Вибори в Україні: Залужний наздоганяє та подекуди обходить Зеленського - результати опитування

Читать на русском

Чинний голова держави, ймовірно, переміг би головкома на президентських виборах (хоча не факт), але точно програв би парламентські

Читать на русском
Зеленський проти Залужного
При цьому більшість респондентів виступає проти виборів як таких до завершення війни

Чинний голова держави, ймовірно, переміг би головкома на президентських виборах (хоча не факт), але точно програв би парламентські

Володимир Зеленський залишається лідером електоральних симпатій українців. Утім, головком ЗСУ Валерій Залужний вже наздоганяє, а в окремих регіонах і переганяє президента. Якби вони поборолися за президентське крісло, то перемогу би отримав Зеленський - хоча це зовсім не стовідсотковий факт. 

А от на парламентських виборах умовна "Партія Залужного" залишила б "блок Зеленського" далеко позаду. Про це свідчать дані нового опитування "Рейтингу" за листопад-2023, які опинилися в розпорядженні "Інформатора". 

Згідно з інформацією соціологів, наразі українці переважно виступають проти виборів як таких - і президентських, і парламентських. Більшість опитаних висловилися за вибори вже після завершення війни.

Однак досить велика частина суспільства хотіла б виборіва
Однак досить велика частина суспільства хотіла б виборів

Як ми бачимо, 30% вважають за необхідне провести вибори до парламенту навіть за умов воєнного стану. За президентські перегони в умовах війни виступили 20%. Втім, вважають це недоречним 64% та 76% відповідно.

Цікаво також і дивитися результати по регіонах. Так, на Сході й Півдні України, а також у Києві громадяни більше виступають за проведення виборів. Водночас у центральній та західній частині держави таких респондентів відчутно менше.

За цим графіком можна побачити більш опозиційні регіони
За цим графіком можна побачити більш та менш опозиційні регіони

Беззаперечними лідерами електоральних симпатій українців залишаються президент Зеленський та головком Залужний. Всі інші кандидати не набирають якогось більш-менш вагомого відсотка, аби про нього навіть варто було говорити. 

У виборчих рейтингах лідує Зеленський
У виборчих рейтингах лідує Зеленський

Цікава картина й в регіонах. Там чинний президент досі зберігає популярність - однак майже усюди його поступово наздоганяє Залужний. 

Картина по регіонах
Картина по регіонах

Однак найцікавіше - це потенційний другий тур між Зеленським та Залужним. Згідно з інформацією "Рейтингу", в такому протистоянні чинний український лідер набрав би трохи більше. Однак, по-перше, більше на статистичну похибку - 2%. По-друге, навіть цього результату не вистачило б для перемоги, адже згідно з законом, у другому турі слід обов'язково набрати більше 50% голосів. Тож інтрига тут зберігається.

Дуже неоднозначні потенційні результати другого туру між Зе та За
Дуже неоднозначні потенційні результати другого туру між Зе та За

Не менш цікавою є розбивка по регіонах. Як ми бачимо, в більшості регіонів перемагав би Зеленський - однак Залужний усюди наздоганяє. Водночас на Сході та особливо в Києві Залужний перемагає, причому в столиці цей результат є беззаперечним.

Розкладка по регіонах
Розкладка по регіонах

Що ж до парламентських виборів - то тут для влади картина взагалі досить сумна. Умовна "партія Залужного" (якої не існує в природі) з легкістю б обійшла всіх суперників, залишивши умовний "блок Зеленського" (якого також не існує), а "Слуга народу" взагалі не факт що потрапила б у парламент. Втім, у потенційної політсили головкома явно поки що не вистачило б результату для формування монокоаліції, як це зробили "слуги" у 2019-му. Тож при співпадінні ряду факторів така фракція в Раді могла б опинитися в опозиції. 

Невтішні для влади результати потенційних парламентських виборів
Невтішні для влади результати потенційних парламентських виборів

Про що кажуть ці рейтинги?

З вищенаведеної інформації можна зробити одразу декілька висновків. По-перше, Зеленський все ще залишається лідером електоральних перегонів - якщо б вони відбулися. Однак його перемога наразі не є стовідсотковою та беззаперечною. Більше того: він має всі шанси програти Залужному, якби той вирішив піти на вибори.

По-друге, єдиний конкурент Зеленському в сьогоднішній політичний момент - це головком ЗСУ. Ми бачимо, що довіра до нього є більшою, аніж до будь-кого в Україні. Також він електорально випереджає президента як мінімум в кількох регіонах, включаючи Київ (дуже тривожний знак для влади). Окрім цього, в парламентській боротьбі умовний "блок Залужного" також видається очевидним переможцем. 

По-третє, при всьому цьому більшість українців, згідно з опитуванням "Рейтингу", наразі проти будь-яких виборів. Тож дана соціологія носить, скоріше, інформаційно-теоретичний, аніж практичний аспект. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.