Росіяни масовано вбивали українців, мер Сум попався на хабарі, а Маск опублікував безглуздий мем про Зеленського - головні новини 2 - 8 жовтня
Тиждень розпочався доволі цікаво – з великого корупційного скандалу, пов’язаного з мером Сум, якого спіймали на хабарі. Лише за день до цього стало відомо, що США вимагали протриматися 45 днів без подібних подій. Втім, далі все розвивалося ще цікавіше. Наприклад, мільярдер Ілон Маск активно демонстрував чи то підігравання росіянам, чи то “пропагандистський” склад розуму. ГУР починали бої у Криму, а росіяни влаштували жорстокі обстріли, зокрема, у селі Гроза, де вбили 52 людини. Вже під кінець тижня палестинський рух ХАМАС напав на Ізраїль – там почалася війна. Інформатор розповідає про головні та найцікавіші новини з 2 по 8 жовтня в Україні та світі.
У понеділок Служба безпеки України заявила, що затримала міського голову Сум Олександра Лисенка “на гарячому”. За даними спецслужби, мер вимагав 2,1 млн грн хабаря від компанії, що займається вивозом сміття, а попався під час першого траншу у розмірі 1,4 млн грн. Наступного дня повідомили про підозру йому та ймовірному спільнику - директору Департаменту інфраструктури. Їм обом загрожує до 8 років позбавлення волі.
Суд відправив Лисенка під варту до 2 грудня 2023 року з можливістю внесення застави у розмірі 3 млн грн. Гроші знайшлись і зараз він на волі. Керівник міста заперечує всі звинувачення, однак його словами містяни у соцмережах не вірять та заявляють, що за часи його керівництва місто не розвивалося взагалі.
Цього ж дня мільярдер, власник Tesla та SpaceX Ілон Маск висміяв президента Володимира Зеленського у своїй соцмережі X (колишній Twitter). Він опублікував мем, у якому пожартував над головою держави та розкритикував допомогу наших міжнародних партнерів.
"Коли пройшло п'ять хвилин, а ти не попросив мільярд доларів допомоги", - підписав Маск зображення.
Це не на жарт обурило користувачів мережі. Маску нагадали, що Зеленський є лідером країни, яка щодня страждає від російської агресії. Також зауважили, що Ілону прийдеться просити вибачення перед українським лідером. Втім, багато хто побачив у висловлюваннях Маска сліди російської пропаганди.
У вівторок палата представників США вперше в історії проголосувала за усунення республіканця Кевіна Маккарті з посади спікера. Відставку підтримали 216 конгресменів, 210 проголосували проти. Водночас Білий дім запевнив, що попри це більшість конгресменів виступають за допомогу Україні.
Причиною стала нібито співпраця Маккарті з демократами для уникнення шатдауну - ситуації, коли уряд Штатів без прийнятого бюджету не може виконувати свої обовʼязки через брак коштів. Гейц звинуватив спікера, що той нібито уклав з головою США Джо Байденом таємну угоду про підтримку України, яка мала бути реалізована після голосування за тимчасовий бюджет на 45 днів. Водночас відомо, що допомогу Києву виключили з цього законопроєкту. Коли можуть голосувати нові рішення щодо України - невідомо. The Wall Street Journal з посиланням на джерела пише, що у нашої держави вже в листопаді можуть розпочатися проблеми з виплатою зарплат чиновникам та бюджетникам, якщо Штати не ухвалять новий пакет фінансової допомоги.
Водночас вперше від початку великої війни Нацбанк відпустив курс долара в Україні та назвав це "режимом керованої гнучкості". Це має посилити стійкість економіки та валютного курсу, а також зменшити ризики від контролю над валютним ринком. Стрибки валюти контролюватимуть, а різких змін не прогнозують.
Цього дня стало відомо, що спецпризначенці розвідки десантувалися на західному узбережжі тимчасово окупованого Криму. Коли саме це відбулося – невідомо. Однак розвідники зазначають, що атакували російських загарбників, після чого відійшли. За словами Андрія Юсова, втрати були з обох сторін.
Сили оборони заявили, що це була не остання операція на півострові, а місцевим рекомендували сприяти роботі українських військових. Водночас ФСБ рф заявила про взяття в полон одного з українських спецназівців, які брали участь в операції. Пізніше з’явилося відео, на якому чоловік представляється 46-річним рядовим військової розвідки Олександром Любасом. За його словами, у групі було 16 осіб. Їхньою метою було встановити прапор України і сказати, що "головне управління розвідки зайшло у Крим". Перевірити інформацію з боку держави-терориста неможливо.
Цей четвер для села Гроза Куп’янського району Харківщини став найбільш трагічним за всю війну. По міському магазину-кафе, де відбувалися поминки за українським військовим і куди запросили майже всіх мешканців населеного пункту, російські терористи вдарили ракетою. Внаслідок чого загинуло 52 мирних мешканці. Це був найкривавіший злочин окупантів на території Харківської області.
Одним ударом росіяни вбили пів села: у Грозі після початку війни залишилось 100 жителів з 330. У деяких хатах під час похорону стоїть по п'ять домовин.
Поліцейські медексперти станом на вечір 7 жовтня ідентифікували 48 тіл загиблих. Три з них опізнати не вдається. Також триває ДНК-експертиза за останками, які можуть належати 12 різним людям.
Ніч проти п’ятниці почалася з російської атаки “шахедами”. Їх запускали з території тимчасово окупованого Криму. Силам ППО вдалося знищити 25 з 33 повітряних об'єктів. Під ударом опинилися прикордонна і припортова інфраструктура Подунав'я. Зокрема, було пошкоджено зерносховище, зайнялись кілька вантажних автівок. Втім, на щастя, пожежу оперативно ліквідовано. Ніхто з мирних мешканців не постраждав, однак функціонування поромної переправи в Орловці було тимчасово призупинено.
Вже вранці цього дня росіяни ракетою вдарили по центру Харкова. Внаслідок цього постраждали три десятки людей. Жертвами теракту 10-річний хлопчик, який на момент ворожого удару спав, та його 68-річна бабуся. Крім того, понад вісім десятків будівель у місті отримали пошкодження. Абсолютна більшість з них це - цивільні багатоповерхівки.
Водночас росіяни повідомляли про обстріли Білгородської області, зокрема міста Шебекіно. Окрім цього під ударом був тимчасово окуповані Крим та Донецьк, загарбники розповідали про нібито успішну роботу ППО.
Зранку 7 жовтня бойовики палестинського руху ХАМАС прорвали кордон Ізраїля з сектору Гази і почали напад на країну. Вони почали бої з ізраїльськими військовими та змогли захопити низку населених пунктів. Також Ізраїль був обстріляний величезною кількістю ракет: від 2 до 5 тисяч за добу. До вечора ізраїльські військові повернули під контроль більшу частину території і завдали ударів у відповідь по військових об'єктах і штабу ХАМАСу.
ЗМІ повідомили, що лідер палестинських бойовиків з ХАМАС Айман Юніс був вбитий. Це сталося внаслідок авіаудару ЦАХАЛ (ізраїльські збройні сили). Його тіло нібито вже знайдено під уламками будинку, в якому він переховувався.
Кабінет безпеки Ізраїлю проголосував за застосування статті 40 "Алеф" (40א). Це означає офіційне оголошення війни ХАМАСу. Востаннє подібне сталося рівно 50 років тому - у 1973 році. Окрім того, станом на вечір 8 жовтня відомо вже про 700 загиблих в Ізраїлі внаслідок атаки ХАМАСу.
Також повідомлялося, що в Ізраїлі загинули двоє українців. Також українські дипломати розшукали на півдні Ізраїля українця, про зникнення якого стало відомо напередодні. З ним усе гаразд. Загалом до оперативного штабу Міністерства закордонних справ звернулися по допомогу 80 людей.
У неділю в мережу потрапили кадри, на яких зафіксували, як у тернопільському ТЦК двоє співробітників військкомату жорстоко б’ють військовозобов’язаних. Ба більше, постраждалі у цей час лежали на ліжку. Ще троє чоловіків стояли збоку і спокійно спостерігали за інцидентом. Автори відео заявили, що це була “виховна робота”, яка є “стандартною” для цього ТЦК.
У ТЦК, своєю чергою, вже заявили, що все з'ясують. При цьому наголосили, що треба розібратися, за що саме б'ють чоловіків. За цим випадком призначили службову перевірку. Міський голова Сергій Надал заявив, що вже звернувся до керівництва військкомату. Він вимагає пояснень щодо неприпустимих дій військових.
Пізніше Офіс генпрокурора повідомив про початок кримінального провадження. Зазначається, що жертвами тортур стали двоє чоловіків. Кваліфікують перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, вчинене в умовах воєнного стану. Наразі встановлюють усіх причетних до інциденту, а також всі обставини подій.
Відеоогляд новин тижня дивіться тут:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.