Чим загрожує спалах на Близькому Сході: Ізраїль та Хезболла обмінялися ударами, а Іран підтримує операцію терористів

Зростає напруження, яке потенційно може перерости у велику війну між найбільшими країнами в регіоні

Політики регіону
Ліванська Хезболла погрожує підтримати ХАМАС

Ізраїль та ліванська терористична організація Хезболла обмінялися ударами на лінії розмежування. Очільники іранського проксі оголосили про можливе втручання в бойові дії на стороні ХАМАСу, що потенційно може поставити Тель-Авів перед загрозою війни на два фронти та ще й перед значно сильнішим супротивником, ніж палестинці. Події розгортаються на тлі нормалізації взаємин між Саудівською Аравією та Ізраїлем, що може вказувати на причетність Ірану до організації атак. Білий Дім заявляє про свою відданість союзницьким зобов’язанням.

Ізраїль та Хезболла обмінялися ударами

Ізраїль оголосив про стан війни з Палестиною і проводить масову мобілізацію резервістів після суботньої атаки бойовиків із сектору Гази. Попри заяви про неготовність влади до подібної масової атаки екстремістів ХАМАСу, мало в кого виникають сумніви щодо того, що збройні сили Тель-Авіву зуміють впоратися з боєвиками.

Однак ситуація може виявитися значно складнішою, якщо підтримувана Іраном організація Хезболла завдасть удару з півночі країни, з Лівану. Боротьба на два фронти може виявитися важким випробуванням, особливо зважаючи на те, що ця організація вважається найсильнішою позаурядовою армією світу. Вони значно потужніші за бойовиків палестинського ХАМАСу. Ймовірно, уряд та військове командування Ізраїлю розпочали мобілізацію резервістів у тому числі й через цю загрозу.

 Хезболла та Ізраїль обмінялися ударами на Голандських висотах

Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) та Хезболла вже обмінялися ударами: на знак солідарності з ХАМАСом, 8 жовтня, у неділю, іранське проксі відкрило мінометний вогонь на лінії розмежування поблизу гори Дов у спірній зоні вздовж кордону із сирійськими Голанськими висотами, повідомляє Times of Israel. За повідомленням ліванських ЗМІ, випустили кілька десятків снарядів по трьох позиціях ізраїльтян. Ізраїль заявляє, що відповів артилерійським вогнем у бік району пусків та надіслала для удару по «інфраструктурі Хезболли» в цьому районі безпілотник. Тимчасові сили ООН у Лівані заявили, що підтримують контакти з обома сторонами, «щоб стримати ситуацію та уникнути більш серйозної ескалації».

Війна на два фронти?

Через кілька годин після інциденту на прикордонні, Хезболла пригрозила, що розпочне бойові дії проти Ізраїлю, якщо Тель-Авіві спробує знищити Палестинську автономію у відповідь на терористичну операцію «Потоп в Аль-Аксі». На пресконференції голова Виконавчої ради Хашем Сафі ад-Дін, заявив що весь ісламський світ приєднається до наступу ХАМАСу, якщо ЦАХАЛ не припинить бойові дії в Секторі Газа.

«Відповідальність зобов’язує всіх синів нашої нації не бути нейтральними, а ми не нейтральні… Є повідомлення для американців та ізраїльтян, що те, що сталося в Газі, означає, що ваша тривала дурість і недооцінка призвели вас до потопу в Аль-Аксі, і якщо ви сьогодні підете далі, ви станете свідками повені всієї нації, а не тільки Аль-Акса», — сказав він пізніше на пропалестинському мітингу в Бейруті.

Військовий аналітик Ігаль Левін вважає, що є «висока ймовірність, що вторгнення із сектора Газа — лише відволікаючий маневр. Набагато потужніше вторгнення може розпочатися з півночі, силами «Хезболли»». Крім сектору Гази ще одним проблемним для Тель-Авіва регіоном залишається західний берег річки Йордан, де є анклави арабів. Там теж відчутні впливи ісламістів. На західному березі річки Йордан, збудовано ізраїльський загороджувальний бар’єр. На відміну від металевої сітки довкола Гази, це потужна украплена стіна, яку важко буде прорвати з ходу. Однак прорив цієї лінії оборони дає можливість впритул наблизитися до Єрусалиму та інших великих міст Ізраїлю, у тому числі Хайфи.

 Люди з прапорами Хезболли на мітингу підтримки ХАМАСу

Однак Хілал Хашан, професор політології та завідувач факультету Американського університету Бейрута не поділяє ці страхи. Він вважає, що навряд чи «Хезболла» наважиться на більше включення в конфлікт, адже ризикує втратити контроль над Ліваном.

«Хезболла не зацікавлена ​​в ескалації проти Ізраїлю, і мінометний обстріл сьогодні вранці не порушує правил ведення бойових дій з Ізраїлем. Хезболла розуміє, що нова війна з Ізраїлем змусить жителів півдня Лівану покинути свої домівки», — сказав він.

Зрештою Ізраїль має ресурси, аби протистояти навалі терористів із двох сторін. Він також може розраховувати на підтримку Вашингтону. Хоч США передає Україні вагому частку озброєння, є таке, яке ми не використовуємо, але яким користується ЦАХАЛ, до прикладу, точні керовані бомби до F-16.

Вони не зацікавлені?

Однак не можна до кінця виключати таку можливість. Досвід із нападом росії на Україну є наочним прикладом того, як країна може діяти нелогічно, засліплена власною злобою. Ізраїль і Хезболла є заклятими ворогами. Крім того, Іран та сирійський режим Башира Асада заявили про підтримку ХАМАСу.

«Ми підтримуємо операцію «Потоп Аль-Акса» й ми впевнені, що фронт опору також підтримує її», — заявив Ях’я Рахім Сафаві, військовий радник верховного лідера Ірану Алі Хаменеї.

Тегеран, який спонсорує палестинських бойовиків, ймовірно, є стороною, яка найбільше виграла від ситуації, адже напруга між мусульманами-арабами та євреями ризикує підірвати перемовини про нормалізацію стосунків, що проходять між Ізраїлем та Саудівською Аравією за посередництва США. Ініціатива, на чолі якої стоїть адміністрація Байдена, здатна суттєво послабити позиції Ірану, а заодно й росії, адже водночас йдуть перемовини із саудитами про зниження цін нафту.

«Очевидно, що Іран стоїть за цим (вторгненням бойовиків до Ізраїлю - ред.), очолюючи так звану Вісь опору… Усі, хто зацікавлений у мирі та нормалізації ситуації на Близькому Сході, повинні підтримати такий результат, який завдав би удару Ірану та його ставленикам», — заявив посол Ізраїля в США Майкл Герцог.

Білий Дім заявив, що поки немає доказів, що до подій причетний Тегеран. Проте, про всяк випадок, переміщують кораблі, які розташовані поблизу регіону, ближче до берегів Ізраїлю. Водночас президент Джо Байден висловив рішучу підтримку Ізраїлю та засудив атаки ХАМАС.

«Сполучені Штати застерігають від дій будь-які інші сторони, ворожі Ізраїлю, які шукають переваги в цій ситуації. Підтримка моєю адміністрацією безпеки Ізраїлю є твердою та непохитною», — сказав американський президент.

Джо Байден
Джо Байден заявив про рішучу підтримку Ізраїлю. Фото з відкритих джерел

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube