Інформатор розкриє деякі особливості професії "офісників" Дніпра. Про їхні заробітки та умови праці — читайте у матеріалі
Місто Дніпро асоціюється у багатьох людей з шахрайськими колцентрами («офісами»). Співробітники розповідають, що обманюють лише росіян, але це не так, а їхня діяльність залишається незаконною. Сьогодні ми розкажемо деякі подробиці цієї нелегкої професії. І радимо читачам не повторювати такого!
Журналісти проєкту "Відвертості професій" анонімно поспілкувалися з колишньою співробітницею 4 шахрайських "офісів" Дніпра, в яких здебільшого ошукували росіян. Ми вже розповідали про те, як ведеться бізнес з продажу шаурми у кіосках та в яких умовах. А також про ринок з продажу авто у лізинг в Україні.
На роботу в «офіси» (нелегальні шахрайські колцентри) можна потрапити через оголошення на сайтах вакансій (на зразок Work.ua та Robota.ua). Роботодавці такі посади можуть ховати під назвами «менеджер по роботі з клієнтами», «SMM-спеціаліст» тощо. «Потрібно вести профілі, наповнювати інформацією, відповідати на питання клієнтів стосовно продукту компанії», - скажуть вам спеціалісти з пошуку кадрів на співбесіді та пообіцяють зарплату від 20 тисяч гривень на місяць.
З урахуванням того, що середня зарплата в Україні десь в районі 14-15 тис. грн, а мінімальна – фактично близько 5,5 тис. грн «на руки», то на порядок вищі розцінки за власний труд можуть здатися привабливими. До того ж багато хто втратив роботу чи частину доходів внаслідок повномасштабної війни з росією.
Співрозмовниця журналістів, коли погодилася на роботу «SMM-спеціалістки», опинилася у дніпровському «офісі». Їй дали профіль якоїсь дівчини («Вконтакті», в Instagram, Facebook, Tinder, Badoo), яка нібито навчається у Чехії. Потрібно було знайомитися з чоловіками, розповідати їм легенду про те, що це людина «з маленького містечка в росії з важким дитинством», яка «змогла поїхати до Європи почати нове життя», а після цього родич «запропонував інвестувати в акції або щось інше», що дозволило жити заможно. Таким чином, привертається увага потенційної жертви.
А коли з колцентрів у Дніпрі робили росіянам телефонні дзвінки – дані брали з російських баз даних з потенційними інвесторами крупних компаній. У своїх співрозмовників цікавилися, які у них є суми та чи готові вони інвестувати, ведуть розмови про життя. З ними проводили «роз’яснювальну роботу» спеціалісти офісів з Дніпра. Після цього жертви шахрайства надсилали гроші на запропонований рахунок, але це вже була «інвестиція» у кишені українських шахраїв. Також продзвонюють і тих, хто колись вже попався на гачок українських шахраїв. Часто кошти залучають через сайти-підробки, схожі на сайти для інвестування. Разом з тим на всі працівники таких офісів навіть розуміють, що це шахрайство, а вважають, що допомагають іншим інвестувати.
Крім пропозицій інвестувати також кошти можуть зароблятися по-іншому. Наприклад, виманити у «клієнта» інтимні фото, а потім шантажувати його цим, щоб заплатив. Інший приклад – подзвонити росіянам від імені російського поліціянта, щоб перевірити дані, чи не брала людина участі у шахрайствах та пригрозити їй кримінальною справою (якої можна запобігти, перевівши гроші на рахунок дніпровських шахраїв). Деякі перелякані росіяни навіть продавали своє житло та переказували отримані за це кошти, щоб не «сісти у тюрму».
Під час роботи в «офісі» власними телефонами заборонено користуватися. Їх забирають. Не дозволяється вести зйомку, фотографувати щось, робити нотатки, бо сама діяльність в «офісі» поза законом.
При влаштуванні на цю нелегальну роботу обіцяють високу зарплату. Але фактично її малоймовірно заробити. При цьому є практика, коли можуть не доплатити або взагалі не виплатити зарплату.
Дуже важко знайти «клієнтів» при грошах, готових «інвестувати» великі суми. У кожному з офісів зазвичай люди працюють по кілька місяців, а тім-ліди, які безпосередньо переконують потенційних жертв і заробляють значно більше, і можуть працювати довше. Термін життя одного "офісу" не такий й великий, після цього доводиться шукати нову роботу. Бувають і випадки везіння. Наприклад, одна дівчина за тиждень заробила 6 тисяч доларів, а це 8% від суми, яку заплатив «клієнт» (тобто всього його «кинули» на 75 тис. дол.), решту забирають власники й керівництво офісу.
У робочій практиці колишньої співробітниці «офісів» був досвід, коли до приміщення увірвалися озброєні люди у формі (неначе від СБУ). Позабирали комп’ютери, телефони (у тому числі особисті!). Телефони тоді не повернули. Але компанія придбала після цього для співробітників «айфони». Після таких рейдів силовиків «офіси» працювали й далі.
В офісах є «план» на виконання розміру доходів. Все залежить від кількості людей. Наприклад, офіс на 60-70 людей ставить собі метою «заробити» 200-300 тисяч доларів на місяць на всіх. При цьому був випадок, коли одна дівчина вмовила іноземця, який жив у Європі та знав російську мову, «інвестувати» 100 тисяч доларів. Цільова аудиторія шахраїв – не тільки росіяни, а всі, хто спілкується російською. Це можуть бути й мешканці Литви, Латвії, Естонії, Казахстану та... України. У Дніпрі найбільші власники мають по 50-60 подібних офісів.
Робочий день триває з 9:00 до 19:00. При цьому перерви/перекури заборонені. Можна попрацювати довше та заробити додаткові невеликі кошти або вийти у вихідні дні. За словами колишньої «офісної» працівниці, у першому «офісі» їй вдавалося заробляти в районі 22 тис. грн/місяць, а у другому – вже близько 10 тис. грн/місяць. Частіше за все понад 30 тис. грн взагалі не отримати.
За словами колишньої працівниці «офісу» у Дніпрі, начальство часто змушувало робити якісь фізичні вправи (відтискатися тощо), щоб виплатити зарплату людям. А часто і не доплачували, вважаючи, що ці кошти «не заслужили». При цьому майже в усіх випадках люди працюють неофіційно без будь-яких договорів.
В одному з «офісів» керівництво змушувало співробітників грати у «Що? Де? Коли?». Якщо відповідали неправильно, то вони били током тімлідера електрошокером. Під час дзвінків працювали, стоячи під гучну музику. На листуванні – сидячи за столом. Менеджери офісів вважали, що гучна музика допомагає робітникам бути «більш бадьорими» і не засинати. У шахрайські колцентри можуть брати робітників у віці 16-40 років. Дехто зі співробітників купує собі наркотики, щоб бути у тонусі протягом робочого дня.
В славнозвісних «офісах» у Дніпрі зазвичай українці ошукують іноземців. А є і випадки протилежні. Наприклад, ми писали про те, як депутат Роменської міської ради Сумської області організував 2 колцентри у Києві та Дніпрі, через які ошукав українських підприємців на 10 млн грн, пропонуючи їм «підтримати ЗСУ». Детальніше про це – дізнайтеся тут. Останнім часом активізувалися і пропозиції трохи заробити через WhatsApp та Instagram. Ми описували схеми, за якими іноземні шахраї виманюють в українців десятки тисяч гривень.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналіІнформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.