Як шахраї наживаються на українцях, пропонуючи заробіток у WhatsApp

Як аферисти виманюють гроші в українців у WhatsApp: за цією схемою постраждали сотні людей

Чоловік втратив близько 50 тис. грн, хоча йому пропонували заробити
Чоловік втратив близько 50 тис. грн, хоча йому пропонували заробити

Останніми тижнями у популярному месенджері з незнайомих номерів дедалі частіше користувачам почали надходити пропозиції підзаробити . Шахраї спочатку втираються в довіру до потенційних жертв, дають їм трохи заробити, а потім «кидають» їх на значні кошти. Деталі однієї з популярних схем розповість Інформатор на основі нашої розмови з жертвою афери.

Як працює схема: спочатку ставимо лайк на YouTube, а далі заробляємо багато тисяч

Герой нашої історії Назарій (ім’я змінене) потрапив на гачок аферистів випадково. Спочатку він отримав повідомлення у WhatsApp з незнайомого іноземного номера (у цьому випадку з Філіппін) з пропозицією заробити. При цьому аферисти представлялися представниками компанії з біржових ринків. За словами чоловіка, він зазвичай може відрізнити, де шахрайство, а де ні. Однак цього разу аферисти все зробили красиво та переконливо.

Приблизно так починається обманювання кожної з жертв
Приблизно так починається обманювання кожної з жертв

Перші завдання були прості: поставити лайк під відео у YouTube, підписатися на акаунт у YouTube, поставити 5 зірок якомусь готелю чи хостелу, залишити коментар чи відгук та подібне. За таке завдання майбутнім жертвам платили по 100 гривень на картку.

Поставив 5 зірочок готелю і написав хороший відгук - отримав 100 гривень
Поставив 5 зірочок готелю і написав хороший відгук - отримав 100 гривень

Тих, хто виконав це завдання, переводили у Telegram. Потрібно було прозвітувати про виконане завдання, надати скріншоти. Після того, як це перевірили аферисти, людям надсилали по 100 грн.

Для отримання грошей потрібно перейти у Telegram
Для отримання грошей потрібно перейти у Telegram

 

Як тільки «просте» завдання виконане, людей додавали у закриту телеграм-групу. На той момент вона називалася «Глобальний заробіток» та «Глобальна зайнятість» (одна з попередніх назв – Kyiv International VIP), хоча вона кілька разів змінювала свою назву. Відгуки про цю схему можна почитати на сайті «Мінфін». У самій групі не можна було робити скріншоти: вона захищена налаштуваннями приватності у Telegram. Друге завдання було схожим: кожні 25 хвилин заходити на YouTube, підписуватися на канали, ставити вподобайки. За 1 такий «клік» нараховувалося по 20 грн.


«Всі ці канали були, наприклад, україномовні співаки, телеканал «СТБ», телепередачі «Супермама», «Хата на тата». Тобто такі, що я знаю. Думаю, чому б не допомогти українському контенту?», - каже наш співрозмовник, який постраждав від дій шахраїв.

«Перше серйозне платне завдання починалося з 500 грн. І на ньому я отримую бонусні кошти в розмірі 150 грн. Думаю: у тій групі скріни, що люди так само роблять це і отримують за це кошти. Я, думаю, теж спробую. 500 грн не такі великі гроші», - стверджує Назарій.

У цьому завданні треба було відправити власні 500 грн на картку іншої людини (номер картки повідомляв «куратор», якому потрібно надсилати скріншот з оплатою), а потім отримати більше через деякий час назад на свою картку. Хоча наш герой відправив 1000 грн. Через пів години він отримав на свою картку 300 грн прибутку. 

За словами нашого співрозмовника, в аферистів є графік на підвищення у виконанні завдань: 500 грн, 3300 грн, 5000 грн, 7 тис. грн, 9 тис. грн, 12 тис. грн, 15 тис. грн, 30 тис. грн, 50 тис. грн. Плюс діяла бонусна система. Після виконання завдання на 1000 грн наш герой надіслав на картку іншій людині 2600 грн в рамках виконання вже наступного завдання відповідно. Паралельно видавалися не численні завдання на YouTube, які оплачувалися окремо (по 20-25 грн). Якщо не «інвестувати» власні кошти, то за кліки на YouTube та інших сайтах почнуть платити по 1-5 грн замість 20-25 грн.

Надіслані іншим людям на звичайну банківську картку кошти зараховувалися на персональний акаунт майбутньої жертви на сайті з обміну криптовалют/криптобіржі. На вебресурсі зазначаються поточні курси на криптоактиви. На самому цьому сайті за завданням кураторів потрібно за наявну суму покупати той актив, який вони скажуть (біткоїн або щось інше). Чоловікові пояснювали, як і що потрібно зробити для отримання прибутку. До речі, цей сайт і досі працює.

Сайт, за допомогою якого шахраї проводили свої операції
Сайт, за допомогою якого шахраї проводили свої операції

Спершу потрібно надіслати куратору скриншот про оплату на картку людині, на яку вкаже куратор. Потім через 5-10 хвилин куратор надішле посилання з описом того, який криптоактив за наявну суму потрібно придбати. І після цього десь за 30 хвилин гроші мали надходити на банківську картку потенційній жертві афери.

На вигляд звичайна криптобіржа, ніщо не віщувало біду
На вигляд звичайна криптобіржа, ніщо не віщувало біду

Після того, як наш співрозмовник надіслав 2600 грн, йому повідомили, що «система видала наступне завдання, на яке потрібно ще 800 грн». Невдовзі після цього Назарій отримав 5 тис. грн (3400 грн, які він витратив, та бонуси 1600 грн). Таким чином аферисти роблять ілюзію, що все справно працює, і що є сенс вкладати гроші й далі, щоб отримувати прибутки.

Далі наш герой скидає 5 тис. грн. За це шахраї обіцяли 2 тис. грн прибутку. Натомість йому повідомляють, що «система дала друге завдання». На це потрібно зі своєї картки перевести ще 13 тис. грн.

«Я кажу, що не можу надіслати 13 тисяч гривень. Я думав, що прийдуть гроші за попередній платіж – 5 тис. грн + 2 тис. грн, а потім вже буде завдання на 9 тисяч. На це мені скидають договір, в якому зазначено, що на третьому етапі йдуть 2-3 операції. На сумі у 13 тисяч у мене виникли вже якісь сумніви, але мене красиво переконали, тим паче, що вже тричі гроші мені приходили. Я думаю: в мене вже немає другого варіанту, тому надішлю 13 тисяч, щоб забрати ті 5 тисяч», - каже жертва махінації. На цій операції він мав би заробити щонайменше 6 тисячі гривень.

Після того, як Назарій надіслав ще 13 тисяч гривень (тобто вже 18 тисяч), йому повідомляють, що «система видала третє завдання». Треба було «інвестувати» ще 30 тисяч гривень. Після внесення 5 тис. грн у Telegram «куратори» створили окрему підставну групу з 4 учасників, до якої потрапив і наш співрозмовник. Куратор наголошував, що відтепер всі завдання спільні для цих 4 людей: якщо хтось один не надішле гроші та не зробить відповідну операцію на сайті, то ніхто з четвірки не отримає ані свої кошти назад, ані бонуси, які мали їм заплатити. При цьому, за переконанням нашого співрозмовника, у цій групі 2 чи 3 людини не справжні, а відповідно 1 чи 2 – реальні «інвестори» (тобто жертви шахрайства). Люди на це ведуться та віддають шахраям ще більше грошей.

Всі троє у цій групі написали, що вони заплатили. Надіслали скріншоти. Натомість Назарій написав «куратору», що у нього немає таких коштів і він не може заплатити 30 тисяч гривень. Куратор від шахраїв повідомив чоловікові, що через нього всі четверо втратять свої кошти та не отримають виплати.

Назарій висловив підбурювачу-шахраю свій сумнів у тому, що після оплати 30 тисяч доведеться ще доплатити. Натомість той йому надіслав скриншот з договором, де зазначалося, що це останнє завдання. І чоловікові видали завдання з посиланням, що саме потрібно натиснути на сайті. Також на Назарія тиснули й ті люди у Telegram-групі, які через нього ніби-то не могли отримати кошти.

Щоб забрати свої 18 тис. грн, чоловік врешті-решт переказав ще 30 тис. грн (двом людям на банківські картки по 15 тис. грн). А як тільки на сайті він зробив те, на що йому вказав куратор-шахрай, система на сайті показала йому баланс у – (мінус) 22 тис. грн, хоча до того завжди показувала прибуток. Назарій зрозумів, що щось тут не так.

Він надіслав інформацію куратору-шахраю. Йому сказали не переживати та що «зараз розберуться». Потім «куратор» повідомив, що неправильно було виконане завдання, що Назарій натиснув на сайті не на ту валюту, на яку треба було.

«У нас в групі з 4 осіб виявилося так, що 2 людини правильно натиснули на ту валюту, яку треба, вони скинули скріншоти і пішли в прибуток. А ми двоє неправильно зробили. Ті 2 людини через кілька хвилин пишуть, що отримали вже всі гроші на свій рахунок. І тут я зрозумів, що мене «розвели» дуже красиво. А попередні виплати, які я отримував, я чекав по 30 хвилин-годині, а ці отримали великі суми за 3-4 хвилини. Я писав у Telegram цим 2 людям, вони просто не відповідали. І куратор, і ті двоє учасників вийшли з мережі в один час – десь о 22:22», - стверджує Назарій, який постраждав від дій шахраїв.

Пізніше наш герой вже знайшов згадки про цей підробіток в інтернеті. Там стверджувалося, що це «шахраї», «лохотрон» та «розвод». У ситуації Назарія система видала інформацію, буцім-то він неправильно натиснув на іншу валюту. В інших випадках люди надсилали і по 40 і по 50 тисяч гривень. Після цього їх просто блокували і їм нічого не відповідали.

Чим завершилися спроби повернути свої кошти

За словами Назарія, після того, як він надіслав 48 тис. грн на картки іншим людям (а де-факто віддав шахраям), «куратор» йому сказав, що потрібно надіслати ще 40 тис. грн для «ремонту акаунту на сайті». Йому обіцяли повернути ці кошти й загалом тоді чоловік мав отримати 120 тис. грн з усіма бонусами. Пізніше Назарій надіслав куратору та адміністраторці групи «Глобальна зайнятість» скріншоти з сайтів з відгуками, де цю контору називали шахраями. Чоловік вимагав повернути кошти.

При цьому, як зазначає Назарій, адміністратори і куратори – теж підставні особи з несправжніми фото у соцмережах. Вони вдають з себе привабливих жінок, щоб збільшити довіру у потенційної жертви, хоча ці акаунти можуть вести і чоловіки. Його кураторку звали Катерина, яка під кінець спілкування почала писати від імені чоловіка («я зрозуміла / я зрозумів»).

Після цього «акту непокори» шахраї видалили Назарія з обох закритих груп, у групі з 4 людей троє заблокували його, і він не міг їм писати. Адміністраторці основної групи та «куратору» від шахраїв чоловік теж не міг написати. При цьому постраждалий чоловік чомусь не звертався ані до Кіберполіції України, ані до служб безпеки комерційних банків, з рахунків яких він переказував кошти випадковим людям, на яких вказували шахраї. Окремі люди втратили на цій шахрайській схемі й по 100 тисяч гривень.

«Вони там щодня кидають людей! Група все росте та росте. Різні групи підприємств. Один збирає людей, які робитимуть перекази зі своїх карток на інші, іншого типу за завданнями. Скріни постять фейкові! Змінюють свої ніки, назву гурту. Поводять себе нахабно, нібито нічого не бояться!», - пишуть про цих шахраїв у відгуках в інтернеті. При цьому, як зазначається, шахраї у своїх операціях здебільшого користуються послугами ПриватБанку, а одній клієнтці, яка намагалася через банк повернути свої кошти та заблокувати картки шахраїв, у фінустанові відмовили. За схожою схемою працюють шахраї у телеграм-групі «Global робота».

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube