Купівля смачної шаурми може закінчитися харчовим отруєнням. Детальніше читайте у матеріалі
Волосся, протухле м’ясо, брудні руки, антисанітарія, миші – таке щодня можна зустріти у різних куточках країни у місцях приготування шаурми. На жаль, мало хто з покупців звертає на це увагу. Але шкода здоров’ю досить реалістична. На основі розмов з колишніми працівниками ми розкажемо тонкощі цього бізнесу «вуличної їжі».
Журналісти для YouTube-каналу «Відвертості професій» записали серію анонімних інтерв’ю з представниками різних професій. Що розповідають колишні «кухарі» шаурми у своїх згадках про роботу – розкажемо деталі. Ці люди між собою не знайомі та працювали у різних точках реалізації цієї страви.
Для того, щоб опанувати професію шаурміста – знадобиться до 2 тижнів. При цьому для початку роботи співробітникам потрібні «санітарні книжки», які для підлеглих неофіційно купують власники точок з шаурмою у лікарнях вже «правильно» заповненими по 250-350 грн. Таким чином, співробітники не проходили огляд у лікарів, а вже отримували готовий документ. Велика кількість шаурмістів працюють нелегально – тобто отримують гроші готівкою та не отримують стажу, а ще не застраховані. Частина з них – неповнолітні. При цьому робочий день у шаурмістів зазвичай триває по 12 годин. Тому під кінець дня вони можуть бути виснажені та неуважні.
Кондиціонерів у точках продажу немає. Тому влітку температура у кіоску може бути на 10-15 градусів вищої, ніж на вулиці. Оскільки вертелі з м’ясом важать близько 20 кг, то доводиться іноді насаджувати на них м’ясо прямо на підлозі у кіоску.
А от те, що м’ясо собак і котиків йде на шаурму, за словами екс-шаурмістів, це поширений стереотип. Зазвичай використовується курка, рідше – свинина, телятина та баранина. При цьому якщо м’ясо зіпсувалося, його не завжди викидають. У частині випадків його можуть перемаринувати та продовжувати додавати у шаурму. У деяких випадках зіпсоване м’ясо йде на перероблення на пиріжки, біляші та подібні страви – в інших точках продажу. Непридатне м’ясо можна пересмажити з великою кількістю спецій, позбавити його неприємного запаху та смаку, додати соуси. Також прибрати протухлий запах та смак допомагає лимонна кислота.
М’ясо купується посередниками на ринках, супермаркетах, у господарствах. Вони ж його обробляють та маринують, а потім доставляють на точки реалізації шаурми. Іноді таке м’ясо привозять вже «обробленим», бо не завжди свіже. Іноді воно протухає у пакеті: тоді до страви додають гострого перцю. Іноді м’ясо декілька разів розморожували, бо не було куди його покласти, через що теж може стати непридатним.
Не поодинокі випадки, коли волосся падало на м’ясо. Його просто прибрати, але продавці це роблять не завжди. І не вважають це чимось жахливим. Траплялися випадки, коли неприємним клієнтам плювали у шаурму. Конкуренти з інших кіосків, за словами колишньої продавчині шаурми, іноді підкидали у кіоск, коли він був зачинений, дохлих щурів – щоб зіпсувати репутацію в очах покупців. У багатьох кіосках немає водопостачання. Зазвичай робітники приносять воду у флягах для всіх потреб, а потім вже брудну воду виливають з відра.
Не завжди власники зацікавлені у тому, щоб дотримуватися правил гігієни у точках продажу шаурми. Часто це покладають на самих продавців. А якщо кіоск відвідає санстанція, як розповіли колишні шаурмісти, там можуть дати хабаря.
Звичайно, що погана ситуація з санітарією, несвіже м’ясо, зіпсовані овочі, волося у шаурмі – далеко не завжди може бути саме так. Але покупцям варто знати, з чим вони можуть зустрітися. Купуйте у тих, кому ви довіряєте та хто продає якісну продукцію. Дізнавайтеся відгуки у знайомих.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.