Відставки в команді президента: влада стравлює тиск - експерти о причинах кадрових змін

Команду президента Зеленського покинули Сергій Шефір, Олексій Данилов, Андрій Смірнов, Олег Устенко та інші - політологи вважають, що ротації в Офісі президента триватимуть

Володимир Зеленський та кадрові зміни
Володимир Зеленський та кадрові зміни

Майже за тиждень завершилася низка гучних відставок в Офісі президента. Зокрема своїх місць позбулися перший помічник Зеленського Сергій Шефір та секретар РНБО Олексій Данилов. Експерти, опитані Інформатором, вважають, що кадрові зміни в оточенні голови держави триватимуть. І це нормальний процес. 

На черзі оновлення Кабміну

Політолог, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що Зеленський, саме так, хвилями, вже оновлював власну команду. Найбільше – у лютому-березні 2020 року. Часткове оновлення було й у перші місяці війни. Зазвичай гарант міняв людей, які втратили його довіру або не впоралися із обов’язками.

«Зараз бачимо заміну секретаря РНБО, частини людей в Офісі Президента – хоча там, скоріше, мова йде про оптимізацію. Йдуть ті, хто вже відійшов від справ», – підкреслює політолог.

Експерт відзначає, що один із звільнених замів керівника Офісу – Смірнов – це осколок попередньої команди. Інший, Дніпров, сам хотів піти. Хтось з радників теж формально залишався з минулих часів, інші відійшли від справ. Тому Зеленський вирішив провести таку оптимізацію.

«Це планове оновлення буде продовжуватися. З великою вірогідністю у квітні чи трохи пізніше має відбутися структурна реорганізація Кабміна. Мова йде про скорочення низки міністерств, їх об’єднання. Призначати нових скоріш за все не будуть. Потрібно буде призначити міністрів на вже вакантні посади. І нас немає міністра культури та інформаційної політики, міністра у справах ветеранів. Міністерство у справах молоді та спорту, скоріш за все, буде ліквідоване – у скороченому виді прикріплено до міністерства культури та інформаційної політики», – вважає Володимир Фесенко.

Не зміни, а лише імітація

Політтехнолог, директор зі стратегічного планування агентства "Гайдай.Ком" Сергій Гайдай звертає увагу на те, що звільнили вочевидь другорядні фігури, які нічого не визначають в політиці президента. Колись у президента спитали, чи не хоче він щось зробити, щоб ефективніше працював Уряд чи Верховна Рада, яка сьогодні практично девальвувала у своїх функціях. Він відповів, що йому достатньо п’яти-шести ефективних менеджерів, які його оточують.

«Всім ясно, що головним із цих менеджерів, який відповідає за всю роботу, є Андрій Єрмак. А також ті, кого призначали особисто президент чи Єрмак. Ось вони дійсно визначають політику в Україні. Серед таких менеджерів бачу Татарова, Федорова, Умєрова, керівництво СБУ. На цих ключових місцях ми змін не бачимо. А всі, про кого мова, люди другорядні...» – каже експерт.

Гайдай підкреслює, що основним критерієм кадрової політики повинна бути ефективність праці посадовців. Але тут є проблеми. 

«Біда з економікою. Там менеджером є Гетманцев, який очолює відповідний комітет у Верховній Раді. Також голова Нацбанку та міністр економіки. Результат незадовільний: економіка лежить. Замість «зеленого» коридору виробникам зброї і взагалі працюючим підприємствам – перевірки податкової та силовиків. Ситуацію потрібно міняти радикально, але таких змін не бачимо. Зміни, які відбуваються, нагадують принцип: На тобі, Боже, що мені негоже». У тому числі і в кадровій політиці. Це не зміни, а їх імітація», – додає Сергій Гайдай.

 

Єрмак концентрує на собі весь негатив

На думку експертів, є й зворотня сторона змін в оточенні президента. Оскільки в команді Зеленського залишилося зовсім мало людей, не пов'язаних із Єрмаком, тож саме голова ОП зараз концентрує на собі весь негатив. Бо відставки, на думку експерта, є відповіддю на суспільний запит щодо реформ та змін у владі у ситуації, коли вибори відсутні. Проте чи є така відповідь адекватною, залишається питанням. 

«Суспільний запит – це реформи, зміни, що покращать життя. Але при тому, що вибори відбутися зараз не можуть, відбувається ротація кадрів. Аби показати якесь оновлення влади. Тепер весь негатив сконцентрувався на Єрмаку. Важко сказати, чи зможе влада подати народові ті кадрові зміни, що відбулися, як оновлення влади», – розповів соціолог, засновник дослідницької соціологічної компанії «Active Group» Андрій Єременко.

Також слід мати на увазі й величезний тиск на Зеленського – в тому числі з приводу необхідності боротьби з корупцією. Тому, можливо, ці кадрові зміни – лише реакція на цей тиск – спроба показати, що змінили на людей, які будуть працювати краще. Хоча в це вже навряд чи хтось повірить.

Володимир РИБАЛЬЧЕНКО

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube