Верховна Рада скасувала Господарський кодекс - новий закон називають корупційним та антиконституційним

Депутати ЄС готують блокуючі постанови, а депутати СН Зеленського просять ветувати новий закон

Верховна Рада України
Верховна Рада України

9 січня Верховна Рада ухвалила в цілому закон №6013 про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період, яким припиняється дія Господарського кодексу України та вносяться зміни до Цивільного кодексу України та інших законів. Цей нормативний акт відразу викликав багато критики. 

Закон №6013 було внесено у вересні 2024 року спікером парламенту Русланом Стефанчуком та великою групою народних депутатів. Для введення в дію Закону запроваджується 3-річний перехідний період, протягом якого статути та внутрішні положення підприємств підлягають приведенню у відповідність із цим Законом, а до того застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Державні та комунальні некомерційні підприємства протягом перехідного періоду змінюють свої назви на відповідно «державне некомерційне товариство» або «комунальне некомерційне товариство», що не вважається їх перетворенням. Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через 6 місяців з дня набрання ним чинності.

Суперечки навколо української зброї

Очільник ГО “Центр протидії корупції” Віталій Шабунін заявив, що цей закон звільняє від відповідальності тих, хто провалив постачання зброї на фронт.

"Ці зміни “слуги” просувають в інтересах, наприклад, Спецтенхоекспорту (з рослідування Ткача), який НЕ поставив зброї на 6 млрд. Або “Львівського арсеналу”, на який з Міноборони вивели 1,5 млрд, а боєприпаси так і не поставили. Наразі, за Господарським кодексом, постачальникам надається 30 днів, щоб вирішити проблеми, які виникли з постачанням. І якщо виправити їх не вдається – накладається штраф у розмірі 7% від вартості контракту. Це механізм, який стимулює до своєчасного виконання контрактів. Сили оборони або отримують озброєння вчасно, або – компенсацію за недотримання строків поставок. І саме цей механізм “слуги народу” знищують. Депутатам Зеленського інтереси недобросовісних постачальників значно ближче, ніж потреби Сил Оборони. Не скажу, що я здивований”, - написав Віталій Шабунін.

Народний депутат Галіна Янченко назвала ці звинувачення маніпуляцією. На її думку, прийнятий закон навпаки допоможе постачанню на фронт української зброї. 

“Інформація, яку розганяє Віталій Шабунін – чиста маніпуляція. Йдеться про усунення ПОТРІЙНОГО штрафу за одне порушення і заміна його на єдиний, найбільш ефективний штраф, а конкретно прогресивну пеню, яка складає 3% за кожен місяць прострочки”, - зазначила нардепка. 

За її словами, на сьогодні за порушення строків поставки існує одночасно три штрафи: 

  1. 7% - разовий штраф за місяць просрочки
  2. 3% - щомісяця плата за користування грошима
  3. 3% - щомічна пеня, а саме 0,1% за кожен день прострочки. 

“Державні замовники обмежили прибуток виробників української зброї - в середньому в 5-7%. А сума штрафів за перший же місяць затримки разом становить 13% і вдвічі перевищує дозволений державою прибуток. За таких умов виробники української зброї не просто мають безкоштовно поставити товар, а ще й дістати власні гроші з кишені і доплатити державі. Чи це можливо? Чи захоче хтось за таких умов виробляти зброю для наших захисників? Навряд! Тому штраф має бути! Але він має бути ефективний і має стимулювати виконання контракту. За неякісні товари (типу недавніх мін) є окремий штафу, а за непоставку – взагалі кримінал”, - пояснила Галина Янченко.

Народний депутат Максим Бужанський вважає, що є певна ймовірність того, що Президент ветує цей законопроект і поверне його з пропозиціями відкоригувати зміст в тій частині, де вона звільняє підприємство від 7% штрафу за зрив поставок озброєнь.

“Або Верховна Рада вирішить це питання окремим законопроектом, в якому розподілить відповідальність так, щоб якщо контракт на постачання озброєнь зірвано за строками, відповідав не лише головний виконавець, а й його контрагенти, дії яких могли призвести до затримки постачання”, - написав Максим Бужанський.

Удар по місцевому самоврядуванню та великі корупційні ризики

Народний депутат Ірина Геращенко вважає, що цей законопроєкт завдає удару по стабільності як громад, так і воюючої держави.

“Законопроєкт передбачає повну приватизацію державних і комунальних підприємств. Автори закону не прорахували можливі ризики для громад від передачі комунальних підприємств приватникам в період воєнного стану. У проекті зазначено, що це частина Ukraine Facility, але це не так”, - пише Ірина Геращенко.

Ініціатор закону спікер Руслан Стефанчук пояснював, що його метою є дерадянізація українського законодавства.

"Скасовується тільки старий, "совковий" Господарський кодекс, який був прийнятий у 2003 році на противагу проєвропейському Цивільному кодексу, і станом на сьогодні перетворився на вихолощений нормативно-правовий акт, що переважною мірою складається з відсилочних (бланкетних) норм. Деякі положення (невелика кількість) чинного Господарського кодексу України зберегли свою чинність у цьому законі та будуть діяти впродовж перехідного періоду", – писав Стефанчук у Facebook. 

Ірина Геращенко перелічує норми закону, що викликає у неї занепокоєння:

  • Скасувати приватні підприємства та державні/комунальні підприємства, замінивши їх товариствами з обмеженою відповідальністю.
  • Ввести 7-річний перехідний період для реорганізації.
  • Скасувати господарське відання та оперативне управління державним майном, замінивши їх на оренду, управління або передачу у власність.
  • Перенести частину норм із Господарського кодексу до Цивільного кодексу.


“Проект містить численні корупційні ризики, зокрема щодо передачі державного й комунального майна. Приватизація державних підприємств може призвести до втрати контролю за стратегічними об'єктами, що небезпечно в умовах війни. Заміна комунальних підприємств господарськими товариствами ставить під загрозу соціально важливі послуги. Законопроект суперечить Конституції України. Проект не може бути виправлений технічним редагуванням і може завдати шкоди економіці, соціальній сфері та місцевому самоврядуванню. Асоціація міст України виступила проти, вказуючи на невідповідність Конституції та загрози для місцевого самоврядування. До другого читання проект не змінився. Але там зʼявилася поправка, яка скасовує штрафи з недоброчесних постачальників зброї. Законопроєкт може фактично провести до наймасштабнішого за період незалежності України перерозподілу державної власності позаприватизаційним способом”, - написала Ірина Геращенко.

За словами нардепки, ЄС за цей закон не голосувала і зараз готує блокуючі постанови.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube