Без нарадчих кімнат в українських судах - Зеленський підписав закон

Розгляд судових справ буде спрощено та пришвидшено

Закон
Зеленський підписав закон про скасування інституту нарадчої кімнати у судах

Президент України Володимир Зеленський 8 січня підписав закон № 4173-IX про скасування нарадчої кімнати в судах. Зміни торкнуться поки лише цивільного, господарського та адміністративного процесів. Про це повідомляє «Судово-юридична газета».

Відповідні зміни передбачені прийнятим 19 грудня в цілому законопроєктом №9445 про внесення змін до Закону «Про судоустрій і статус суддів» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення ухвалення та проголошення судових рішень. Закон набирає чинності через 30 днів з дня його опублікування. Справи в судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження в яких відкрито до набрання чинності цим законом, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цим законом.

При цьому до Кримінального процесуального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення аналогічні зміни не внесені. Скасування у кримінальному процесі та у процесі щодо адмінправопорушень інституту нарадчих кімнат було запропоновано в іншому законопроєкті №9446, але він не розглянутий. Отже, у КПК та КУпАП такий інститут збережеться і продовжить існувати, а в інших процесуальних кодексах – його буде змінено.

Також у статтях 219 ГПК, 244 ЦПК, 227 КАСУ буде передбачено, що після судових дебатів суд оголошує про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час його проголошення в цьому судовому засіданні. При цьому у виняткових випадках залежно від складності справи суд може відкласти ухвалення та проголошення судового рішення на строк не більш десяти днів з дня переходу до стадії ухвалення рішення, оголосивши дату та час його проголошення. Змінами передбачено, що обговорення та ухвалення судового рішення відбувається у приміщенні суду. Однак проєктом не визначено безпосереднє місце ухвалення судового рішення. За такого підходу вбачається, що судове рішення може ухвалюватися у будь-якому приміщенні суду.

"Закон розроблено з метою підвищення ефективності й удосконалення процесуальних стадій ухвалення та проголошення судових рішень, гармонізації національного законодавства щодо правил судочинства із законодавством країн Європейського Союзу. Законом вносяться зміни до закону №1402-VIII, якими уточнюються норми про те, що законом охороняється саме таємниця ухвалення судового рішення (таємниця нарадчої кімнати). Наведені пропозиції пов’язані з внесенням змін до Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, у яких вилучається інститут «нарадчої кімнати». Реалізація цього закону дозволить спростити та пришвидшити судовий процес, сприятиме удосконаленню та підвищенню ефективності процесуальних стадій ухвалення та проголошення судових рішень", - наголошували 6 січня у пресслужбі Верховної Ради. 

Що таке нарадча кімната?

Нарадча кімната – це окреме приміщення суду, призначене для обговорення суддями наслідків розгляду справ та постановлення в них рішень. Рішення, вирок суду ухвалюється, оформлюється і підписується в нарадчій кімнаті. Судді таким чином мають можливість приймати чи голосувати (у випадку колегії суддів) за те рішення, яке вважають правильним. Ніхто не має права впливати на суддю у такий момент – суддя не відповідає на телефонні дзвінки, не контактує ні з ким, не розглядає іншу справу і жодним чином не розголошує про рішення до моменту його проголошення. Порушення таємниці нарадчої кімнати є підставою для скасування рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку.

Про законопроєкт щодо скасування інституту нарадчої кімнати у судах України

30 жовтня 2024 року Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт про скасування інституту нарадчої кімнати у судах. 19 грудня 2024 року ВРУ ухвалила законопроєкт № 9445, який прогнозує значні зміни у судовій системі. Згідно з документом, інститут процесуального права «таємниця нарадчої кімнати» змінюється на «таємниця ухвалення судового рішення». 24 грудня 2024 року закон було направлено на підпис президенту, набуде чинності він лише через 30 днів після офіційної публікації. 8 січня 2025 року глава держави підписав законопроєкт. Запропоновано внести зміни до ЦПК, ГПК та КАСУ:

  • вилучити положення про те, що після судових дебатів суд виходить до нарадчої кімнати. Натомість пропонується передбачити, що після судових дебатів суд оголошує про перехід до стадії ухвалення рішення та орієнтовний час його проголошення в цьому самому судовому засіданні;
  • у виняткових випадках залежно від складності справи суд може відкласти ухвалення та проголошення рішення на строк не більш як на десять днів з дня переходу до ухвалення рішення, оголосивши дату та час його проголошення;
  • інститут процесуального права «Таємниця нарадчої кімнати» змінюється на «Таємниця ухвалення судового рішення». Встановлюється, що під час ухвалення судового рішення суддя не має права обговорювати обставини справи та зміст судового рішення з іншими особами, крім складу суду, який розглядає справу. Втручання в процес ухвалення судом судового рішення забороняється. Судді не мають права розголошувати хід обговорення та ухвалення судового рішення.

Також, законопроєктом запропоновано зміни до порядку ухвалення судових рішень:

  • для постановлення ухвал, що оформлюються окремим документом, суд оголошує перерву;
  • ухвали, постановлені судом без оформлення окремим документом, заносяться до протоколу судового засідання. Суд може оформити такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube