В Україні збираються реформувати пенсійну систему: що планують і який досвід варто перейняти у інших країн

Тривалий час у владі готують варіанти пенсійної реформи

Українським пенсіонерам таких пенсій, як в  Польщі і Японії, чекати не варто
Українським пенсіонерам таких пенсій, як в Польщі і Японії, чекати не варто

В Україні з 1 березня наступного року планується провести індексацію пенсій. А також переформатувати розрахунки майбутніх виплат для майбутніх пенсіонерів. У нарахуванні пенсій буде запроваджена бальна система. Чи стануть українські пенсіонери отримувати справедливі виплати і як формують пенсійні системи інші країни – розбирався «Мінфін».

Як збираються реформувати пенсійну систему в Україні

В уряді вважають, що впровадження бальної системи вирівняє диспропорції між пенсіонерами, які давно вийшли на пенсію, і тими, хто вийшов нещодавно. Тобто виплати пенсіонерам, які виходили на пенсію раніше, підтягнуться до сучасного рівня.

Щомісячний внесок українців до Пенсійного фонду перераховуватиметься у бали, відповідно до співвідношення між зарплатою людини та середньою зарплатою в Україні на той момент. Якщо особа платить внески зі середньої зарплати — отримуєте 10 балів. Вище середньої — отримує, наприклад, 12 або більше, якщо менше середньої — менше й балів. Ці бали щороку перераховуватимуться у пенсію, відповідно до актуальної середньої заробітної плати.

В уряді припускають, що такий підхід зробить солідарну пенсійну систему захищеною від інфляції та девальвації.

Також передбачається встановити в Україні обов’язкову участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення всіх працюючих осіб до досягнення ними 55 років. Та обов’язкову сплату пенсійних внесків роботодавцями на користь таких найманих працівників.

Передбачається, що управління активами пенсійних фондів здійснюватиметься авторизованими компаніями з управління активами. З 2026 року учасники системи зможуть самостійно обирати недержавний пенсійний фонд, в якому вони акумулюватимуть свої накопичення.

Хоча проєкт закону був внесений до парламенту ще близько півроку тому, з того часу його ухвалення не просунулося. Немає навіть рішення профільного комітету. Тому очікувати на швидке запровадження другого рівня пенсійної системи найближчим часом — не варто.

Як працюють пенсійні системи інших країн

Нідерланди посідають перше місце у світі серед кращих пенсійних систем. Середня пенсія в країні, яку отримують самотні пенсіонери, становить 3 015 євро. Ті ж, хто живе у парі, в середньому отримують 2 696 євро на місяць. Щоправда, це суми до сплати податків. Розмір податків змінюється, залежно від декількох факторів, але основний з них — це розмір виплат. Якщо розмір пенсії менше 38,7 тис. євро на рік (сюди потрапляє і середня пенсія), то ставка буде 19,3%. Максимальна ставка з пенсії сягає 49,5%, але це вже за умови, якщо виплати перевищують 73 тис. євро на рік. Загалом, пенсія в країні складається з 3 частин:

  • Перша — це базовий дохід для осіб, які досягли державного пенсійного віку. Наразі він становить 66 років і 10 місяців, але поволі підвищуватиметься. Вже з наступного року він буде 67 років, а з 2028 — ще на 3 місяці вищий.
    Наразі ця частина пенсії складає менше половини у середніх пенсійних доходах. Однак, очікується її підвищення до 1,5 тис. євро (після сплати податків), що вважається необхідним мінімумом для життя в Нідерландах.
  • Друга частина — це нарахування пенсії через роботодавця. Вона фінансується приблизно на 2/3 роботодавцем і на 1/3 працівником, але можуть бути і корективи, залежно від трудового договору. Управляє цими грошима пенсійний фонд, страхова компанія чи установа преміального пенсійного забезпечення.
    В середньому, ця частина займає близько половини пенсії, або трохи більше.
  • Третя частина — приватні накопичення, наприклад, страхування життя, інвестиції тощо. Ця складова є найменш значною у Нідерландах. В середньому, за нею пенсіонери отримують від декількох десятків до декількох сотень євро на місяць.

Попри те, що пенсійна система країни вважається найкращою в світі, цього року було запущено її реформу, яка почне діяти з 2028 року. 

Польща. Середній розмір пенсії в країні становить 3 482 злотих на місяць, але після сплати податків ця сума знижується до 2 910 злотих. За офіційним курсом, це трохи менше 25,4 тис. грн. Мінімальна пенсія «чистими» в країні — 1 445 злотих, а це близько 12,6 тис. грн.

Чоловіки в країні можуть вийти на пенсію в 65 років, а жінки — в 60. Польща одна з небагатьох країн світу, які знижували пенсійний вік. У 2013 році почалось його поетапне збільшення до 67 років, але у 2017 році пенсійний вік знизили до нинішнього рівня. Працюючі поляки можуть робити 3 види пенсійних нарахувань. Перші два з них обов'язкові, а третій — добровільний:

  • Перший рівень — це обов'язкові внески, з яких виплачуються кошти нинішнім пенсіонерам, тобто солідарна система.
  • Другий — внески робітників і працедавців на індивідуальні пенсійні рахунки, на яких кошти накопичуються для конкретної особи.
  • Третій — добровільні пенсійні накопичення в пенсійних фондах.

Загальний розмір обов'язкового пенсійного внеску становить 19,52% від заробітної плати. З цієї суми 12,22% йде на перший рівень, а решта — на другий. Всі без виключення пенсіонери країни отримують 13-ту пенсію, а більшість ще й 14-ту, або її частину, залежно від своїх доходів.  Проте, через те, що жінки на 5 років раніше виходять на пенсію, а значна частина від виплат є накопичувальною, — вони отримують в середньому приблизно на 1 тис. злотих (8 720 грн) менше, ніж чоловіки.

Японія. Пенсійна система Японії цікава переважно тим, що країна має найбільшу частку громадян старше 65 років серед всіх держав світу з населення понад 1 млн осіб. Інакше кажучи, їй доводиться виплачувати пенсії в умовах, коли країна стрімко старіє. За прогнозами, до 2050 року частка пенсіонерів там сягне 36% населення. Середній розмір базової пенсії за віком, яку отримують громадяни Японії, становить близько 60 тис. єн (14,4 тис. грн), а середня загальна сума виплат — близько 150 тис. єн (36 тис. грн).

Почати отримувати пенсію за віком можна з 65 років, маючи хоча б 10 років трудового стажу. Однак, вийти на пенсію можна і в 60 років, щоправда, в такому разі виплати будуть менші приблизно на чверть. Якщо ж вийти на пенсію в 70, виплати зростуть на чверть. Пенсійна система в країні базується на 2 стовпах:

  • виплати до Національної пенсійної системи, з якої сплачується базова пенсія;
  • пенсійне страхування, яке становить 14,6% від доходів і рівно розподіляється між роботодавцем і працівником. Це забезпечує доплати до базової пенсії.

Через велику кількість пенсіонерів і зниження кількості працюючих японців, пенсіонери країни отримують невеликі кошти і змушені довше працювати.
Так, за даними на 2021 рік, близько 50% осіб віком від 65 до 69 років продовжують ходити на роботу. А серед тих, хто перебуває у віковій групі від 70 до 74 років, працює кожен третій. Для прикладу: водіями таксі в країні працювали 50 тис. осіб у віці від 70 до 74 років, і ще 20 тис. — старші за 75 років.

Отже, за висновками «Мінфіну», більший успіх у пенсійному забезпеченні мають ті країни, які роблять ставку на накопичувальну частину та здатні утримувати баланс між соціальними виплатами та необхідністю тверезо розуміти свої можливості.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube