В Україні виростуть ціни на молочну продукцію: коли та на скільки

Читать на русском

Молочна галузь України, попри війну та збитки, яких зазнають фермери, досі задовольняє потреби внутрішнього ринку

Читать на русском
В Україні виростуть ціни на молочну продукцію: коли та на скільки

Молочна галузь України, попри війну та збитки, яких зазнають фермери, досі задовольняє потреби внутрішнього ринку

До кінця року очікується зростання цін на молочну продукцію орієнтовно на 10%. Причиною є те, що половина інгредієнтів для виготовлення продукції імпортні. Починаючи від упаковки та закінчуючи фруктовими наповнювачами чи заквасками.

Про це повідомила генеральна директорка Асоціації виробників молока Ганна Лавренюк. З початку війни українці вже спостерігали зростання вартості молочної продукції на поличках на 20-25%.

Що впливає на підвищення цін

Через війну відбулися суттєві зміни для собівартості виробництва, як молока, сировини так і готової молочної продукції на поличках. На це вплинула ціла низка факторів. 

"Ми втратили величезну кількість худоби в окупованих та прифронтових територіях, які зазнавали і продовжють зазнавати нищівних обстрілів. Щодня отримуємо повідомлення про втрати саме в промисловому секторі, молочно-товарні ферми зникають цілими комплексами. За сім місяців війни ми втратили вже понад 50 тисяч корів у промисловому секторі, маємо деяке скорочення обсягу виробництва молока", - заявила Лавренюк.

За її словами, підприємства не могли належно доглядати за худобою. Вони втратили понад 50 % продуктивності корів. 

"Це не могло не вплинути на виробництво. Зокрема, ціла низка інших виробничих факторів. Впродовж року паливно-мастильні матеріали, енергоносії, які є ключовою складовою собівартості виробництва зросли на 60-70 %. Це зростання логістики, тобто вартість доставлення молока і сировини від ферми до заводу. У зв'язку з девальвацією гривні, ми маємо суттєве здорожчання імпортної складової, як у виробництві молока, сировини для молочної ферми - ветеринарні препарати, інгредієнти для заготівлі кормів, запчастини. Так і для промислової переробки для заводів", - наголосила Лавренюк.

Вона констатувала, що найближчим часом, до кінця року, ми ще будемо бачити зростання цін орієнтовно на 10%. За словами Лавренюк, якщо гривня буде продовжувати просідати, то цінники можуть ще додатково зрости. Зараз таких передумов немає.

"Україна суттєво нарощує експорт до країн ЄС. Попит є на масло, яка у нас в останній місяць побило рекорди і досягнуло топових показників, які ми мали по експорту, аж у 2018 році. Імпорт ускладнений через логістику, на кордонах ситуація покращилася, оскільки запрацював морський зерновий коридор і це дозволило розвантажити сухопутні кордони для експорту та імпорту продукції в Україну", - пояснила Лавренюк.

Лавренюк додала, що ситуація залишається складною, оскільки попит на ці імпортні складові високий і підприємства доводиться заздалегідь і з передоплатою працювати зі своїми постачальниками. Саме тому це впливає на труднощі у виробництві. 

 Що відомо про ціни на молочну продукцію

Середні ціни на кисломолочний сир: квітень - 56 гривень, червень - 60 гривень, серпень - 59 гривень. Середня ціна на молоко у серпні складала - 35 гривень, а на масло - 36 гривень. За словами аналітикині Асоціації виробників молока Яни Лінецької, середня закупівельна ціна на молоко екстра ґатунку станом на 15 вересня зросла на 3 коп. та склала 10,82 грн/кг, без урахування ПДВ. Вищий ґатунок додав у ціні +2 коп. — до 10,15 грн/кг, а перший залишився без змін — 9,75 грн. Середньозважена ціна трьох ґатунків піднялася на 2 коп. — до 10,24 грн/кг. На ринок продовжують тиснути такі фактори, як підвищений попит зі сторони переробників на фоні сезонного скорочення виробництва молока, зростання цін на газ та подальше просідання гривні. За приблизними підрахунками виробництво молока за вісім місяців поточного року скоротилося на 15,1% — до 5126,4 тис. т.  

Нагадаємо, в Україні фіксують значне зростання цін на овочі. Крім того, у Закарпатській області видобуватимуть сіль для всієї країни.

Також Інформатор писав, що мешканці окупованих територій Луганської області скаржаться на ціни на продукти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.