В Україні виросла інфляція: як змінилась ціни на товари та що буде далі

Читать на русском

Нацбанк запевняє, що динаміка залишається контрольованою

Читать на русском
В Україні виросла інфляція: як змінилась ціни на товари та що буде далі

Нацбанк запевняє, що динаміка залишається контрольованою

У серпні 2022 року споживча інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 23,8% (із 22,2% у липні). У місячному вимірі ціни зросли на 1,1%. Через це зростають і ціни на більшість продуктів. Основною причиною зростання інфляції є наслідки повномасштабної війни: порушення ланцюгів постачання, руйнування виробництв, збільшення витрат бізнесу, скорочення пропозиції товарів та послуг.

Як зазначили у Національному банку України, вплинуло на ціни й коригування офіційного курсу гривні в липні, яке було необхідним для збереження стійкості економіки України. Натомість фіксація тарифів на газ і тепло та насичення внутрішнього ринку пальним стримували зростання цін.

"Споживча інфляція очікувано зростала, але другий місяць поспіль була дещо нижчою за траєкторію базового прогнозу, опублікованого в Інфляційному звіті за липень 2022 року передусім завдяки швидшому зниженню вартості пального. Однак, відхилення зменшилося порівняно з липнем. Крім того, вищими темпами, ніж очікував НБУ, зростала базова інфляція", - йдеться у повідомленні. 

Як змінювалися ціни на окремі товари та послуги

Продовжували зростати ціни на більшість продуктів. У річному вимірі найсуттєвіше подорожчали крупи та овочі. Дещо повільніше, але теж суттєвими темпами дорожчали непродовольчі товари (електроніка, ліки й товари для особистого догляду) і послуги (медицина, салони краси, ресторани). 

"Швидше дорожчали овочі (цибуля, буряк, морква та помідори) через зменшення пропозиції та збільшення виробничих витрат бізнесу. Ціни на капусту залишалися високими під впливом аналогічних чинників. Вищими темпами дорожчало м'ясо, зокрема свинина (через скорочення поголів'я свиней) та курятина. Прискорилося зростання вартості круп на тлі вичерпання запасів та скорочення постачань. Під впливом очікувань щодо скорочення виробництва та подорожчання енергоносіїв швидше зростали ціни на цукор", - зазначається у повідомленні.

Натомість подорожчання послуг готелів суттєво сповільнилося через зниження попиту у відносно спокійних регіонах та відсутність туристичного сезону. Ціни на паливо в серпні стабілізувалися на нижчих рівнях порівняно з попередніми місяцями завдяки здешевленню нафти (в річному вимірі). Однак, у річному вимірі подорожчання палива на АЗС залишається відчутним. Водночас майже не змінилися за рік ціни на одяг і взуття, а також тарифи на послуги ЖКГ.

Якою буде інфляція надалі

Динаміка інфляції залишається контрольованою. Проте ризики розгортання інфляційних процесів зберігаються й надалі, зважаючи на тривалий характер війни і пов’язане з цим ускладнення логістики, а також зростання виробничих витрат. Водночас з огляду на погіршення очікувань та збереження інфляційних ризиків НБУ залишає облікову ставку на високому рівні. Крім того, зараз опрацьовуються інструменти, що сприятимуть зростанню ставок за гривневими депозитами та ОВДП. Це дасть змогу і надалі забезпечувати керованість інфляційних процесів.

Нагадаємо, в Україні фіксують значне зростання цін на овочі. Крім того, у Закарпатській області видобуватимуть сіль для всієї країни.

Також Інформатор писав, окупанти знищили у великих містах Луганської області продуктові склади.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.