В Україні сьогодні відзначають День Соборності: історія свята

Читать на русском

Це державне свято, яке відзначають щорічно

Читать на русском

Це державне свято, яке відзначають щорічно

Сьогодні, 22 січня українці відзначають День Соборності. У цей день У 1919 році підписали Акт злуки Української народної республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в єдину українську державу. Він увійшов в історію як «Акт Злуки».

Інформатор розповідає всю історію свята.

Назад в історію

Саме у 1919 році на Софійській площі прозвучали такі слова: «Віднині зливаються воєдино століттями відділені одна від одної частини України - Галичина, Буковина, Закарпаття і придніпрянська Україна - в одну Велику Україну. Збулися одвічні мрії, для яких жили і вмирали кращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу ...

Акт «Злуки» став реальним втіленням вікової мрії українців про свою суверенну державу. Офіційний державний статус День Соборності України отримав у 1999 році.

Перше офіційне святкування соборності

Вперше 22 січня 1939 року на офіційному рівні урочисто було відзначено свято соборності. Відбулося це в місті Хусті (на той час автономна республіка Чехословаччини), таким чином закарпатцям нагадали про волю, висловлену на з'їзді народних зборів українців в Хусті 21 січня 1919 року про приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки зі столицею в Києві, і легітимізувати тим самим свою програму побудови української держави.

Це була найбільша за двадцять років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація за участю 30 тисяч місцевих жителів, які з'їхалися з усіх куточків краю.

Відродження незалежної України на початку 1990-х років

Ця акція стала яскравою подією під час руху за відродження незалежної України. Патріотичні сили перед розпадом СРСР об'єдналися, як символ духовної єдності людей східних і західних земель України та існування єдиної, соборної України.

Основною традицією під час святкування Дня соборності є живий ланцюг.Так, у 1990 році в цей день мільйони жителів України вишикувалися в живий ланцюг від Києва до Львова, відзначаючи День соборності.

Політика і соборність

Офіційним святом День соборності став після указу президента Леоніда Кучми від 21 січня 1999 року. У грудні 2011 року тодішній президент Віктор Янукович скасував День свободи 22 листопада і День соборності 22 січня і заснував День соборності і свободи 22 січня.

Через три роки, в листопаді 2014 року, чинний глава держави Петро Порошенко заснував День гідності і свободи 21 листопада, повернувши 22 січня святкування Дня соборності.

Живі ланцюги у 2000-ні

В кінці 2000-х років почала відроджуватися традиція створення «живих ланцюгів», у 2008-2011 роках в Києві такі «ланцюги» традиційно створювали на мості Патона, українці символічно об'єднували правий і лівий береги Дніпра. 22 січня 2011 року «живий ланцюг» був створений більш ніж у 20 містах України. А 29 листопада 2013 року в рамках євромайдану відбувся живий ланцюг Україна-Європа, до кордону з ЄС, довжина ланцюга 625 км, 520 тисяч осіб.

Відтоді щороку, 22 січня, на вулицях Києва та інших міст проходять різні масові та урочисті заходи, символізуючи єдність українського народу.

Нагадаємо, в Україні запустили віртуальний «Ланцюг Соборності».Крім того, згідно з опитуванням українці не вважають країну по-справжньому єдиною .

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.