Це нагадує початок Євромайдану у 2013: аналогія значно глибше, ніж здається
Люди зібралися на протест проти знищення антикорупційних органів у центрі Києва, біля Театру Івана Франка. Як повідомляють учасники зібрання, станом на 20:00 22 липня тут перебувало близько 2 тисяч людей. Хоч реальна кількість може бути нижчою, це все одно перший масштабний мітинг у столиці з початку війни з РФ. Водночас за даними джерел у ВР Володимир Зеленський вже підписав ганебний закон, що фактично знищую НАБУ та САП, як незалежні антикорупційні органи.
"Станом на 20:00 на площі перед театром Івана Франка вже пару тисяч людей. Хто тут поблизу, приєднуйтеся. Жодних гасел, жодних партій, просто незадоволені й розчаровані громадяни", - повідомив Валерій Пекар, політичний експерт, викладач Києво-Могілянської Академії, який сам знаходиться серед присутніх.
Мітинг або зібрання відбувається у той час, коли з джерел у Раді надійшло повідомлення: президент імовірно вже підписав закон, що фактично знищує незалежність антикорупційних органів. З вулиці Банкової, де розташований Офіс президента добре видно місце, де проходить зібрання. Проте дістатися до Офісу звідси неможливо.
Імовірно це перша така акція в столиці з початку війни. Єдине виключення - мітинги родин військовополонених. Проте такі мітинги зі зрозумілих причин завжди були значно менш чисельними.
"Блін, зайшов купити квитки у театр Франка, а тут такі черги", - жартує нардеп Ярослав Железняк.
За кілька годин до мітингу по Києву прокотився пекельний ураган. Вітер навіть зірвав башений кран у центрі міста. Такий саме ураган спостерігається в соціальних мережах після того, як Рада прийняла закон №12414, з якого фактично починається демонтаж антикорупційною системи в Україні.
Найчастіше це рішення порівнюють з диктаторськими законами 16 січня, які суттєво обмежували свободи громадян. Рада ухвалювала їх у розпал Євромайдану, який виник у наслідок рішення "проффесора" Януковича відмовитися від вступу до ЄС. Це порівняння не поверхневе. Антикорупційні реформи та боротьба з корупцією є першою умовою вступу України до Євросоюзу.
Зараз виглядає так, нібито влада відмовляється від членства в ЄС, аби не допустити антикорупційних розслідувань власної діяльності. Це підсилюється заявами відомих антикорупціонерів.
"А якщо я скажу, що НАБУ нищать через те, що детективи доторкнулись виробництва дронів. А там по засекреченим контрактам десятки мільярдів гривень віддали фірмам патнерів самого Зеленського, а також Єрмака і Арахамії", - пише журналіст Юрій Ніколов.
Ще одна важлива паралель в тому, що Революція Гідності у 2013 році теж починалася з невеличкого зібрання на Майдані. Зараз кажуть, за ініціативи журналістів Мустафи Найема та Сергія Лещенка. Це вже потім вони переросли у великий громадянський спротив.
"У 2013-му році народ на Майдані піднявся на знак протесту проти відміни асоціації з Європейським союзом. Ключовою вимогою ЄС було створення самостійних антикорупційних органів - НАБУ та САП. Гасло асоціаціїї з ЄС стало гаслом боротьби за незалежність від Росії. Заради зміни проросійської влади у центрі Києва загинули під кулями кілька десятків людей", - підсилює цю паралель журналіст Юрій Бутусов, який зараз служить на фронті.
Бутусов також нагадує, що НАБУ та САП були створені у розпал битви за Дебальцево - після нападу Росії на Україну у 2014 році. Мета Росії, за словами Бутусова, полягала у тому, щоб не допустити інтеграції України з ЄС, кроком до якої мало стати створення незалежних антикорупційних органів.
"У 2022-му році Росія атакувала всю Україну, і відкрито оголосила, що збирається змінити владу, щоб поставити свою - проросійську, тобто щоб Україна не мала асоціації з ЄС, а мала царя у Москві. У цій війні загинуло значно більше ста тисяч людей, і люди гинуть щодня. Гинуть за свободу, за державу, за європейській вибір. І в цей час у Верховній Раді 263 депутата, включно з депутатами проросійської партії ОПЗЖ, створеної зрадником Медведчуком яка завжди відкрито виступала проти асоціації з ЄС та підтримувала проросійський курс, проголосували за обмеження повноважень НАБУ та САП, тобто за підрив антикорупційної реформи, яка є ключовим елементом асоціації з ЄС, - розвиває цю думку Бутусов. - Виникає питання - на чиєму боці виступають ці 263 у війні? Чи усвідомлюють наслідки від диверсії по підриву стосунків з Європейським союзом?"
Участь журналістів у протестах проти припинення боротьби з корупцією може і зараз мати важливе значення. Кажуть, що через рішення Ради в Офісі президента відбувся розкіл.
"Комунікаційник і найближчий радник Зеленського - Дмитро Литвин готується зробити заяву і буде приймати участь в протесті проти рішення Зеленського по ліквідації НАБУ та САП", - зливає інсайд нардеп від ЄС Олексій Гончаренко. Проте невідомо, наскільки ця інформація відповідає дійсності.
Хоча Литвина на мітингу не видно, журналісти знайшли там Сергія Притулу. Вважається, що Притула є людиною, наближеною до Офісу президента. Попри те він узяв участь у мітингу в Києві.
Ще одна деталь. Протести проти закону №12414 відбуваються не лише у Києві. Також мітинг пройшов у Львові. Про це повідомляють місцеві ЗМІ. Акції протесту також проходять у Дніпрі.
А ось фото з Одеси. Там також пройшла акція протесту.
Раніше Інформатор докладно розібрав причини та можливі наслідки рішення влади почати війну з антикорупційною системою. Головною причиною може бути особисте роздратування Зеленського тим, що антикорупційні органи почали чеплятися до людей, максимально наближених особисто до нього.
Але цим ситуація не вичерпується. Відомо, що в команді Зеленського багато людей підтримують згортання таких органів, як НАБУ, САП чи ВАКС через власну причетність до корупції. Більш за те, на наближених до Офісу президента орбітах є люди чи цілі політичні сили, повʼязані з Росією. У Росії до війни українську корупцію вважали запорукою того, що Україна ніколи не вступить до ЄС, тобто не вирветься зі сфери впливу Путіна.
Саме тому Росія руками зрадника Медведчука здійснила у 2020 році спроби скасувати антикорупційні реформи через Конституційний суд. Проте тоді саме Зеленський завадив здійснитися цьому плану. Тоді він зберіг антикорупційні органи. Проте не позбувся остаточно впливу таких людей.
Вважається, що влада обрала найкращий момент для удару по антикорупційним органам. У США нібито більше не бачать приорітета в існуванні НАБУ чи ВАКС та вважають все це невдалим спадком Демократичної партії. А європейські політики зараз перебувають на каникулах. Тобто реального тиску з їх боку очікувати не варто.
Це не зовсім так. Можливо у США ще не зрозуміли, що відбувається. Проте Меган Моббс, донька Кіта Келлога, яка дуже активно пише у мережу X, висловилася щодо рішення Ради:
"Це рішення є справді неймовірно приголомшливо дурним. Воно було ухвалено в найгірший можливий момент, зважаючи на нещодавні позитивні зміни в політиці США", - написала Моббс.
This decision is truly, unbelievably, mind-bogglingly stupid.
— Meaghan Mobbs (@mobbs_mentality) July 22, 2025
It happens at the worst possible time given the recent positive shifts in US policy.
This gifts a strong narrative to bad actors. https://t.co/OUUT1HGtJH
Ця оцінка збігається із думкою українських розслідувачів. "Це гірше, ніж зрада. Це помилка", - пише щодо рішення Володимира Зеленського журналіст Володимир Бондаренко.