Трудовий стаж, набутий до 2004 року, зараховується до страхового відповідно до раніше діючого законодавства
Незарахування трудового стажу Пенсійним фондом під час призначення пенсій позбавляє українців шансу збільшити розмір виплат. Це також одна з поширених причин звернення до суду. Для того, аби домогтися заслуженої виплати без конфліктів, потрібно знати декілька нюансів.
Згідно із Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком мають українці після досягнення 60-річчя за наявності певного страхового стажу, йдеться у матеріалі видання Фокус. Цей показник щороку зростає й у 2028 році для виходу на пенсію за віком потрібно буде мати 35 років стажу.
Пенсія за віком може призначатись автоматично, якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року. Як правило, такі дані в системі відсутні. Тоді для призначення пенсії необхідно подати заяву та додаткові документи, зокрема:
Заяву про призначення пенсії та документи можна подати до будь-якого сервісного центру головного управління ПФУ або в електронній формі через вебпортал електронних послуг ПФУ. В законодавстві розрізняють поняття "трудовий" та "страховий" стаж. "Поняття "страховий стаж" введено в дію з 1 січня 2004 року Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Основною новацією цього терміну є те, що наявність стажу прямо пов’язана зі сплатою страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Як пояснила юристка Ольга Хомич, з 1 січня 2004 року до страхового стажу зараховуються лише ті періоди, протягом яких сплачувалися страхові внески — єдиний соціальний внесок. Періоди, за які сплачені такі внески, відображаються у довідці форми ОК-5, яку можна завантажити в додатку "Дія", порталі Пенсійного фонду України або ж отримати у будь-якому їхньому сервісному центрі.
Трудовий стаж, набутий до 2004 року зараховується до страхового, відповідно до раніше діючого законодавства. До страхового стажу на умовах раніше діючого законодавства зараховується весь трудовий стаж, який особа набула до 1 січня 2004 року. Так, до трудового стажу зараховуються:
У 2024 році мінімальний необхідний страховий стаж становить 31 рік. Утім, якщо людині не вдалося його набути, стаж можна докупити. Зробити це можна за ціною від 44% від мінімальної заробітної плати за кожен місяць. Внески сплачувати потрібно до Пенсійного фонду. Отже, у 2023 році місяць стажу коштує 2 948 гривень (44% від 6 700), рік – 35 376 гривень, два роки – 70 752 гривень, три роки – 106 128 гривень.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.