В Україні легалізовано медичний канабіс: що змінює введений в дію закон

Препарати на основі медичного каннабісу можна отримати лише за призначенням лікаря відповідно до медичних показань та за електронним рецептом

Канабіс
Відтепер в Україні дозволено обіг канабісу в медичних цілях

З 16 серпня в Україні набув чинності закон, який легалізує медичний канабіс. Це означає, що лікарі зможуть призначати препарати на основі канабісу для лікування різних захворювань, зокрема, для зняття болю та лікування розладів нервової системи. Мета закону – регулювати обіг канабісу в медичній, науковій та промисловій сферах. 

Про це йдеться в повідомленні Міністерства охорони здоров'я. Закон, який запрацював від сьогодні щодо легалізації медичного канабісу, має на меті державне регулювання обігу рослин роду коноплі Cannabis:

  • у медичних цілях;
  • у промислових цілях;
  • у науковій та науково-технічній діяльності.

Закон створює умови для доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних та інших захворювань, а також посттравматичних стресових розладів отриманих внаслідок війни. Йдеться про людей, які переживають хронічний біль, що часто доводить до депресії та навіть думок про самогубство.

У законі сказано, що канабіс доцільно застосовувати при:

  • неврологічних захворюваннях, таких як розсіяний склероз, епілепсія;
  • захворюваннях травлення та побічних ефектах, пов'язаних з лікуванням ВІЛ/СНІД;
  • наркотичній залежності та проблемах психічного характеру (за попередніми доказами, ефективне використання канабісу у якості замісної терапії для опіоїдів, стимуляторів та алкоголю, а також для подолання тривоги, ПТСР та порушення сну);
  • хронічному болі невропатичного походження;
  • паліативній допомозі (наприклад, для полегшення комплексу симптомів онкохворих).

Виробництво препаратів з канабісу контролюватимуть на всіх етапах — від вирощення до розповсюдження готових ліків. Виготовляти такі ліки згідно з законопроєктом зможуть лише підприємства, які отримали відповідну ліцензію та сертифікат, який затверджує належну якість продукту на всіх етапах виробництва. При цьому, такі виробництва будуть зобов’язані вести цілодобовий відеонагляд, а також надавати доступ до записів Нацполіції. Також законопроєкт передбачає, що кожен кущ медичного канабісу матиме індивідуальний код, який допоможе правоохоронцям та виробникам відстежувати всі рослини.

Лікарські засоби, що виготовлені на основі канабісу, потрібні приблизно 6 мільйонам пацієнтів. Препарати на основі медичного канабісу не мають побічних ефектів, як інші наркотичні знеболювальні (опіоїди) або психотропні препарати — звикання чи необхідність збільшити дозування при тривалому використанні. Відпуск лікарських засобів на основі медичного канабісу є можливим виключно за електронним рецептом лікаря.

Перевозити й зберігати ліки на основі медичного канабісу пацієнти отримують право лише у кількості, визначеній одним рецептом.

Інфографіка: Слово і діло
Інфографіка: Слово і діло

Чому медичний канабіс легалізували

Медичний канабіс, який містить знеболювальні та заспокійливі речовини, легалізований у більшості розвинених країн світу, включаючи ЄС, США та Канаду. Ці ліки широко застосовуються завдяки своїм знеболювальним, протизапальним та заспокійливим властивостям, а також позитивному впливу на травлення.

Два найбільш ретельно вивчені канабіноїди у складі марихуани - тетрагідроканабінол (ТГК) та канабідіол (КБД). Препарати на основі медичного канабісу не мають побічних ефектів, як інші наркотичні знеболювальні (опіоїди) або психотропні препарати - звикання чи необхідність збільшити дозування при тривалому використанні.

Проведені Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) дослідження показали, що певний негативний вплив при тривалому вживанні у дуже великих дозах можуть мати лише сорти конопель, які містять від 1% ТГК у двох третинах сухої маси суцвіть. Ліки на основі медичного канабісу можуть випускати у вигляді олії, нашкірних пластирів, гідроназальних спреїв, електронних цигарок (без специфічного запаху й "наркотичного" ефекту).

Легалізація канабісу в Україні

Президент Володимир Зеленський підписав цей закон ще 15 лютого. Даний документ легалізує обіг рослин коноплі у медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності. Основна мета закону - створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни. За даними окремих нардепів, в Україні сьогодні понад шість мільйонів людей потребують такого лікування.

Раніше, 21 грудня 2023 року, Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт про легалізацію медичного каннабісу, який намагалися заблокувати окремі депутати. Міністерство охорони здоров'я вважає легалізацію медичного каннабісу в Україні "історичним рішенням" у сфері охорони здоров'я.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube