Його обміняли на засуджену в рф американську баскетболістку
Росіянин Віктор Бут, засуджений американським судом у 2011 році до 25 років позбавлення волі за торгівлю зброєю та підтримку тероризму, повернувся на батьківщину. Він був звільнений в обмін на свободу американської баскетбольної зірки Брітні Ґрінер, яка відбувала покарання у російській в'язниці. В росії Бута зустріли немов національного героя. Чим так дорога кремлю людина, яка озброювала колумбійських терористів і увічнена Голлівудом у фільмі “Збройний барон”, де його зіграв Ніколас Кейдж?
США вважають Віктора Бута одним із найбільш крупних незаконних торговців зброєю у світі. Він був заарештований у 2008 році в тайській столиці - Бангкоку, в ході операції за участю американських спецслужб.
У 2010 році Бут був екстрадований до США і представ перед американським судом. Присяжні в США одноголосно визнали Бута винним у змові з метою вбивства американців та офіційних представників США, спроби придбання та продажу ракет та підтримки тероризму через співпрацю з колумбійським угрупуванням "Революційні збройні сили Колумбії".
Прокуратура представила записи, згідно з якими Бут розраховував заробити мільйони, постачаючи зброю колумбійським повстанцям. Згідно з позицією звинувачення, американські агенти, які представлялись бойовиками, явно дали зрозуміти потенційному продавцю, що збираються використовувати цю зброю для нападів на військовослужбовців армії США, що надають допомогу колумбійському уряду.
Окрім США, за незаконну торгівлю зброєю Бута переслідувала Франція, Бельгія та навіть Сьєрра-Леоне. Він перебував під санкціями ООН за незаконну торгівлю зброєю з 2001 року. Втім, це не заважало "чесному бізнесмену", оскільки він мав п'ять паспортів на різні прізвища. За сприяння розпалюванню кривавих конфліктів світові ЗМІ прозвали Бута “торговцем смертю”.
Кремль не полишав спроб домогтися звільнення "чесного бізнесмена" ледь не з першого дня його ув'язнення. У 2019 році російська влада пропонувала обміняти Бута на 15 громадян США, які відбувають покарання в росії, але американська сторона відмовляла.
16 червня 2021 року на швейцарській віллі Ла-Гранж відбулася зустріч президента росії володимира путіна та його американського колеги Джо Байдена. В офіційному порядку денному були питання глобальних відносин Москви і Вашингтона, роззброєння, боротьба з тероризмом і пандемією та робота в сфері екології.
Але серед неофіційних предметів розмови була доля Віктора Бута, якого вже американська сторона пропонувала обміняти на своїх громадян, що потрапили до російської пенітенціарної системи, будучи засудженими за перевезення наркотиків.
Як повідомляє ВВС, кремль не просто дозволяв Буту його діяльність – він з ним співпрацював. "Зрозуміло, що він мав офіційний захист", – заявляє Дуглас Фара, автор книги про Віктора Бута під назвою "Торговець смертю".
"Коли він працював в Ірані в 2005 році і коли він з'явився в Бейруті в 2006 році під час війни "Хезболли" та Ізраїлю, росія постачала "Хезболлі" зброю через Іран. Бут був дуже корисним для влади рф і працював на російську державу", – стверджує Фара.
За однією з версій, угода, під час здійснення якої Бута було арештовано, була непростою. Висловлювалась думка, що до неї були причетні російські чиновники. Як вважають деякі аналітики, постачаючи зброю колумбійським бойовикам через Бута, хтось у кремлі хотів помститися американцям за те, що вони у 1980-х роках надавали "Стінгери" афганським моджахедам.
Прямих доказів подібних зв'язків немає, проте є непрямі. Так, один із вантажних літаків, пов'язаних із підприємницькою діяльністю Бута, в 2007 році був затриманий у Бангкоку. У ньому знаходилась зброя, а після перевірки з'ясувалося, що повітряне судно зареєстроване за московською адресою, яка використовується також безліччю компаній, так чи інакше пов'язаних із ФСБ.
Свого часу про причини грандіозних зусиль кремля зі звільнення Бута писав The Insider, в розпорядженні якого опинилися матеріали, що багато чого пояснювали. Йдеться про відеозапис інтерв’ю Олександра Литвиненка – експідполковника ФСБ, отруєного в Лондоні полонієм.
Бут співпрацював із генералом Хохольковим в процесі незаконного продажу зброї в Африку та на Близький Схід, стверджує Литвиненко. За даними The Insider, генерал Хохольков підтримував зв'язки з "Солнцевською" ОЗУ, що побічно підтверджує слова Литвиненка.
Відеозапис Литвиненка зроблений незалежним австралійським журналістом Ніком Лазаредесом у 2003 році. Ось його розшифровка:
"Мені сказав один співробітник управління внутрішньої безпеки, з яким я зустрічався: Сашко, ти знаєш, вони продають танки. Вони продають важке озброєння до Африки, воно йде на Близький Схід. На підтвердження цих слів я побачив у кабінеті свого начальника управління Хохолькова Віктора Бута. Бута, який зараз перебуває у міжнародному розшуку за незаконний обіг зброї. Ця людина пов'язана з українськими злочинними угрупованнями, ця людина, за оперативними даними, була пов'язана із сином Деркача – колишнього начальника СБУ, найближчої людини до президента України Кучми".
Слова Литвиненка про те, що не лише ФСБ, а й СБУ часів Кучми була пов'язана із організованим злочинним угрупуванням "Солнцевская", підтверджує колишній її член Леонід Ройтман (нині проживає в США, де відбував ув'язнення). У розмові з The Insider він визнав, що син генерала Леоніда Деркача, який очолював СБУ з 1998 по 2001 рік, активно співпрацював із «Солнцевськими».
Залишається додати, що Євгеній Хохольков – генерал-лейтенант ФСБ, в 1996-1998 роках – глава Управління перспективних програм ФСБ. Крім того, його вважають кримінальним авторитетом.
"Неймовірно! Отримуємо повідомлення, – пишуть люди з росії та з-за кордону. Вони вітають і радуються у зв'язку зі звільненням Віктора Бута. Вони особисто з ним не знайомі, ніколи навіть не бачили. Але переживають, як за свого близького. Дякують державі", – розповіла в своєму Телеграм-каналі речниця російського міністерства закордонних справ Марія Захарова.
Піднесення, з яким зустріли повернення з американської в'язниці "збройного барона" у високих кабінетах рф, викликало скептичну реакцію навіть серед російських блогерів.
"Чекаємо включення Віктора Бута до складу ради з прав людини при президенті рф, вручення депутатського мандату та нагородження державною нагородою", – написав один з них в Телеграм-каналі.
"А також – присвоєння йому "Героя росії", як і Пригожину. І можна відразу заступником "повара" призначити. А то йому одному сумно формувати розстрільні списки, очікуючи повернення смертної кари в рф. Так, можливо, кувалді замінити на більш ефективні кулемети", – додав автор іншого Телеграм-каналу, маючи на увазі, вочевидь, професійні здібності Віктора Бута у збройовій сфері.
Раніше Інформатор розповідав, хто такий Пригожин і яку роль він може зіграти в майбутній долі росії. Також писали, як будуть судити путіна та його посіпак за воєнні злочини.
Ольга Чорна