Пригожин - конкретний чорт російського пекла
Останнім часом Євген Пригожин стає основною публічною фігурою російської політики. Кожного дня від нього лунають заяви, які говорять про те, що Пригожин намагається взяти ситуацію в свої руки. Що про нього відомо і які наслідки від його активності можна очікувати далі?
«Кухар Путіна», засновник ПВК Вагнера Євген Пригожин назвав президента України Володимира Зеленського «симпатичним хлопцем» і похвалив його за рішучість. Водночас коли вагнерівці активно беруть участь у війні проти України.
«Ви порівнюєте Невзорова та Зеленського. Зеленський, хоч і є президентом країни ворожої зараз до Російської Федерації, але все ж таки він твердий, впевнений у собі, прагматичний, симпатичний хлопець. Про Невзорова цього сказати не можу. Він багато і добре говорить, але, на мою думку, він просто привабливий, але базікало», — сказав Пригожин для російського видання МК, відповідаючи на запитання, «що небезпечніше для РФ журналіст Олександр Невзоров, який критикує Путіна та його оточення, чи Володимир Зеленський».
Глава ПВК "Вагнера" Євгеній Пригожин розкритикував російських олігархів та еліти за те, що вони живуть у "комфортному стані" й перешкоджають повній мобілізації населення в РФ. Про це стверджують в Інституті вивчення війни (ISW).
Аналітики зазначають, що "Кухар Путіна" 31 жовтня відкрито заявив:
"Поки діти (еліт - ред.) не підуть воювати, повної мобілізації у країні не буде".
В ISW вказують, що Пригожин у Росії має велику популярність і утверджується як політична сила. Він вже почав користуватися цим для того, аби критикувати своїх політичних опонентів у колах російської еліти.
Фахівці не виключають, що через свій високий рейтинг "Повар Путіна" рано чи пізно може створити власну партію. А вже зараз Пригожин почав атакувати місцевих чиновників. Зокрема він звернувся до генпрокуратури РФ з прохання порушити кримінальну справу за фактом "організації" губернатором Санкт-Петербурга Олександром Бєгловим "злочинного співтовариства" у місті.
"Пригожин стверджував, що злочинна мережа Бєглова має намір пограбувати державний бюджет і збагатити корупціонерів. Ймовірно, він використовує свою критику Бєглова та інших петербурзьких політиків для ще більшого підвищення власної репутації", - йдеться у звіті.
Російський бізнесмен Євген Пригожин з 2018 року перебуває у розширеному списку санкції США проти російських громадян і компаній через агресію Москви щодо України. Компанії Пригожина, якого вважають особистим приятелем президента Росії, забезпечують харчування для Кремля, що й стало однією з підстав для санкцій. Іще однією підставою стала широка співпраця компаній Пригожина з Міністерством оборони Росії в будівництві військових баз біля кордону Росії з Україною, що їх Москва використовує для введення своїх військових на територію України.
Сьогодні Пригожину належить низка пітерських і московських ресторанів преміум-класу, мережа магазинів «Музей шоколаду», минулого року він купив знаменитий пітерський «Магазин купців Єлисєєвих». Але головна дохідна складова його бізнес-імперії – це холдинг «Конкорд», фактичний монополіст-постачальник продовольства для армії Росії і харчування для московських шкіл (і там, і там – понад 90 відсотків постачання). Афілійовані з «Конкордом» компанії також займаються обслуговуванням низки військових містечок і ремонтом об'єктів Міноборони.
Євген Пригожин закінчив спортивну школу-інтернат в тодішньому Ленінграді, спеціалізувався на лижних перегонах.
У листопаді 1979 року Євген Пригожин отримав перший свій термін, умовний, за статтею «крадіжка», а через два роки – другий, реальний. Жданівський райсуд Ленінграда засудив його до 12 років за статтями: груповий розбій, шахрайство і втягнення неповнолітніх у заняття проституцією. У 1988 році він був помилуваний, але тільки в 1990-му повернувся до Ленінграда з колонії-поселення. Повернувшись, він організував перше в Ленінграді виробництво і продаж хот-догів.
Невдовзі Пригожин зустрів однокласника по спортінтернату – Бориса Спектора, який покликав Пригожина до себе – завідувати мережею продовольчих магазинів «Контраст». Є думка, що саме в ці роки Пригожин познайомився з Путіним, на той час чиновником петербурзької мерії, який в 1991-му був призначений головою Наглядової ради з казино і грального бізнесу, створеної при мерії. А корпорація «Конті», з якою був пов'язаний Пригожин, вже тоді стала – і залишалася такою аж до заборони грального бізнесу в Росії у 2009 році – найбільшою в цьому сегменті ринку на території всього колишнього СРСР.
Після 1996 року Пригожин на першому поверсі Кунсткамери, який йому запропонували як складське приміщення для його «Контрасту», обладнав ресторан. «Старая таможня» стала його дебютом ресторатора, до того ж, першим елітним закладом такого роду в місті. Услід за «Старой таможней» Пригожин відкрив ще кілька ресторанів. Найуспішнішим з них став перший в місті ресторан-дебаркадер «New Island», обладнаний на теплоході типу «Москва-177». Ресторан відкрився з початком навігації на Неві у 1998 році і незабаром став наймоднішим закладом міста.
Ось цей ресторан полюбився Володимиру Путіну так міцно, що і після від'їзду до Москви він про нього не забував і відвідував, коли приїжджав сюди. Влітку 2001 року він запросив пообідати на плавучий ресторан тодішнього президента Франції Жака Ширака. Пригожин, за його власними словами (цитуємо все те ж єдине інтерв'ю підприємця виданню «Місто 812»), особисто обслуговував високих гостей. І... «Володимир Путін побачив, як я не гидую особисто підносити тарілку коронованим особам, адже вони до мене в гості зайшли».
В 2008 році Пригожин відкрив кейтеринговий напрямок, оформивши його під дахом компанії «Конкорд», яка невдовзі мала перетворитися на локомотив його бізнесу. Поступово «Конкорд» став постійним підрядником на головних форумах і виїзних банкетах північної столиці.
З кінця 2000-х свої зусилля Пригожин зосередив на Москві. Втім, спочатку підприємець прийшов з проектом будівництва комбінату швидкого харчування до петербурзького губернатора –Валентини Матвієнко. Та відмовила, Пригожин пішов в обхід, в адміністрацію президента, і пробив проект. У передмісті Петербурга в 2010 році був побудований за новітніми технологіями завод «Конкорд – кулінарна лінія», який тоді ж «освятив» своїм візитом і схвалив його продукцію особисто Володимир Путін.
В грудні 2012 року «Конкорд» виграв право на організацію харчування на 2013-2015 роки в школах і коледжах південно-східного та північного округів Москви на загальну суму контрактів у понад 10,5 мільярдів рублів. Наразі, за даними розслідування, проведеного російським «РБК», Пригожин став фактичним монополістом на ринку московського дошкільного і шкільного харчування: «Конкорд» і пов'язані з ним компанії контролюють до 90 відсотків цього ринку.
В 2019 році Фонд боротьби з корупцією Олексія Навального опублікувало відео, на якому жінка на ім’я Наталія Шилова, у минулому співробітниця компанії «Московський школяр» розповіла про неякісне харчування в школах і дитячих садках. Вона стверджувала, що в компанії фальсифікували ветеринарні довідки на продукти, для приготування їжі використовували «м’ясо третьої категорії, яким годують песиків», продукти приймали без упакування, а зберігали на брудній підлозі.
Прес-служба «Конкорд» заявила, що Наталія Шилова ніколи не була її співробітником. А «Московський школяр» вимагає порушити карну справу про наклеп. В результаті, відео з розслідуванням було видалене з каналу «Навальний LIVE». Але пізніше Фонд боротьби з корупцією випустив розслідування, в якому розповів про масове зараження дизентерією дітей в дев’яті московських дитячих садках, де харчування забезпечувала компанія Пригожина. Росспоживнагляд у відповідь на запит «Еха Москви» повідомив про 127 випадків зараження «гострими кишковими інфекціями, в тому числі дизентерією».
Кейтеринг для московських шкіл виявився для Пригожина пройденим і далеко не кульмінаційним етапом його кар'єри. Наприкінці 2012 року Міністерство оборони Росії в особі його господарюючого суб'єкта, ВАТ «Воєнторг», уклало з дочірніми структурами «Конкорду» дворічні контракти на забезпечення харчуванням військових підрозділів на суму 50 мільярдів рублів. У відсотковому відношенні «Конкорду» та іншим компаніям Пригожина дісталося 92 відсотки усіх контрактів на забезпечення російських військ харчуванням.
Так, за даними російського інтернет-видання «Фонтанка.ру», п'ять пригожинських компаній, заснованих в Петербурзі в серпні-вересні 2015 року та очолених нікому невідомими людьми, які раніше не працювали в бізнесі, отримали вже в тому ж 2015-му держконтракти на обслуговування військових містечок на загальну суму 26 мільярдів рублів.
Після укладення контрактів з армією група «Конкорд» стала найбільшою кейтеринговою компанією в Східній Європі і першою кейтеринговою компанією, яка увійшла в рейтинг непублічних компаній Forbes.
Наприкінці 2019 року стало відомо, що Євген Пригожина повністю передав право власності на свій офіційний актив – «Комбінат харчування «Конкорд» підприємству АО «Корпорація розвитку». Вона є власністю Катерини Росликової – юристки з Томська.
Про причини зміни засновника «Конкорд» не повідомляв. Ходили чутки, що Росликова – коханка Пригожина.
Відомо, що вона висувалася на вибори міської думи Томська від ЛДПР. Джерела місцевого осередку партії на умовах анонімності повідомили, що Катерина Росликова ще 2017 році поїхала до Петербургу, де стала юристкою компанії «Мегалайн». Фірма з такою ж назвою входить в імперію Пригожина – він контролює цю організацію через ООО «Бізнес-проджект» - один з ключових активів бізнесмена. «Мегалайн» відома тим, що будувала каплицю біля полігону Молькіно, де проходять навчання найманці, пов’язані з Пригожиним «ПВК Вагнера».
Знаменитий ресторатор не тільки годує російську знать на чолі з президентом, а й організував «майже спецслужбу», яка здійснює бот-атаки на неугодні сайти, влаштовує провокації, зливає в ЗМІ нею ж зліплений псевдокомпромат.
Поштовхом для створення цієї «майже спецслужби» стали масові антипутінські виступи у 2011-2012 роках, яким в адміністрації президента вирішено було протиставити не примітивні поліцейські розгони і заборони, а альтернативну, пропутінську за змістом «громадянську активність».
Так, під крилом PR-департаменту пригожинського холдингу «Конкорд» у 2013 році були створені компанії «Главсеть» та «Интернет-исследования», а ними, в свою чергу, була організована так звана «фабрика тролів», яка базувалась спочатку в петербурзькому мікрорайоні Ольгино, а потім переїхала на іншу пітерську околицю, на вулицю Савушкіна. Її емісари за гроші розміщували пости і коментарі в соціальних мережах: хвалебні – про владу та президента, критичні – про опозицію.
Москвою і навіть Росією діяльність пригожинських «медіа-агентів» не обмежилася. У листопаді 2013 року, за три місяці до падіння режиму Віктора Януковича, в Україні було створено новинне агентство «Харків»; в Криму відкрилася його філія. Агентство займало проросійську позицію і ще до початку конфлікту на Донбасі використовувало термін «Новоросія». За даними «Новой газеты», «Харків» фінансувався Євгеном Пригожиним.
Навесні 2016 року російський мільярдер Євген Пригожин подав судові позови до інтернет-компаній Google Inc., «Яндекс» і «Мейл.ру». Він зажадав видалити з їхніх пошукових систем посилання на інформацію про нього, адже переважна її частина, на думку позивача, «брехлива і недостовірна». Пригожин був першим із великих російських бізнесменів, хто вирішив скористатися щойно ухваленим на той час Державною думою Росії так званим «законом про право на забуття». Документ дозволяє громадянам Росії вимагати від пошукових систем видалення посилань на недостовірну чи неактуальну інформацію про себе.
Уже в серпні того ж року Євген Пригожин свої позови відкликав. Його адвокат пояснив відмову від них тим, що закон в Росії не працює, а лише супроводжується багатомісячною тяганиною і безліччю експертиз, під час яких вся тяжкість пошуку доказів лягає виключно на позивача. А в підсумку все це провокує так званий «ефект Стрейзанд», коли спроба оскаржити або домогтися видалення тієї чи іншої компрометуючої інформації призводить лише до більш широкого її розповсюдження у ЗМІ та інтернеті.
Здається, після Пригожина ніхто з публічних осіб не ризикнув скористатися цим самим «правом на забуття», зрозумівши, мабуть, на його прикладі всю підступність нового закону.
Піарщик Олексій Михайлов, який працював на Євгена Пригожина з 2012 року розповів ЗМІ про провокаційні акції проти опозиціонерів, блогерів і разних видань, замовником яких був сам Пригожин.
Однією з жертв провокації повинен був стати поет Дмитро Биков, якого в структурах Пригожина вважали «другим за значимістю проти Навального». Биков повинен був виступати в підтримку неіснуючого політика, якого грав чоловік, найнятий піарщиками.
Щодо Олексія Навального, то був сценарій, де людину, схожу на опозиціонера, повинні були знімати в лазні. За сценарієм «Навальний» мав пообіцяти «розстріляти всіх москвичів» і обговорювати вбивство узбека, а потім росіянина для провокації зворушень.
Як пояснив ЗМІ Михайлов, він виконав завдання з розміщення в ювілейному випуску російського Forbes статті з неперевіреною інформацією і без позначки «Реклама». Таким чином виконувачі б показали, що замовний матеріал можна розмістити в цьому виданні.
Аналогічні акції проводилися проти газети «Аргументи і факти». Крім того, Михайлов підтвердив історію про напад на сочинського блогера Антона Грищенко, відомого під ніком huipster, якій писав «якісь неправильні речі» про путіна. Грищенка побили залізним прутом.
У вересні 2015 року пов'язана з Пригожиним компанія ТОВ «Мегалайн» отримала від Міністерства оборони Росії підряд вартістю 3,3 мільярда рублів на будівництво військової бази на кордоні з Україною, в місті Валуйки Бєлгородської області. Будівництво на площі 300 гектарів передбачало зведення штабу з вузлом зв'язку на 328 військовослужбовців, 3-, 4- і 5-поверхових казарм на 3500 солдатів, навчального корпусу, медичного центру з лазаретом на 50 ліжок, їдальнею, зі складами та іншими будівлями. Запланований термін будівництва – 4 роки.
У вересні 2016 року російський журнал «РБК» опублікував розслідування, в якому стверджується, що російську «приватну військову компанію», яка діє в Сирії і відому як «група Вагнера» (або «ПВК» Уткіна «Вагнер»), обслуговують структури, пов'язані з Євгеном Пригожиним.
Його зізнання опублікувала пресслужба пов'язаної з ним компанії Конкорд.
Пригожин, відомий також як «кухар Путіна», розповів, що у 2014 році їздив на полігони, де «збиралися казачки», і «намагався смітити грошима», щоб «набрати групу, яка поїде та захистить росіян» на Донбасі. Після цього він вирішив зайнятися формуванням групи самостійно.
«Тоді я полетів на один із полігонів і зайнявся цим сам. Сам почистив стару зброю, сам розібрався з бронежилетами і знайшов фахівців, які змогли мені допомогти. З цього моменту, 1 травня 2014 року, і народилася група патріотів, яка згодом набула назву БТГ Вагнера», - заявив олігарх.
Пригожин також сказав, що найманці ПВК Вагнера вміли лише "воювати" і завжди "перебували в хисткому становищі".
Він назвав найманців ПВК "героями", які захищали "сирійський народ, інші народи арабських країн", а також "знедолених африканців та латиноамериканців".
«Кухар Путіна» також пояснив, чому перестав заперечувати зв'язок із створеним ним ПВК Вагнера. Пригожин зазначив, що не хотів підставляти «цих хлопців, які є основою російського патріотизму».
«Здобув перемогу з цього приводу в численних судах, у тому числі за кордоном, тому що в будь-якій справі завжди має бути місце спорту і матчі треба вигравати на полі противника», - резюмував олігарх.
Раніше Пригожин заперечував свою причетність до ПВК Вагнера і позивався до журналістів, які затверджували протилежне.
Найманці ПВК Вагнера воюють проти України з 2014 року, а також беруть участь у бойових діях проти української армії від початку повномасштабного вторгнення РФ.
Нещодавно Міноборони Великобританії повідомило у Twitter, що російська ПВК Вагнера почала набирати нових найманців, щоб відправити їх на війну проти України. Тепер вербують навіть в’язнів з серйозними захворюваннями.
В огляді нагадують, що засновник ПВК Вагнера Євгеній Пригожин днями фактично визнав, що вони змінили свої критерії відбору і зараз набирають у тому числі засуджених за скоєння злочинів та людей з серйозними хворобами, як ВІЛ та гепатит С.
Розвідка зазначає, що якщо у попередніх конфліктах, де залучали цих найманців, ПВК Вагнера підтримувала досить вимогливі критерії відбору новобранців і більшість раніше служили в регулярній російській армії, то зараз набір в’язнів із серйозними хворобами «підкреслює підхід, який пріоритизує кількість над досвідом чи якістю».
«Пригожин нещодавно говорив про плани створити 200-кілометрову оборонну «лінію Вагнера» на сході України. Для цього потрібні були б значні трудові ресурси. Тож цілком можливо, що частина новобранців з-поміж ув’язнених початково будуть залучені для будівництва ліній оборони», — додають британці.
Російський олігарх Євген Пригожин претендує зайняти посаду Сергія Шойгу — міністра оборони РФ, припустив військовий оглядач Денис Попович.
«Є у них певні припущення, що Пригожин хоче стати міністром оборони РФ, замість Шойгу, який зараз перебуває у [вигнанні]. І таким чином він демонструє свої можливості: «От у Шойгу не виходить завдавати поразки українській армії, а я створюю мобілізаційний ресурс, збираю людей і маю авторитет, можу зараз претендувати на цю посаду», — розповів Попович.
Втім, російські опозиційні блогери вважають, що насправді руками Пригожина буде «знесена» путінська братва.
«Але поява таких фігур неминуча. Воно, до речі - ще один маркер катастрофи, що йде на повне зростання, в одній з останніх стадій перед остаточним зрушенням. Ще півроку тому уявити самостійного системного політика другого ешелону було просто неможливо. Тепер вони починають з'являтися як гриби. Путінська братва обрюзгла і забронзовіла. І надто звикла до своєї винятковості. Тепер її зноситимуть, причому не якісь студенти з Болотною, а здавалося б, свої ж. І навіть якщо озерецькі братики вирішать проблему Пригожина, струснувши старовиною, як вирішували справи в Петербурзі дев'яностих, нічого це вже не змінить. Каша, на яку перетворилася їхня вертикаль, розповзається», - пишуть в російських Телеграм-каналах.
Раніше ми повідомляли, що глава ПВК "Вагнера" Євгеній Пригожин розкритикував російських олігархів та еліти за те, що вони живуть у "комфортному стані" й перешкоджають повній мобілізації населення в РФ.
Тетяна Самойлова