Уряд України не залучено: Шмигаль заперечує переговори щодо транзиту російського газу

Прем'єр-міністр також прокоментував можливий транзит російської нафти через Україну

Денис Шмигаль, нафтопровод, газопровод
Шмигаль наголосив, що Україна не веде переговорів із росією і про транзит саме російських нафти та газу. За його словами, Україна не заперечує проти прокачування, наприклад, нафти, що належить Угорщині, або азербайджанського газу

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заперечує офіційні переговори з РФ щодо продовження транзиту російського газу чи нафти. Шмигаль зазначає, що уряд України не залучений до таких обговорень і не планує співпрацювати з Росією після завершення чинної угоди. Крім того, прем'єр здивував заявою, що не знає деталей переговорів про прокачування через українську ГТС азербайджанського газу, який має замінити російську сировину.

Про це Шмигаль розповів на пресконференції у вівторок, 10 вересня. Він наголосив, що угода про асоціацію з ЄС зобов'язує Україну забезпечувати надійні постачання нафти та газу до європейських країн. Однак Україна не готова співпрацювати з Росією, не планує цього робити і не продовжуватиме угоду з нею.

Він повідомив, що не має деталей щодо переговорів про транзит азербайджанського газу. Однак упевнений у відсутності переговорів щодо продовження транзиту сировини з Росії.

"Ми не ведемо і не збираємося вести переговори з росіянами про нову угоду, або продовження існуючої угоди про транзит газу та нафти... Сьогодні український уряд, я, як прем'єр-міністр, ми не залучені до перемовин щодо транзиту російського газу або нафти", - наголосив Шмигаль.

Він також прокоментував накладання санкцій на російський "Лукойл".

"Накладання санкцій на "Лукойл", як на одного із найбільших донорів російського бюджету - це прерогатива РНБО та Служби безпеки України. Ми це не оспорюємо", - сказав очільник уряду.

У цьому контексті Шмигаль зазначив, що Україну влаштовує, що транзит російської нафти здійснюватиме угорська компанія MOL. Вона купуватиме нафту у "Лукойлу" на кордоні з Білоруссю і оплачуватиме її транзит через Україну. 

Припинення транзиту нафти "Лукойлу" через Україну

У липні поточного року у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії Україна заблокувала транзит сирої нафти з країни-агресора через нафтопровід "Дружба", який йшов до Угорщини й Словаччини. Це стало наслідком посилення санкцій РНБО проти російської компанії "Лукойл". Будапешт одразу почав оскаржувати цю заборону.

Угорщина та Словаччина звернулись до Євросоюзу, ініціювавши консультаційну процедуру арбітражного суду. Вимагали скасувати запроваджені обмеження. Тоді Шмигаль наголосив, що санкції України не порушують "Угоду про асоціацію з ЄС" і в України не будуть їх скасовувати. Реакцію Угорщини та Словаччини він назвав "політизованою".

Як повідомило Bloomberg, енергетична компанія Mol Nyrt, яка контролює нафтопереробні заводи в Угорщині та Словаччині, 9 вересня досягла угоди, яка дозволить відновити постачання сирої нафти з РФ територією України. Нафту з Росії продовжать качати трубопроводом "Дружба".

Але якщо раніше за постачання відповідала російська сторона, то тепер таке зобов'язання на себе взяла Mol Nyrt, викуповуючи нафту до її потрапляння в трубу на території України. Тобто, транзит нафти здійснює не РФ чи "Лукойл", а угорська компанія. 

Зупинка транзиту російського газу через Україну

Чинна угода про транзит російського газу через Україну до Європи закінчується наприкінці цього року. Київ неодноразово заявляв, що не має наміру її продовжувати.

Європа намагається відвикнути від російського газу після вторгнення РФ. Втім деякі європейські країни продовжують отримувати його через трубопровід, який перетинає Україну. 

У червні 2024 стало відомо, що європейські посадовці думають, як зберегти постачання газу через українську ГТС після завершення контракту з "Газпромом". На цьому тлі повідомлялось, що Україна веде переговори про постачання природного газу з Азербайджану до Європейського Союзу, оскільки прагне зберегти свою роль транзитної країни та допомогти західним сусідам забезпечити енергетичну безпеку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube