У проєктні бюджету України на 2025 рік планується зняти заборону на приватизацію закладів вищої освіти
У проєті державного бюджету України закладено моживість приватизації державних закладів вищої освіти та їхнього майна. Цей законопроєкт розробляли у Кабінеті Міністрів. При цьому ніякої дискусії з суспільством та профільною спільнотою щодо цього не було, так само як і не передбачено ніяких правил та процедур подібної приватизації закладів освіти у майбутньому.
Кабінет Міністрів пропонує можливість приватизації державних університетів і їхнього майна. Ці зміни закладені в законопроєкті "Про Державний бюджет на 2025 рік", наголосив голова Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.
Сергій Бабак додав, що серед членів Комітету з питань освіти ця пропозиція викликала "палку дискусію". Він зазначив, що у проекті Держбюджету на 2025 рік уряд заклав норму в прикінцевих положеннях, яка призупиняє на 2025 рік дію:
До речі, ще 2008 року був ухвалений припис Конституційного суду, який забороняє "виправляти" інші закони з допомогою закону про державний бюджет, тому що проєкт бюджету — це фінансовий документ, а подібні речі "створюють протиріччя в законодавстві". З 2008 року його порушували багато разів. Але ніхто з уряду, включно з міністром освіти, ніяк публічно не коментував цього.
Як повідомлялося, раніше у Міністерстві освіти та науки заявляли, що в Україні потрібно зменшити кількість закладів вищої освіти через падіння кількості випускників шкіл. За даними міністерства, наразі в Україні, окрім 100 приватних установ вищої освіти та 40 комунальних, діє ще приблизно 170 державних університетів, не рахуючи філій. У МОН вважають, що цю кількість потрібно зменшити до 100.
Гранти доступні студентам, що навчаються за денною або дуальною формою на бакалавра чи магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування і вже підписали контракт з університетом-учасником програми. Розмір гранту від держави залежить від бала на НМТ з будь-яких двох предметів та коефіцієнта спеціальності:
Грант присвоюється на навчальний рік і виплачується університету двома частинами — на два семестри. Як скористатися сертифікатом:
Сертифікат щороку формуватиметься в Дії. Вказується, що такий підхід є додатковим стимулом для учнів, аби краще навчатися, щоб отримати допомогу від держави на вищу освіту.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.