У Кабінеті міністрів України про старт реалізації програми Фонду держмайна "Земельний банк", за якою аграріям передадуть в оренду державні сільськогосподарські угіддя
Кабінет міністрів та Фонд державного майна повідомляють про старт програми Земельний банк. Аграрії через систему Prozorro.Sale зможуть відкрито конкурувати один з одним за отримання в оренду державної землі на 14 чи 25 років. А платити за оренду потрібно буде по 12% від нормативної оцінки ділянки. Особливо програма буде цікава тим, хто втратив частину сільськогосподарських земель під час війни або вони стали непридатними для вирощування там агрокультур.
Станом на сьогодні в системі оголошено вже 45 аукціонів у шести областях площею від 2 до 262 га. Перші торги відбудуться 1 жовтня. Всього ж до кінця року буде передано в оренду 1905 земельних ділянок загальною площею близько 100 тис. га. Наразі також доступна інтерактивна мапа земельних ділянок. На ній можна побачити точне розташування, розмір, стартову ціну та статус торгів щодо кожної ділянки, її кадастровий номер, цільове призначення тощо.
Проєкт відкриває для аграріїв можливість отримати доступ до сотень тисяч гектарів державних земель на прозорих та конкурентних засадах через онлайн-аукціони на електронному майданчику "Прозорро.Продажі". Стартова вартість оренди становитиме 12% від нормативно-грошової оцінки землі, а договори оренди укладатимуться на 14 років для однорічних насаджень і на 25 років для багаторічних. Відповідно хто буде готовий платити найбільше - той і отримає право на оренду землі в ході торгів.
Загалом у держави 806 тис. гектарів сільськогосподарських земель. З них 386 тис. га - у Фонду держмайна, 277 тис. га - у Національної академії аграрних наук, 99,2 тис. га - у Міносвіти, 41,7 тис. га - у Мін'юсту, 1,6 тис. га - у МінАПК. З тих земель (386 тис. га) Фонду держмайна, що можуть бути передані аграріям, станом на травень 2024 року 98 тис. га знаходилися в окупації, решту можна передати в оренду. При цьому в оренду держава передає привабливі земельні ділянки, на які не накладено арешт, на яких немає забудови, а ще вони внесені до Державного земельного кадастру.
Відкриті торги з вибору орендарів для державних земель відбуваються в рамках програми "Земельний банк", а землю надаватиме Фонд державного майна України. покликаний впровадити ефективне використання державних сільськогосподарських земель та підтримати агровиробників у складний воєнний час.
За словами урядовців, реалізація проекту "Земельний банк" не лише дозволить ефективно використовувати державні землі та підтримати агровиробників, але й сприятиме наповненню державного та місцевих бюджетів, створенню нових робочих місць та розвитку сільських територій. Планується, що завдяки оренді держземель бюджет України отримуватиме додатково до 8 млрд грн щорічно. Буде виведено з тіні понад 800 тис. гектарів угідь, які не мали системного підходу до управління ресурсами та генерували корупцію.
Фонд державного майна України почав процедуру приватизації одного з найприбутковіших держпідприємств України - ОГХК. ОГХК – найбільший виробник титанових і цирконієвих руд в Європі, що виробляє понад 350 тис. тонн концентратів руд найвищої якості. 90% продукції експортується за кордон у 35 країн.
До підприємства входять Вільногірський гірничо-металургійний комбінат (ВГМК) у Дніпропетровській області та Іршанський гірничо-збагачувальні комбінат (ІГЗК) у Житомирській області. Підприємство має декілька родовищ: Малишевське (3 ділянки) у Дніпропетровській області, Межирічне (3 ділянки) та Селищанська ділянка у Житомирській області. Загалом в Об’єднаній гірничо хімічній компанії працювало близько 5800 співробітників (на кінець березня 2024 року було 4157 співробітників).
У власності ОГХК перебувають об’єкти нерухомого майна (комплекси будівель, будівлі, споруди) загальною площею 332 тис. 692,7 кв. м (Вільногірський ГМК у Дніпропетровській області – 251 тис. 780,7 кв. м, Іршанський ГЗК у Житомирській області – 80 тис. 912 кв. м). Площа земель, які займає ОГХК, складає 1 тис. 909,35 гектара. Стартова вартість держпідприємства на аукціоні разом з усім його майном - 3 млрд 899 млн 358 тис. грн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.