Законопроєкти, що пропонують підвищення військового збору та інші зміни, не отримали підтримки через побоювання щодо соціальної несправедливості та відсутність конкретних розрахунків
Уряд України готує зміни в системі економічного бронювання, які можуть суттєво вплинути на бізнес і працівників. Під новий критерій бронювання потраплятимуть ті, хто отримує від 34 тисяч гривень зарплати на місяць. Це рішення має на меті підвищення прозорості та стимулювання економічної активності, водночас вводячи нові гарантії для українців, які повертаються з-за кордону.
Зміни в системі економічного бронювання, які розглядає уряд України, є суттєвими та можуть істотно вплинути на бізнес та військовий ресурс країни. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль анонсував, що основним принципом нової системи стане формула "воюй або працюй". Як пише LB.ua, це оновлення має на меті не тільки створення нових робочих місць, але й стимулювання підвищення зарплат, що, своєю чергою, збільшить надходження в бюджет через податки. Нова модель також передбачає введення критеріїв для економічного бронювання, серед яких заробітна плата у розмірі понад 34 тисячі гривень. Цей крок, за словами урядовців, має за мету підвищення прозорості та справедливості системи.
"Це збільшить не лише надходження в бюджет через сплату податків, а й буде стимулювати бізнес підвищувати наявні зарплати. Але це не означає, що всі працівники із зарплатою понад 34 тисячі гривень зможуть забронюватися. Чинні інші критерії залишаються, просто буде надана ширша можливість забронюватися певній кількості працівників для інших легальних бізнесів", - розповіли співрозмовники LB.ua в Кабміні.
Згідно з урядовою постановою № 76, затвердженою у 2023 році, процес бронювання застосовується до працівників, які працюють на критично важливих для економіки підприємствах. Ця постанова дозволяла бронювати лише до 50% військовозобов'язаних у таких компаніях. Для того, щоб потрапити до списку критично важливих підприємств, потрібно було відповідати принаймні трьом з семи критеріїв:
Наразі до постанови додали можливість бронювати 100% працівників підприємства, замість базових 50%. Дозволено бронювати максимум тих співробітників, які будують фортифікаційні споруди, задіяні у підприємствах ОПК, електроенергетики, ядерної, вугільної або нафтової промисловості. Також повернули бронювання для поліцейських та працівників ДСНС, але у кількості не більш ніж 50% всіх працівників, хоча раніше пропонували й до 70% особового складу. Також внесли зміни, які надають можливість отримати відстрочку операторам протимінної діяльності. Змінами у червні уряд затвердив додатковий механізм бронювання через "Дію". Докладніше >>>
Три законопроєкти, що стосуються економічного бронювання, які були зареєстровані у Верховній Раді ще в червні, мають невелику ймовірність прийняття. Перший з них пропонує збільшити військовий збір до 20 400 грн за кожного заброньованого, другий встановлює критерій бронювання на рівні зарплати понад 36 336 грн, а третій передбачає змішану модель. Спікер Ради Руслан Стефанчук зазначив, що більшість депутатів не підтримають ці пропозиції через відсутність конкретних цифр та можливу соціальну несправедливість.
Однією з важливих новацій стало запровадження гарантій бронювання для українців, які вирішать повернутися в Україну. Зокрема, обговорюється можливість використання електронного дистанційного бронювання, що дозволить українцям ще до повернення бути впевненими в наявності бронювання. Цей підхід має на меті підвищити економічну стійкість країни та стимулювати бізнес до підвищення заробітних плат.
"Саме тому ми говоримо про комплексний підхід, а не суто голе економічне бронювання, коли критерієм є лише висока по ринку зарплата, а значить сплата податків, — зазначив ще один урядовець у коментарі LB.ua. - Плюс ми закладаємо підвищення військового збору з 1,5% до 5%, щомісячну звітність ПДФО для заброньованих (ці податкові зміни ухвалила у першому читанні Верховна Рада та уряд пропонує запровадити їх з 1 жовтня".
Попри нововведення, існує критика нової моделі економічного бронювання. Відзначається, що встановлення мінімального критерію зарплати на рівні 34 тисяч гривень може бути неприйнятним для малого та середнього бізнесу, де такі зарплати не є звичними. Експерти пропонують розглянути альтернативні механізми, такі як спеціальний податок чи збір, як більш реалістичний варіант для підтримки економіки.
Можливість запровадження економічного бронювання обговорюють у владі вже тривалий час. Шмигаль повідомив, що наразі в Україні майже мільйон осіб мають бронювання від мобілізації. Раніше він також повідомив, що принцип економічного бронювання буде змінений. І пояснив, що правила економічного бронювання мають бути прозорі та чіткі, щоб було зрозуміло, чому заброньований працівник не йде воювати. Щоправда, коли саме з'являться такі правила, Шмигаль не уточнив.
У 2024 році українська влада на 10,2% збільшила загальну кількість броні від військової служби. Так, на кінець серпня Мінекономіки надало їх для 582 тис. осіб, відразу втричі зросла кількість бронювань у фінансовому секторі.
Нагадаємо, що головний варіант економічного бронювання запропонував голова комітету ВР з економічного розвитку Дмитро Наталуха. Ця схема полягала у тому, щоб дозволити бізнесу бронювати своїх співробітників від мобілізації. Така модель мала б надати можливість бізнесу бронювати до 50% своїх військовозобов’язаних співробітників, та вона не даватиме дозволу для виїзду за кордон. За варіантом Наталухи, серед основних умов бронювання має бути відсутність податкових боргів і сплата військового збору на кожного працівника за формулою 1,5% від зарплати плюс фіксована ставка в розмірі 20 000 грн/місяць. Для ФОПів діятиме додаткова вимога – надання довідки про наявність обороту на суму, не меншу за вартість трьох місяців бронювання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.