З початком повномасштабного вторгнення пріоритети держбюджету змінилися, під час війни половина надходжень спрямовується на безпеку й оборону
Вже цього тижня Уряд подає проєкт Державного бюджету на 2025 рік до Верховної ради України, яка протягом наступних 5 днів ознайомлюється і визначається щодо прийняття його до розгляду. Після цього проєкт обговорюється у комітетах і готується до першого читання, під час якого депутати голосують за нього. У разі прийняття у першому читанні Кабмін доопрацьовує проєкт держбюджету і подає його на друге читання, де відбувається фінальне голосування. У Міністерстві фінансів України розповіли, з чого формуються надходження та видатки держбюджету і як змінилися його пріоритети з початком повномасштабного вторгнення.
Державний бюджет України - це фінансовий план, який визначає, як держава залучає кошти (доходи) і витрачає їх (видатки) наступного року для забезпечення життя країни. Мінфін стежить за тим, щоб витрати відповідали актуальним потребам країни та були обґрунтовані.
"З початком повномасштабного вторгнення пріоритети держбюджету змінилися. Під час війни половина надходжень бюджету спрямовується на безпеку й оборону. Іншу половину Україна отримує від міжнародних партнерів, що допомагає покрити соціальні та гуманітарні видатки. Як результат - абсолютно всі витрати бюджету так чи інакше підтримують українське суспільство у протистоянні ворогу. Кожен громадянин та бізнес, сплачуючи податки, робить свій внесок у наповнення бюджету і наближення перемоги. Адже кожна гривня власних надходжень держбюджету спрямовується на протистояння ворогу. Саме тому настільки важливо кожному сплачувати податки своєчасно та в повному обсязі", - наголосили у Мінфіні.
Верховна рада очікує, що державний бюджет України на 2025 рік буде консервативним. Кабінет міністрів внесе законопроєкт до парламенту 15 вересня. Про це у коментарі YouTube-каналу "РБК-Україна" розповів перший заступник голови Верховної ради Олександр Корнієнко.
"Я думаю, що не буде ніяких порушень дедлайнів, 15 числа внесе уряд законопроєкт про держбюджет. Бюджет очікуємо консервативний", - сказав Корнієнко.
Він зазначив, що в України "немає ніяких можливостей сильно витрачати кошти на будь-що".
"Звичайно, що це два великі блоки, які ми вже розуміємо. Вони ідуть два останні роки. Всі податки, всі збори, все що ми збираємо всередині країни, іде на ЗСУ - на зарплати, Сили оборони, зброю, матеріально-технічне забезпечення, харчування бійців", - розповів Корнієнко.
І, за його словами, відповідно, міжнародна допомога акумулюється на соціальні видатки України - освіта, програма медичних гарантій, невеликі програми підтримки бізнесу, такі як 5-7-9. А також соціальні видатки - малозахищені верстви та субсидії.
"Звичайно, це державне управління. 150 тисяч державних службовців, ми працюємо над більш справедливою, більш оптимізованою системою оплати праці. Це буде мати також відображення в бюджеті. Звичайно працюємо над тим, щоб всі галузі які ми хочемо, зокрема, новими призначеннями укріпити, щоб вони теж працювали, розвивались - це спорт, культура, стратегічна комунікація", - зазначив Корнієнко.
Також Корнієнко очікує, що видатки на Міністерство закордонних справ не зменшаться. Адже відкриваються нові посольства, зокрема, в Африці. За його словами, це достатньо витратна частина, "але це важливо для укріплення міжнародного іміджу України".
"Звичайно, якщо ми кажемо про додаткові джерела надходження, це все-таки й пробувати нам працювати з тим, щоб відбувалась приватизація. Я тут максимально за", - додав Корнієнко.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.