Державний бюджет на 2025 рік - у Мінфіні розповіли, з чого формуються його надходження та видатки

З початком повномасштабного вторгнення пріоритети держбюджету змінилися, під час війни половина надходжень спрямовується на безпеку й оборону

Мінфін
Мінфін про формування державного бюджету України

Вже цього тижня Уряд подає проєкт Державного бюджету на 2025 рік до Верховної ради України, яка протягом наступних 5 днів ознайомлюється і визначається щодо прийняття його до розгляду. Після цього проєкт обговорюється у комітетах і готується до першого читання, під час якого депутати голосують за нього. У разі прийняття у першому читанні Кабмін доопрацьовує проєкт держбюджету і подає його на друге читання, де відбувається фінальне голосування. У Міністерстві фінансів України розповіли, з чого формуються надходження та видатки держбюджету і як змінилися його пріоритети з початком повномасштабного вторгнення.

Державний бюджет України - це фінансовий план, який визначає, як держава залучає кошти (доходи) і витрачає їх (видатки) наступного року для забезпечення життя країни. Мінфін стежить за тим, щоб витрати відповідали актуальним потребам країни та були обґрунтовані. 

Як формується і реалізується держбюджет?

  1. Планування. Консультації з іншими міністерствами та відомствами. Плануються джерела залучення коштів і напрями їх використання. 
  2. Затвердження. Затвердження Кабміном, передача на розгляд Верховній раді. Депутати обговорюють і пропонують свої зміни. 
  3. Виконання. Держава отримує заплановані доходи (наприклад, податки) і витрачає ці гроші відповідно до затвердженого плану.
  4. Звітування. Після завершення бюджетного року проводиться оцінка ефективності виконання бюджету і підготовка звіту. 

Звідки надходять кошти в держбюджет 

  • Податки. Це ті кошти, які сплачують громадяни та підприємці з доходів, покупок, майна та інших операцій.
  • Міжнародна допомога. Гранти та пільгові позики від партнерів для підтримки держбюджету в умовах війни.
  • Надходження від митниці. Мита за товар, які ввезено в Україну.
  • Військові облігації. Залучення коштів від громадян та бізнесу.

Видатки держбюджету 

  • Забезпечення військових. Це грошове забезпечення, зброя, техніка, екіпірування, харчування та все інше.
  • Соціальні виплати. Пенсії та підтримка тих, хто цього потребує - ВПО, ветерани, малозабезпечені громадяни.
  • Охорона здоров'я та освіта. Зарплати медиків та освітян, забезпечення лікарень та навчальних закладів всім необхідним.
  • Виплата боргів. Повернення запозичень та відсотків за ними. 
  • Підтримка бізнесу. Фінансова допомога підприємцям для функціонування у важких умовах воєнного стану.

"З початком повномасштабного вторгнення пріоритети держбюджету змінилися. Під час війни половина надходжень бюджету спрямовується на безпеку й оборону. Іншу половину Україна отримує від міжнародних партнерів, що допомагає покрити соціальні та гуманітарні видатки. Як результат - абсолютно всі витрати бюджету так чи інакше підтримують українське суспільство у протистоянні ворогу. Кожен громадянин та бізнес, сплачуючи податки, робить свій внесок у наповнення бюджету і наближення перемоги. Адже кожна гривня власних надходжень держбюджету спрямовується на протистояння ворогу. Саме тому настільки важливо кожному сплачувати податки своєчасно та в повному обсязі", - наголосили у Мінфіні. 

У парламенті розповіли, яким буде держбюджет-2025

Верховна рада очікує, що державний бюджет України на 2025 рік буде консервативним. Кабінет міністрів внесе законопроєкт до парламенту 15 вересня. Про це у коментарі YouTube-каналу "РБК-Україна" розповів перший заступник голови Верховної ради Олександр Корнієнко.

"Я думаю, що не буде ніяких порушень дедлайнів, 15 числа внесе уряд законопроєкт про держбюджет. Бюджет очікуємо консервативний", - сказав Корнієнко.

Він зазначив, що в України "немає ніяких можливостей сильно витрачати кошти на будь-що".

"Звичайно, що це два великі блоки, які ми вже розуміємо. Вони ідуть два останні роки. Всі податки, всі збори, все що ми збираємо всередині країни, іде на ЗСУ - на зарплати, Сили оборони, зброю, матеріально-технічне забезпечення, харчування бійців", - розповів Корнієнко.

І, за його словами, відповідно, міжнародна допомога акумулюється на соціальні видатки України - освіта, програма медичних гарантій, невеликі програми підтримки бізнесу, такі як 5-7-9. А також соціальні видатки - малозахищені верстви та субсидії.

 "Звичайно, це державне управління. 150 тисяч державних службовців, ми працюємо над більш справедливою, більш оптимізованою системою оплати праці. Це буде мати також відображення в бюджеті. Звичайно працюємо над тим, щоб всі галузі які ми хочемо, зокрема, новими призначеннями укріпити, щоб вони теж працювали, розвивались - це спорт, культура, стратегічна комунікація", - зазначив Корнієнко.

Також Корнієнко очікує, що видатки на Міністерство закордонних справ не зменшаться. Адже відкриваються нові посольства, зокрема, в Африці. За його словами, це достатньо витратна частина, "але це важливо для укріплення міжнародного іміджу України".

"Звичайно, якщо ми кажемо про додаткові джерела надходження, це все-таки й пробувати нам працювати з тим, щоб відбувалась приватизація. Я тут максимально за", - додав Корнієнко.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube