Українські стартапи масово переїжджають за кордон та приховують своє походження - Forbes

До повномасштабного вторгнення аргументом переїзду були прозорі механізми залучення коштів, захист інвестицій і податкові пільги, зараз все складніше

Українські стартапи
Українські стартапи залучають менше інвестицій

Українські стартапи все частіше уникають згадок про своє походження та переїжджають за кордон. Через війну їм складніше залучати інвестиції, отримати високу оцінку. Також виникають труднощі зі збільшенням кількість клієнтів.

Про це пише Forbes. Понад 90% зрілих українських стартапів перенесли штаб-квартири за кордон, свідчить березневе дослідження Dealroom CEE Startups 2025. Це найвищий показник серед країн Центральної та Східної Європи. Українські стартапери свідомо уникають згадок про своє походження, підтверджує партнер венчурного фонду Roosh Ventures Андрій Тимовський.

"Раніше вони відкривали офіси за кордоном, коли вже заробляли гроші, а зараз це відбувається з самого початку існування компанії", - говорить керівний партнер фонду Flyer One Ventures та співзасновник Genesis Віталій Лаптенок.

До повномасштабного вторгнення аргументом переїзду були прозорі механізми залучення коштів, захист інвестицій і податкові пільги, йдеться в статті. Зараз для інвесторів це ризик, коли засновники чи менеджмент не можуть виїхати з України. Найпоширеніша модель роботи компаній - коли менеджмент або головний офіс - за кордоном, а більшість співробітників - в Україні.

У 2024 році українські стартапи залучили майже удвічі менше інвестицій ($462 млн), ніж у довоєнному 2021 році (понад $800 млн), свідчить дослідження фонду AVentures Capital. Війна обмежила доступ українських стартапів до іноземного капіталу, знизила інвестиційну привабливість і створила труднощі із залученням клієнтів, каже Тимовський із Roosh Ventures.

"Ранні інвестиції й так високоризикові, і додатковий фактор війни часто визначальний. Команди приховують походження, щоб не відлякувати потенційних клієнтів чи інвесторів", - додав Тимовський.

Засновник українського ШІ-стартапу Assisterr Нік Гавриляк розповідає, що українське походження - це сигнал для багатьох фондів запропонувати найменшу оцінку. Частина фондів, з якими стартап спілкувався, суттєво занижувала оцінку, каже він. Співпрацю з ними не продовжили. Схожу історію розповідає засновниця стартапу з інформаційної безпеки LetsData Ксенія Ілюк:

"Фонд із США з українським корінням запропонував смішну оцінку. Мовляв, команда в Україні, а в Штатах вам не запропонують вище."

Українці приносять великий дохід країнам ЄС

Як повідомляв економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ, в Європі постійно зростає чисельність працевлаштованих українців. Це активно впливає на дохід держав, які заробляють десятки мільярдів доларів.

Лідерами за кількістю працевлаштованих українців є дві європейські країни - Польща та Німеччина. При цьому, найбільше працюючих українців саме у Польщі. Там менш суворі вимоги до знання мов, більш зрозуміла сама мова, при цьому не такі великі соціальні виплати. Також у цій країні більше можливостей для українців влаштуватися на роботу без особливих додаткових вимог.

У порівнянні з Польщею, у Німеччині менший відсоток працевлаштованих українців. Зокрема, через більш жорсткі вимоги до знання мови.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube