Ще до війни багато абітурієнтів прагнули здобувати освіту за межами країни, але тепер така можливість стала доступнішою
Після початку повномасштабного вторгнення Росії кількість охочих вступити до українських університетів поступово зменшується. З кожним роком число таких 11-класників також стає дедалі меншим.
Ще 2021 року в Україні було зареєстровано понад 230 тисяч вступників. А вже 2024-го — лише 202 тисячі. Як зазначає ZN.ua, у 2023 році інтерес до української вищої освіти підвищився — але через абітурієнтів старше 25 років, які намагалися таким чином уникнути мобілізації. Тоді таких вступників було понад 54 тисячі, але вже у 2024 році — лише близько 4 тисяч.
Суттєво зменшилася і частка випускників шкіл, які після 11 класу вступають до вітчизняних закладів вищої освіти. У 2021 році таких було близько 70%, а у 2024 — лише трохи більше половини, говорять дані Міністерства освіти та науки.
Не всі ті, хто не подавав документи до українських університетів, обов’язково навчатимуться за кордоном, але їх кількість зростає. Ще до війни багато абітурієнтів прагнули здобувати освіту за межами країни, але тепер така можливість стала доступнішою.
Чимало українських старшокласників, які виїхали за кордон, уже інтегровані в місцеві системи освіти. Вони закінчують школи в країнах проживання, отримують місцеві атестати й подають документи до університетів нарівні з громадянами цих країн. Крім того, для українців діють стипендії, пільги та мовні курси, що часто фінансуються соціальними службами.
Цей тренд також впливає на повернення українських студентів додому. Як повідомив заступник міністра освіти Михайло Винницький, близько 17% студентів-чоловіків, які виїхали за кордон у межах програм академічної мобільності, не повернулися. Попри те, що цифра поки не є критичною, вона викликає занепокоєння.
Раніше Інформатор писав, що лише 25 тисяч одинадцятикласників за кордоном навчаються в українських школах. Загалом в українській освіті продовжують здобувати знання 358 тисяч школярів.