Наразі не існує єдиного механізму щодо того, як продовжити статус біженцям після завершення війни
Мільйони українських біженців у Європі ризикують втратити свій правовий статус через відсутність чіткого плану дій після припинення бойових дій з Росією. Директива про тимчасовий захист, яку запровадили у 2022 році, дає українцям право легально жити та працювати в Європейському Союзі до березня 2026 року. Проте подальша перспектива цього захисту залишається невизначеною.
Як повідомляє Euractiv, Європейська Комісія наразі досліджує декілька можливих підходів: продовження директиви, сприяння отриманню національного статусу чи підтримка у поверненні біженців до України. Остаточне рішення буде прийматися усіма країнами-членами ЄС, а перші дискусії з цього питання мають відбутися в червні.
Утім, деякі держави не чекають і вже запускають власні ініціативи. Приміром, Польща планує впровадити трирічний статус тимчасового проживання для українців (CUKR), а Чехія розглядає п’ятирічний дозвіл для тих, хто працює і має дітей. Разом із тим уряди цих країн чітко заявляють: нових дозволів на проживання після закінчення війни не передбачається.
Зростає ймовірність того, що українські біженці залишаться в Європі назавжди. Наразі лише 43% українських біженців планують повернутися додому, проти 74% два роки тому. Також очікується, що після скасування воєнного стану виїдуть ще більше людей, в основному - чоловіки.
Як свідчить опитування, проведене групою Info Sapiens, чим довше триває війна - тим менше українців готові повернутися додому навіть після її завершення. Частка тих, хто у будь-якому разі повернеться у рідні міста та села рекордно скоротилася, а кількість тих, хто планує залишитися у Європі зростає. Українцям за кордоном вдалося вийти на довоєнні показники прибутків.