Аеропорт Бориспіль веде переговори з Wizz Air, Одеса і Львів планують відкриття, а найбезпечнішим аеропортом називають Ужгородський
Незважаючи на продовження війни, українські аеропорти готуються до відновлення польотів. Бориспіль, один з найбільших аеропортів країни, вже веде переговори з авіакомпанією Wizz Air щодо запуску рейсів. Одеський аеропорт, за словами його керівника Володимира Семенченка, планує відновити свою роботу через 114 днів після припинення бойових дій. А у Львові розглядають можливість відкриття аеропорту навіть під час війни.
Керівництво Міжнародного аеропорту "Бориспіль" нещодавно провело переговори з європейським лоукостером Wizz Air щодо оперативного запуску авіаперевезень після відкриття повітряного простору України. Делегація аеропорту "Бориспіль" зустрілася з представниками Wizz Air у Будапешті з 11 по 13 лютого 2025 року. Під час зустрічі були обговорені деталі щодо запуску рейсів зі столичного аеропорту після відновлення авіаційного зв'язку. Генеральний директор Wizz Air Йожеф Вараді підтвердив, що компанія має чіткий план повернення на український ринок. Представники аеропорту також поінформували авіаперевізника про готовність інфраструктури, технічного обладнання, сертифікаційних вимог та рівень кваліфікації персоналу. Наступним етапом стане візит представників Wizz Air до Києва для проведення аудиту в аеропорту, що наближає запуск польотів. Генеральний директор "Борисполя" Олексій Дубревський зазначив, що аеропорт готовий до швидкого відновлення роботи, обслуговування пасажирів та вантажів, і забезпечення високих стандартів безпеки. Wizz Air має намір відновити польоти в Україну після оголошення припинення вогню, відновивши близько 30 маршрутів у перші шість тижнів.
У Львові ж розглядають можливість відкриття аеропорту навіть під час війни. У місцевому аеропорту вже розробили операційний план евакуації пасажирів і проводять регулярні тренування. Проте, авіаційні експерти зазначають, що питання безпеки залишається основним викликом. Вони підкреслюють, що зліт і посадка літаків у таких умовах будуть дуже складними через високі ризики з боку ворога.
Як зазначив очільник Одеського аеропорту, адміністрація вже розробила детальний план ліквідації наслідків ворожих атак і визначила терміни відновлення інфраструктури. В Одеському аеропорту відзначають, що для запуску потрібно буде повернути колишніх співробітників, а також оновити навчання персоналу. Ще одним важливим аспектом відновлення є перевірка наземних систем навігації, що може зайняти близько місяця. Семенченко вважає, що Одеський аеропорт відкриється третім, після Києва та Львова.
Втім, у випадку реальної загрози, наприклад, при атаках російських літаків, пасажирські рейси можуть бути перенаправлені на інші аеропорти за кордоном. А зважаючи на ймовірність тривалих затримок та необхідність вжиття екстрених заходів безпеки, експерти сумніваються в доцільності відновлення польотів у поточних умовах.
Питання відновлення рейсів в/з України прокоментували в Офісі президента. Віктор Микита назвав найбезпечнішим аеропортом Ужгород. Але остаточне рішення щодо його відкриття повинні ухвалити військові.
"Очевидно, аеропорт Ужгород розташований у найменш ризиковій зоні. Смуга закінчується практично в Словаччині. Коли літак злітає і сідає, майже у повітряному просторі України не перебуває", – зауважив заступник голови Офісу президента Віктор Микита.
Микита підкреслив, що рішення про відкриття повітряного простору повинні ухвалити військові. Це залежить від безпекової ситуації й наявної кількості ППО.
"Питання залишається на порядку денному, але дедлайну не скажу", – додав він.
Нагадаємо, що ще у лютому 2024 керівник Офісу президента Андрій Єрмак повідомляв, що Україна розглядає можливість відкриття одного з цивільних аеропортів. У березні стало відомо, що Україна офіційно розпочала переговори з регуляторами США, ЄС, а також консультації з Ізраїлем щодо відновлення пасажирських авіаперевезень в умовах воєнного стану. Європейські та українські авіакомпанії зацікавлені у відновленні авіаперевезень. Тоді повідомлялося про перемовини з 3 українськими авіакомпаніями.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.