Українців змушують платити за опалення у під'їздах та підвалах - як підписати петицію до Кабміну проти цього

Наш читач з Дніпра, який понад 10 років користується альтернативним опаленням, дізнався, що має платити "Теплоенерго" ще й за обігрів під'їзду. Проте ця проблема всеукраїнська, а Верховний Суд став на бік тепловиків

Опалення
Опалення

Один з читачів Інформатора звернув увагу на те, що Теплоенерго у Дніпрі вимагає у нього оплати за обігрів під'їзду. Попри це чоловік понад 10 років користується альтернативним опаленням та не має залежати від комунальних тепловиків. З'ясувалося, що теплові підприємства по всій Україні змушують мешканці оплачувати тариф за обігрів під'їзду та нежитлових приміщень будинку, а щоб це зупинити власники автономного опалення зареєстрували петицію до Кабміну України.

Кілька днів тому наш читач з Дніпра помітив, що комунальне підприємство "Теплоенерго" міської ради нараховує йому борг за опалення. При цьому він має альтернативне опалення та не має залежати від "Теплоенерго". Багато мешканців міста Дніпро теж звернули увагу на цей факт, особливо ті, у кого під'їзди ніяк не опалюються. Втім, тепловики посилаються на законодавство, яке ділить видатки від обігріву під'їзду, підвалу, горища між усіма власниками квартир у будинку.

Проте, звичайно, дана методика не враховує, як від квартири з альтернативним опаленням теж може нагріватися приміщення за її межами. І подібна проблема є не лише у Дніпрі, а у цьому питанні Верховний Суд став на бік тепловиків. І попри рішення суддів, документи, на які вони посилаються, були створені у Кабінеті Міністрів раніше та відповідно можуть бути змінені у майбутньому.

Власники альтернативних систем опалення у багатоквартирних будинках зареєстрували електронну петицію до Кабінету Міністрів України, щоб скасувати ці нарахування. Адже вважають їх несправедливими. Для того, щоб Кабмін її розглнув, вона має зібрати 25 тисяч підписів громадян. Підписати може кожен за допомогою ЕЦП, Bank ID чи Дія Підпису. 

Методика застосування для цього тарифу передбачена Постановою Кабміну №830 від 21.08.2019 “Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії” і Наказу №315 Менрегіонбуду від 22.11.2018 “Про затвердження Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг”.

"Ця методика є грабіжницькою для власників автономного опалення, яким нараховують платню за неіснуючі послуги. Наприклад, приходять нарахування за опалення місць загального користування (МЗК), коли системи опалення МЗК у будинку не існує, труби у підвалах та горищах ізольовані, а отже послуга з опалення МЗК фактично не надається. Температура у таких МЗК підтримується на належному рівні виключно за рахунок теплопередачі від опалюваних приміщень (у т.ч. і приміщень з індивідуальним опаленням) через несучі конструкції. У Методиці взагалі не передбачено варіант, що кількість теплової енергії на опалення МЗК дорівнює нулю. При цьому нарахування ідуть ще й від площі квартир, а не МЗК. Методика не враховує те, що квартири з автономним опаленням також віддають тепло будинку, як і квартири з центральним опаленням. Власників автономного опалення змушують ставати абонентом тепломереж, коли вони не споживають послуг, що тепломережа надає", - наголошують автори петиції.  

З січня 2022 року діє оновлена Методика, згідно з якою всі співвласники багатоквартирного будинку оплачують усю спожиту теплову енергію, що входить в будинок. Причому незалежно від того, є загальнобудинковий лічильник чи ні. При цьому тепловики рахують, скільки енергії витрачається на обігрів місць загального користування у будинку – це сходові клітки, ліфтові шахти, коридори, горища, підвали, комори та інші приміщення. Відповідно до наказу Мінрегіону №358, обсяг теплової енергії, що припадає на місця загального користування, може бути розрахований трьома способами:  

  • за показниками загальнобудинкового лічильника;
  • розрахунковим методом за нормою споживання теплової енергії;
  • виходячи з даних, зафіксованих у проєктній документації будівлі або за результатами енергетичного аудиту.

За відсутності даних про площу місць загального користування обсяг теплової енергії розраховується спрощено як частка від обсягу споживання тепла усім будинком:

  • для 1-5 поверхової будівлі – 25%;
  • для 6-10 поверхової будівлі – 20%;
  • для будівлі, вищої за 10 поверхів – 15%;
  • для будівель комбінованої поверховості – відсоток, який визначається як середнє арифметичне значення вищезгаданих відсотків, залежно від поверховості частин будівлі.

Якщо хтось з сусідів має індивідуальне опалення, розрахований обсяг теплової енергії додатково коригується із застосуванням коефіцієнта, що враховує площу таких приміщень. Крім того, за стояки у квартирі також нараховується оплата.

У 2020 році постановою у справі № 311/3489/18 від 22 грудня Верховний Суд дійшов до висновку, що що відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення мешканців від оплати за централізоване опалення місць загального користування будинку. Згідно з висновком суддів, незважаючи на укладення чи неукладення споживачем договору на теплопостачання місць загального користування, за умови отримання ним відповідних послуг, він несе обов`язок щодо оплати отриманої теплової енергії. Внутрішньобудинкові мережі централізованого опалення належать до інженерного (технічного) обладнання житлового будинку та є його невід'ємною частиною. 

Судді зазначають, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у т.ч. допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав. 

Власники квартир у будинках є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і зобов`язанні брати участь у загальних витратах, пов`язаних з утриманням будинку та прибудинкових територій відповідно до своєї частки у майні будинку. Також судді наголосили, що відсутність своєчасної оплати за комунальну послугу вестиме до збільшення боргу - потрібно буде оплатити додаткові інфляційні втрати підрядника послуг. 

Розрахунки можна знайти Методиці. Проте звичайні громадяни її не зрозуміють. А фахівці Київського національного університета будівництва і архітектури прийшли до висновку, що Методика розподілу включає некоректні та необґрунтовані формули та коефіцієнти. При цьому споживач має право звернутися до постачальника послуги з проханням надати обґрунтований розрахунок суми платежу - і за опалення особистих квадратних метрів, і за опалення місць загального користування.

Фахівці КНУБА наголошують на тому, що Методика недосконала (потребує значних змін), складна для розуміння навіть тепловиками, непристосована для роботи у воєнний час. Також відсутні приклади застосування у самій Методиці. Причому формули там стосуються не лише опалення, а ще гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube