Наскільки збільшаться тарифи на газ в Україні через зупинку транзиту з Росії, пояснив експерт

Колишній очільник Оператора ГТС Сергій Макогон розповів, як відмова від постачання російського газу територією України в Європу вплине на тарифи на газ в Україні

Сергій Макогон, газотранспортна система
Сергій Макогон, газотранспортна система

З 1 січня Україна припиняє транзит російського газу своєю територією до країн Євросоюзу. Колишній директор державного Оператора ГТС Сергій Макогон в ефірі KyivFM розповів, як це може вплинути на підвищення тарифів на газ в Україні для бізнесу та населення. 

За словами колишнього директора державного "Оператора газотранспортної системи" України (2019-2022) Сергія Макогона, Росія щороку заробляє по 12 млрд дол. завдяки транспортуванню газу та нафти територією України. Ці гроші частково йдуть на фінансування війни та вбивство українців. Україна ще до початку повномашстабної війни відмовилася продовжувати контракт з російським "Газпромом" на постачання газу в країни ЄС з 1 січня 2025 року. Наразі через Україну РФ постачає газ до Словаччини, Австрії, Італії, Молдови. А через Туреччину російський газ потрапляє до Угорщини та Сербії. 

Для України ця угода приносила близько 1 млрд дол. - за транзит близько 12 млрд газу або біля 40 млн кубометрів на день. За прогнозом Газпрому, у 2025 році вони поставлять до Європи 39 млрд куб. м газу (у 2023 році було 49 млрд куб. м). Раніше ми писали, чим загрожує енергетична криза в Молдові для України, у т.ч. вона може настати після припинення постачання російського газу через Україну. 

Як зазначає Сергій Макогон, без завантаження української ГТС російським газом можливе зростання тарифу на транспортування газу для бізнеса. Відповідні розрахунки є у проєкті НКРЕКП. Для бізнесу тариф зросте десь на 5%. Попри ті страшні заяви, які бізнес, озвучує у ЗМІ, для них наслідки будуть не настільки болючі. Наприклад, зараз ГК "Нафтогаз України" пропонує бізнесу купувати природний газ, за 19,2 грн за кубометр (з ПДВ). Відповідно платити потрібно буде 20,16 грн за кубометр. 

Що стосується населення, то діє мораторій на підвищення тарифу на газ до завершення воєнного стану + 6 місяців після нього. Тому скасування транспортування російського газу Україною безпосередньо поки що не торкнеться побутових споживачів. Однак якщо мораторій знімуть, то тариф для населення може зрости з 7,96 грн/куб. м до 8,76 грн/куб. м

Зараз Україна видобуває близько 20 млрд кубометрів газу на своїй території, а російським не користується. Відповідно якщо російського газу не буде, то Україна матиме свій газ. 

Але досі існує невелика вірогідність того, що Україна прокачуватиме через свою ГТС "азербайджанський" газ (насправді російський). За словами Сергія Макогона, єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон радила Україні такого не робити. У Єврокомісії розуміють, що це саме російський газ. Міненерго України повідомило групі народних депутатів, що наразі ніяких перемовин щодо транзиту "азербайджанського" газу територією України не ведеться, та міністерство нікого на це не уповноважувало. 

На думку Сергія Макогона, про продовження транзиту російського газу можна було б домовитися за декількох обставин. По-перше, це у випадку перемир'я з Росією. Або, по-друге, якщо Росія перестане обстрілювати українську енергетичну інфраструктуру та поверне під контроль України Запорізьку АЕС в окупованому Енергодарі.

Сергій Макогон наголошує, що Росія втратила більшу частну експорту свого газу до Європи - 120 млрд кубометрів. А після відмови України від транзиту російського газу "Газпром" втратить половину експорту в Європу з того, що залишився. А газ дає можливість росіянами впливати на уряди європейських країн (як це помітно в Угорщині та Словаччині) та корумпувати їх за необхідності.

У 2023 році через Суджу територією України було поставлено близько 14,65 мільярда кубометрів газу, що становить приблизно половину російського експорту природного газу до Європи. Наразі лише Словаччина та Молдова зацікавлені у продовженні транзиту російського газу Україною.

Як пише Bloomberg, один з варіантів, який обговорюється, полягає в тому, щоб європейські компанії купували та закачували газ з Азербайджану в російські трубопроводи, що прямують до Європи. Це дозволило б «зберегти лице» у той час, як Європа намагається скоротити доходи Росії через запроваджені санкції. 

Ця ідея може підійти Україні, тому що прибуток від транзиту допоможе зруйнованій війною економіці. Крім того, якщо трубопроводи не будуть використовуватися, то вони можуть стати військовими цілями для Росії або прийти в занедбаний стан. Нещодавно звільнений очільник "Нафтогазу України" Олексій Чернишов зазначав, що ідея постачання "азербайджанського" газу через українську ГТС "може мати майбутнє".

Експерт з питань ЖКГ Олег Попенко вважає, що "в Азербайджані немає стільки газу, щоб забезпечувати Європу, тому він буде імпортувати". Попенко не виключає, що імпортувати будуть російський газ.

Bloomberg не виключає, що план використання азербайджанського газу теоретично міг би принести користь Росії, якби він був створений як обмін, який дозволяв їй відправляти свій газ в інше місце. Наразі основний прибуток РФ від продажу газу отримує саме завдяки продажу газу в Європу. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube