В Україні загострюється боргова криза у сфері теплопостачання: чи буде опалення взимку

Комунальники скаржаться на неможливість ефективно стягнути борги та розпоряджатися власними грошима, що призводить до унеможливлення своєчасного ремонту мереж

Президент міжгалузевої асоціації з розвитку систем теплопостачання Укртеплокомуненерго Арсентій Блащук
Президент міжгалузевої асоціації з розвитку систем теплопостачання Укртеплокомуненерго Арсентій Блащук

Підприємства теплопостачання заборгували понад 100 млрд грн за спожитий газ. Водночас населення і держава винні їм майже 80 млрд грн. Як боргова криза вплине на проходження опалювального сезону, розповів президент міжгалузевої асоціації з розвитку систем теплопостачання "Укртеплокомуненерго" Арсентій Блащук. 

“Якби держава компенсувала ТКЕ різницю між собівартістю теплопостачання і пільговим тарифом для населення, то ми мали б можливість на 100% розраховуватися з Нафтогазом. Згідно з даними Мінрегіону, на 16 вересня сукупний борг підприємств ТКЕ за спожитий газ складав 101,22 млрд грн. З них "старих боргів", що утворилися до 1 червня 2021 року і реструктуризація яких врегульована з НАК "Нафтогаз" – 28,88 млрд грн”, - зазначив Арсентій Блащук. 

За його словами, сума неотриманої теплопостачальної компанії від держави складає 48,79 млрд грн. Також існує заборгованість населення за тепло і гарячу воду. У період з 1 січня до 1 серпня вона зменшилась на 3,4 млрд грн, до 29,68 млрд грн. Тобто загалом держава і населення винні тепловикам майже 80 млрд грн.

“Добре, борги населення – це наша робота. Але Укртеплокомуненерго порушувало питання, зокрема й перед прем’єр-міністром: якщо держава заборгувала ТКЕ 48,8 млрд грн, то на цю суму потрібно зменшити борги за газ. Бо уряд зобов’язав підприємства віддавати 65% надходжень одразу до Нафтогазу. Якщо завтра ТКЕ отримають компенсацію за РВТ, то Нафтогаз буде в переплаті”, - каже Арсентій Блащук.

При цьому, щоб подати позов на боржника, треба заплатити судовий збір у 3 000 грн. Це не має сенсу, якщо людина винна 2 000-3 000 грн. Водночас першочергово, для подання позову треба мати персональні дані боржника. А доступу до персональних даних у ТКЕ немає.

“І звідки взяти кошти, щоб подати в суд, наприклад, на сто боржників, коли в тебе арештовані рахунки? Або коштів на них не вистачає? Окрім того, що більшість своїх надходжень підприємства віддають Нафтогазу, вони мають сплачувати зарплати, податки, за електрику, транспортування газу, воду. Після цього у ТКЕ нічого не залишається. Але ТКЕ подають позови на боржників. Судовий розгляд може тривати роками. Також підприємства слідкують, щоб не сплив трирічний строк давності боргу і подають позов до суду до його настання”, - каже Арсентій Блащук.

Арештовані рахунки тепловиків та ремонти мереж

У зверненні Укртеплокомуненерго до прем’єра Дениса Шмигаля від 27 червня вказувалося, що через борги перед Нафтогазом рахунки ТКЕ арештовуються навіть під час війни. Загалом, якщо рахунки заарештовані, ТКЕ можуть виплатити зарплату, податки – всі першочергові платежі. Але головна проблема не в цьому. 

“Раніше ми отримували платежі через банк одразу на рахунки. ТКЕ могли ними скористатись на поточні потреби, наприклад, ремонт. Зараз платежі йдуть з банку в Державну казначейську службу. Це пояснюється тим, що держава хоче знати, на які цілі підприємства витрачають кошти. Зараз ситуація вирівнялась. Донори перерахували Україні кошти. Але цей випадок демонструє ставлення до тепловиків. Усі платежі й раніше були прозорими для держави, бо проходили через банк. Я вважаю, що така модель була введена, щоб казначейство могло користуватися грішми ТКЕ. Бо через дорогий газ і високі тарифи на тепло, у нас великі грошові потоки. І тому всім відразу хочеться ці потоки розподілити”, - каже Арсентій Блащук.

За його словами, в Україні й в умовах миру завжди було недофінансування теплопостачальних підприємств і "недоремонти". Через це мережі зношені, обладнання застаріле. Під час воєнного стану ситуація погіршилася. Ремонтується найнеобхідніше. Але жодного капітального ремонту немає. Після закінчення опалювального сезону, коли будинки відключають від подання тепла, ТКЕ проводять випробовування мереж на максимальний нормативний тиск – проти робочого тиску. Ту ділянку мережі, що вже зношена і де є пориви, розкопують і дивляться: чи можна вирізати частину труби та замінити її, або ж варто поставити нову трубу. Чи треба зовсім перекласти ділянку мережі. В останньому випадку фінансування погоджується з мерією і проводиться тендер. Якщо невелика ділянка – ТКЕ ремонтують своїми силами.

“Повних замін ділянок мережі, що не підлягають ремонту, робимо небагато, бо не вистачає коштів. Але ТКЕ як завжди готуються до зими і будуть готові. Від нас проблем не буде. Якщо буде подання газу і не буде подальших руйнувань інфраструктури, ми включимося”, - каже Арсентій Блащук.

Українці мають платити за опалення навіть якщо його не використовують

Українці мають сплачувати за обслуговування труб, навіть якщо не використовують опалення у батареях. Якщо ви не використовуєте опалення у батареях, то передаєте показники лічильника по нулях. Однак тоді, на жаль, згідно з чинним законодавством, маєте сплатити за обслуговування труб. Про це 30 вересня в ефірі КИЇВ24 розповіла експертка у сфері житлово-комунального господарства Христина Ненно. Залежно від типу будинку, вартість може становити 10 гривень, а може бути й 1500 тисячі гривень. Ви сплачуєте за місця загального користування: під’їзд, дах, якщо там є опалення. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube