В майбутньому українські біженці можуть залишитися без гуманітарної підтримки
Українських біженців у Чехії можуть включити до загальної чеської системи соціальної допомоги в наступному році. Це може статися після завершення тимчасового захисту або його продовження. Цей крок передбачає скасування гуманітарної допомоги українцям.
Наразі уряд Чехії працює над впровадженням цифрового обліку заявок на допомогу від держави. Доступ до загальної системи підтримки українці можуть отримати вже у першій половині 2025-го року. Про це заявив міністр праці та соціальних справ Чехії, пише портал proukrainu.blesk.cz.
Зараз біженці з тимчасовим захистом отримують гуманітарну грошову допомогу, якщо їхні доходи нижчі за прожитковий мінімум. Заявки українці можуть подавати в електронній формі. Міністерство праці поступово впроваджує цифрову обробку заявок і на звичайну допомогу, планує об'єднати різні види підтримки, такі як оплата житла, матеріальна допомога і допомога на дітей, в одну систему.
Плани зробити загальну систему допомоги доступною для біженців були анонсовані в лютому 2023 року. Перехід українців з тимчасовим захистом до чеської системи соціальної підтримки передбачає скасування гуманітарної допомоги. Очікується, що доступ для українців буде відкритий протягом першої половини 2025 року після реформування системи. Тим часом українці, які втекли від війни, вже отримують деякі види чеської соціальної допомоги, такі як лікарняний, якщо вони хворіють, будучи працевлаштованими.
Станом на листопад 2023 року в Чехії перебувало 376 тисяч українців із тимчасовим захистом. У листопаді центри зайнятості виплатили 54 300 пакетів допомоги на суму 496 мільйонів крон (приблизно 20 млн євро). За 11 місяців минулого року держава витратила 6,46 мільярда крон (260 млн євро) на гуманітарну грошову допомогу. Наразі в Чехії працює близько 125 тисяч українських біженців, які, за словами міністра праці, вносять значний внесок до бюджету країни.
Відомо, що уряд Норвегії змінює соціальні умови для українських біженців з тимчасовим захистом. Зокрема, будуть нові вимоги до надання житла, обмеження розселень у готелях, зниження дитячої допомоги, обмеження до вільних поїздок в Україну. Це країна робить для того, щоб зменшити потік українських біженців.
Тим часом уряд Чехії планує надавати виплати українським біженцям в обмін на повернення в Україну. Урядові європейської держави ще належить визначити розмір цієї грошової підтримки. Звернутися за нею можна буде лише один раз.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.