Українці в ЄС: чи можна подорожувати, якщо закінчилися 90 безвізових днів

Всі держави ЄС надають українським біженцям тимчасовий захист одразу після приїзду

Українці в ЄС: чи можна подорожувати, якщо закінчилися 90 безвізових днів

З початку повномасштабної війни понад 5 мільйонів українців були вимушені виїхати до ЄС. Трохи більше ніж 3,5 млн отримали статус тимчасового захисту у країнах-членах ЄС.

Про це повідомляє Інформатор із посиланням на EU supports Ukraine.

За спеціальною Директивою ЄС, гарантується право на проживання, працевлаштування, соціальний пакет та доступ дітей до освіти щонайменше до 4 березня 2023 року. Водночас правила реєстрації та перебування відрізняються. Зокрема, останнім часом виникає багато запитань, чи дає статус тимчасового захисту право на подорожі всередині ЄС та на екстрені поїздки до України, якщо 90 безвізових днів у межах 180-денного терміну вже немає. Роз'яснення:

  • Всі держави ЄС надають українським біженцям тимчасовий захист одразу після приїзду. І якщо у вас ще є невикористані 90 безвізових днів перебування у Шенгені протягом 180-денного періоду, ви можете подорожувати як всередині ЄС, так і виїхати до України за біометричним паспортом.
  • Якщо 90-денний безвізовий термін закінчився, подорожувати всередині ЄС, як і виїхати до України, ви не можете. Для цього треба отримати дозвіл на проживання або спеціальну шенгенську візу. Дозвіл на проживання можна отримати, звернувшись із відповідною заявою до міграційних органів країни знаходження. У деяких країнах ЄС отримання відповідного дозволу (пластикової картки або вклейки в паспорт) може тривати від кількох тижнів до кількох місяців.
  • Деякі країни-члени ЄС продовжили для українців термін безвізового перебування. Інші ж одразу роблять вклейку в паспорт, яка дорівнює візі чи дозволу на проживання.

Проте виїзд до України можливий лише наземними видами транспорту через країни Шенгену, які таких винятків не робили. Тому прикордонні служби цих країн керуватимуться правилом 90-денного безвізового терміну. Якщо цього «пільгового» періоду вже немає, вас можуть не пустити назад до країни перебування. Докладну інформацію про правила реєстрації та перебування у країнах ЄС ви знайдете тут.

Нагадаємо, Шотландія призупиняє програму підтримки біженців з України. Крім того, українським біженцям дозволили користуватися національним водійським посвідченням у ЄС.

Також Інформатор писав, що ЄС допоможе Україні виплачувати пенсії для біженців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube