Українці у Чехії: як отримати допомогу на оренду житла

Українські біженці у Чехії поки що мають право на отримання безплатного гуманітарного житла на 150 днів

українці, Чехія
Для багатьох українських біженців пошук житла став викликом

У деяких оголошеннях у Чехії можна побачити рядки про те, що квартиру в оренду здають тільки людям із чеським громадянством. Також багатьом українцям часто доводиться очікувати  на квартиру декілька місяців. Іншою проблемою є оренда житла, яке непридатне для проживання. 

Але вихід є. Ольга Череп’юк, керівниця центру “Світло”, розповіла в інтерв’ю ProUkraїnu, як отримати допомогу з орендою житла та що робити, коли зіткнувся з дискримінацією.

За її словами, українські біженці у Чехії мають право на отримання безплатного гуманітарного житла на 150 днів (з 1 вересня 2024 року –- лише на 90 днів). Просити про таке розміщення можна у Крайовому центрі допомоги Україні (KACPU) у місті Острава.

Також люди можуть звернутися до центру "Світло", який допомагає українським біженцям. До фахівців центру можна звертатися у питаннях оренди житла у Чехії. У центрі також є інша допомога: можна оформити екстрену виплату МОР, яка покриває першу оплату оренди або заставу.

"Ми допомагаємо телефонувати орендодавцям і маклерами. Допомагаємо з супроводом на огляди житла, з перекладом і підписанням договору. І також намагаємося виступати як гарант у комунікації у посередництві з власником чи з маклерською компанією", – розповіла керівниця центру Ольга Череп'юк.

Юристка пояснила, що відмовами власників здавати житло через національність не є законною. Те, що орендодавець хоче бачити договір з роботи, є абсолютно нормальним. Але дискримінація ща національністю – велика проблема, яка зараз вирішується на рівні уряду Чеської Республіки

Попри зміну правил надання гуманітарного житла з вересня, державні виплати біженцям на оренду власного житла триватимуть. В уряді розглядається збільшення таких виплат, але питання ще на стадії законопроєкту. Виплати збільшать до 6 та 8 тисяч крон відповідно (242 євро та 323 євро), якщо житло в реєстрі або ні.

Українці за кордоном

 Раніше Інформатор писав, що українцям у Німеччині, які перебувають під захистом цієї держави через війну, відмовляють у житлі. Понад 1 700 людей у Саксонії отримали листи з вимогою виселитись із квартир, які надала місцева влада, до липня. Причина - у ці помешкання хочуть заселити біженців з Туреччини, Сирії, Афганістану. Місцева влада пояснює, що люди з цих країн мають статус біженців, тоді як громадяни України - ні. Українці в Німеччині отримали лише захист, їм надають соціальну допомогу. А тому мусять шукати собі інше житло й оплачувати його. 

Також ми повідомляли, що в Ірландії незабаром буде зменшення фінансової допомоги: від українців вимагають швидше шукати самостійне житло. Виплати будуть скорочені для 2 500 осіб. А у Польщі уряд схвалив проєкт закону щодо продовження захисту українців до 30 вересня 2025 року

Нагадаємо, уряд Чехії планує дозволити українським біженцям переходити на довготривалий тип перебування у країні. Але зробити це зможуть не всі охочі, є певні умови.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube