В аптеках України Оземпік не продається
Навколо препарату для лікування діабету 2 типу Оземпік справжній ажіотаж. Сотні мільйонів переглядів рекламних відеороликів в соціальних мережах. Дефіцит в багатьох країнах світу. Вихваляння і рекомендації. Річ у тому, що за допомогою Оземпіка можна значно схуднути. Тому українці теж готові за препарат платити тисячі гривень. Чи вартий він таких грошей?
Перш за все лікарський засіб Оземпік (Ozempic) застосовують при недостатньо контрольованому цукровому діабеті 2-го типу, як доповнення до дієти та фізичних вправ. А ожиріння – один із найбільш визнаних та головних факторів ризику розвитку діабету 2 типу.
До складу препарату Оземпік, який призначений для лікування діабету 2 типу входить семаглутид (semaglutide). Виробник звернув увагу, що люди, які його приймають почали худнути. Згідно з дослідженнями, препарат від діабету семаглутид за півтора року допомагає скинути до 15% ваги тіла.
У 2021 році, після проведення тривалих клінічних досліджень, препарат – повний аналог Оземпіку, був сертифікований Федеральним управлінням США з нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) під назвою Wegovy (семаглутид). Щоб допомогти пацієнтам, які страждають від ожиріння, скинути вагу.
В США препарат дозволено вводити заради зниження ваги. Різниця між Wegovy і Ozempic тільки в дозуванні.
Так, зареєстрований. Згідно з наказом МОЗ України «Про державну реєстрацію (перереєстрацію) лікарських засобів (медичних імунобіологічних препаратів) та внесення змін до реєстраційних матеріалів» від 26.01.2022 року № 166, Оземпік входить у перелік зареєстрованих імунобіологічних препаратів, які вносяться до Державного реєстру лікарських засобів України.
Вказано, що препарат відпускається тільки за рецептом. І не підлягає рекламуванню.
В аптеках України Оземпік не продається. Але багато пропозицій його доставки з європейських країн через інтернет.
За даними інтернет-сервісу доставки медичних препаратів з європейських аптек, препарат Оземпік коштує до 8 тисяч гривень. Ціна залежить від дозування.
На форумах, де йде обговорення цього препарату ті, хто його вже приймав саме для схуднення, пишуть, що на три місяці курсу треба витратити 750 євро.
Так, є. Але сказати, що аналоги набагато дешевші – це навряд.
Найдешевший, який рекомендують ендокринологи, це Ксеникал (орлистат), який призначений для зменшення надлишкової ваги тіла. На сьогодні він є найбільш дослідженим препаратом для схуднення. Ціна на Ксеникал починається від 800 гривень.
Віктоза - також ін'єкційний препарат для підшкірного введення, до складу якого входить речовина ліраглутид, здатна фізіологічним чином пригнічувати апетит, знижувати масу тіла та відсоток вмісту жиру в організмі. Завдяки цьому ефекту, Віктозу призначають для схуднення та нормалізації енергетичного балансу у людей із надмірною вагою.
Крім того, Віктоза при ожирінні призначається пацієнтам, які страждають на цукровий діабет 2-го типу. Ціна від 1954 до 3005 гривень.
Є й інші препарати, але перш ніж їх вибирати і застосовувати треба консультуватися з ендокринологом.
Ендокринологи державних медичних установ, до яких звернувся Інформатор з проханням висловити експертну думку про препарат Оземпік, відмовилися це робити. Мовляв, препарат для України новий, в аптеках не продається і говорити про те, що лікарі офіційно не використовують при лікуванні пацієнтів немає сенсу. І тим паче рекламувати його без санкцій виробника - фармацевтичної компанії Novo Nordisk (Данія).
У лікарів-ендокринологів інших країн думки різняться. Від захвату до глибокого сумніву щодо його ефективності.
Наприклад, доктор Роі Ельдор з лікарні «Іхілов» не приховує захвату від препарату Оземпік.
«Це революційні ліки, які справляють разючий ефект», - сказав він.
Але є також критика. Одна з головних проблем – необхідність вводити ці препарати пацієнтам довічно. Тому професор Joachim Spranger, директор медичної клініки Шаріте, Берлін, що спеціалізується на ендокринології та метаболізмі, обережний.
«Якщо ви уявите, що 30-річний пацієнт з ожирінням буде вводити цей препарат протягом наступних 40 років, тоді, звичайно, у нас недостатньо досвіду того, що може трапитись ", - припускає професор.
Тобто «революційність» нових ліків супроводжується великою невизначеністю щодо того, чи переважує користь шкоду у довгостроковій перспективі.
Також примітно, що семаглутид, як препарат для схуднення дозується приблизно вдвічі більше, ніж для лікування діабету.
Раніше ми писали, що у TikTok відео про препарат Оземпік, який використовується для лікування діабету 2 типу, набрало понад 400 мільйонів переглядів. Причому одні користувачі вихваляли його вплив на схуднення, а інші розповідали про негативний досвід його використання. Чи дійсно Оземпік такий ефективний та одночасно небезпечний?