Україна не може змагатися за біженців грошима: експерт подала іншу ідею для їх повернення

Європейські країни зацікавлені в громадянах України й намагатимуться утримати їх навіть після завершення війни

вализа, прапор україни, гроші
Виживати в країнах Європи українцям зараз легше, умови там краще, виплати набагато більше - але надія на повернення є, вважає експерт

Біженці повертатимуться в Україну з різних причин. Матеріальні причини точно будуть не на першому місці для тих, хто обере Україну, а не Європу, бо батьківщина не зможе забезпечити такий самий рівень виплат та програє конкуренцію "у грошах". Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповіла 12 грудня доктор економічних наук Людмила Черенько.

Україна не може змагатися за біженців грошима, тож експерт подала іншу ідею для їх повернення. Якщо не працюють гроші, спрацювали б, на думку Черенько, програми для бізнесу: як для іноземців, так і для всіх українців, незалежно від соціальних категорій.

"По-перше, в нашої державі немає таких коштів, щоб ми могли змагатися з Німеччиною. Це смішно. Грошима за людей змагатися ми не можемо. По-друге, це буде несправедливо стосовно тих людей, які тут пережили війну: одним давати якісь великі суми, щоб вони приїздили і залишалися, а тим, хто жив тут під обстрілами та створював ВВП – ні, так бути не може", – зауважує економіст.

Вона підкреслила, що за кордон через війну виїхало багато людей із вразливих категорій: мами з дітьми, пенсіонери старшого віку. Виживати в країнах Європи їм легше, умови там краще, виплати набагато більше. Тому якщо вони будуть повертатися в Україну, то не через виплати. Навіть коли погіршаться умови.

"До наших громадян, які тікали від війни, поки що досить лояльно ставляться. І в приймаючих країнах поки не ставлять досить жорсткі умови працевлаштування або відпрацювання певних годин для отримання безоплатного житла, соціальних виплат. Але це все тимчасово. Це колись закінчиться", – вважає Черенько.

Вона визнає, що європейські країни зацікавлені в наших громадянах і намагатимуться утримати їх навіть після завершення війни. Однак у довгостроковій перспективі ЄС не зможе забезпечувати такі обсяги бюджетних витрат, як нині.

Експерт вважає, що повертатися будуть і ті, хто мав в Україні гарну спеціалізацію, гарну кар'єру, а в ЄС вимушений працювати на низькокваліфікованих роботах. Також деякі українці, які виїхали в перші дні війни, інакше сприймають ризики. В України люди "звикли" до небезпеки, тоді як за кордоном кожна новина про обстріли викликає шок. Якщо в Україні буде відносно безпечно – частина з них повернеться, припускає вона.

"Але я спостерігаю за своїми знайомими і бачу: хто реально хотів повернутися, той вже повернувся. А повернулося насправді вже багато людей", – зауважила Черенько.

Українські біженці та проблема повернення

Згідно з опитуванням Центру міжнародних інституційних порівнянь та міграційних досліджень Інституту Ifo в Мюнхені, майже чверть українських біженців у Європі не планують повертатися додому. Водночас президент України Володимир Зеленський не раз заявляв, що хоче, щоб біженці повернулися, щоб підтримати зруйновану війною економіку і протистояти Росії. Глава держави пояснює, що Україна має повернути 7,5 млн біженців з-за кордону (тобто майже усіх, хто виїхав) щоб "годувати" 10,5 млн пенсіонерів.

Проте, як свідчить опитування, результати якого  Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) оприлюднило 20 листопада, оптимістично налаштованих людей більше серед внутрішніх переселенців, ніж у біженців за кордоном. Загалом 61% опитаних українських біженців і 73% внутрішньо переміщених осіб планують і сподіваються одного дня повернутися додому. За даними УВКБ ООН, війна змусила залишити свої будинки майже 10,5 млн українців. Наразі понад 6,7 мільйона біженців з України звернулися за міжнародним захистом (більшість у Європі), а понад 3,7 мільйона людей залишаються вимушено переміщеними всередині країни.

У випадку завершення війни у 2025 році близько 2-2,5 мільйона українців можуть повернутися на батьківщину з Європейських країн. Це випливає з даних, які навів демограф і заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун.

Нещодавно Інформатор повідомляв за яких умов українські біженці готові повернутися на Батьківщину. Найголовнішим критерієм для українців за кордоном є безпека. Також важливими є вступ до НАТО і ЄС та високі зарплати. Серед вимог є й подолання корупції в державі та реформи, зокрема, у сфері охорони здоров'я та освіти. Причому повернутися буде складніше тим українцям, які мають дітей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube