Загалом 61% біженців і 73% внутрішньо переміщених планують одного дня повернутися
Війна змусила залишити свої будинки майже 10,5 млн українців. Наразі понад 6,7 мільйона біженців з України звернулися за міжнародним захистом (більшість у Європі), а понад 3,7 мільйона людей залишаються вимушено переміщеними всередині країни. За даними Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) більшість із них вірять, що одного дня повернуться додому попри те, що невизначеність зростає після 1000 днів повномасштабної війни.
Як свідчить опитування, результати якого УВКБ ООН оприлюднило 20 листопада, оптимістично налаштованих людей більше серед внутрішніх переселенців, ніж у біженців за кордоном. Загалом 61% опитаних українських біженців і 73% внутрішньо переміщених осіб планують і сподіваються одного дня повернутися додому.
Головною перешкодою для повернення залишається безпекова ситуація в Україні, оскільки обстріли тривають щодня. Занепокоєння щодо можливостей роботи та доступу до житла також є ключовими факторами, що впливають на рішення щодо повернення.
Мотивація повернення також може бути різною: частина людей хочуть повернутися, а частина – припускає, що будуть змушені. Так, значна частка біженців з України – близько 60% – заявили, що вони можуть бути змушені повернутися, навіть якщо це не найкращий для них варіант через війну, що триває. Вимушене повернення може бути пов'язане з труднощами з доступом до необхідної підтримки в приймаючих країнах. Цим особливо занепокоєні родини, що мають особливі потреби та вразливості.
УВКБ ООН розробило низку рекомендацій за результатами опитування. До речі, опитування було проведене в липні та серпні 2024 року, участь у ньому взяли понад 11150 домогосподарств, включно з близько 5 тис. сімей біженців по всій Європі, приблизно 4,7 тис. домогосподарств внутрішньо переміщених осіб і понад 1,5 тис. сімей біженців, які повернулися в Україну. Серед рекомендацій:
Як писав Інформатор, в уряді України станом на листопад 2024 року вважають, що половина українських переселенців хочуть повернутися з-за кордону додому. 10-20% біженців могли б зробити це прямо зараз, але їм потрібна робота, гроші та житло (тобто та сама допомога, про яку кажуть в ООН), наголосив заступник міністра економіки Олексій Соболєв.
Згідно з опитуванням Центру міжнародних інституційних порівнянь та міграційних досліджень Інституту Ifo в Мюнхені, майже чверть українських біженців у Європі не планують повертатися додому. Водночас президент України Володимир Зеленський не раз заявляв, що хоче, щоб біженці повернулися, щоб підтримати зруйновану війною економіку і протистояти Росії. Глава держави пояснює, що Україна має повернути 7,5 млн біженців з-за кордону (тобто майже усіх, хто виїхав) щоб "годувати" 10,5 млн пенсіонерів.
У випадку завершення війни у 2025 році близько 2-2,5 мільйона українців можуть повернутися на батьківщину з Європейських країн. Це випливає з даних, які навів демограф і заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун. На його думку, потрібно боротися саме за ту частку українців, які ще не визначились з вибором: залишатись їм в ЄС чи повертатись на Батьківщину.
Нещодавно Інформатор повідомляв за яких умов українські біженці готові повернутися на Батьківщину. Найголовнішим критерієм для українців за кордоном є безпека. Також важливими є вступ до НАТО і ЄС та високі зарплати. Серед вимог є й подолання корупції в державі та реформи, зокрема, у сфері охорони здоров'я та освіти. Причому повернутися буде складніше тим українцям, які мають дітей.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.