Біженців залучатимуть в Україну роботою в оборонці: Камишін анонсував проєкт для Німеччини

Стали відомі деякі плани "міністерства єдності" Чернишова

Камишін, переселенці
Камишін вважає, що робота в українській оборонці - такий пряник, яким біженців можна заманити з Німеччини на батьківщину

Україна на початку 2025 року планує розпочати пілотний проєкт із повернення українських біженців з-за кордону. Він насамперед запрацює в Німеччині, розповів під час бізнес-форуму в ФРН радник президента України Олександр Камишін. Подробиць він не навів.

Як відзначають Новини. Live, Камишін розповів, що він спільно з керівником Міністерства національної єдності Олексієм Чернишовим зараз працює над програмою повернення українців, яка стартує на початку наступного року. Вона передбачатиме, зокрема, повернення громадян до оборонної промисловості.

"Ви чули, що нещодавно ми оголосили, що буде нове міністерство, яке відповідатиме за єдність українців та повернення українців додому. І Чернишов – віце-прем'єр-міністр – він був тут сьогодні, і я був радий оголосити, що разом із ним ми працюємо над програмою повернення українців до оборонної промисловості України. Тому буде пілотний проєкт для України та Німеччини під керівництвом нового. міністерства", - сказав Камишін.

Своєю чергою прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 11 грудня під час візиту до Берліна заявив, що чекає на повернення всіх біженців.

"Всім українським біженцям раді в Україні, під час або після цієї війни, ми чекаємо на цих людей", - сказав Шмигаль.

За його словами, Україна також уже обговорила технічні деталі повернення з урядом Німеччини.

"Ми домовилися з німецькою стороною та нашим новим міністром національної єдності працювати разом і знаходити рішення, як ми можемо повернути всіх українців якомога швидше", - додав голова українського уряду.

Чи буде фінт замість проєкту?

Колишній радник мера Маріуполя Петро Андрющенко розкритикував підхід Камишіна. Він вважає, що пілотний проєкт матиме успіх лише в одному випадку: якщо українцям запропонують роботу на спільних українсько-німецьких підприємствах оборонки без виїзду з ФРН.

"Цікаво, як переконати ВПО повернутись з Німеччини в Україну без створення відповідних умов? Ніяк. А почали створювати умови? Ні. Почали домовлятись з Урядом Німеччини. Але є одне але. Німеччина вже наголошувала на зацікавленості в українських робочих руках. Тому єдиний варіант тут - найняття в Німеччині на спільне виробництво. Скоріш за все мова про такий фінт в якості пілотного проекту. І те - без варіантів", - припустив Андрющенко.

Для повернення українців на батьківщину створили онлайн-платформу

Для повернення на батьківщину українці можуть скористатися зручною інформаційною платформою. Її розробила громадська організація "Повертайся додому" (ні, не держава Україна, а саме громадська організація).

Мета - допомогти людям отримати достовірну й актуальну інформацію з усіх питань, які стосуються повернення в Україну. Платформа складається із таких розділів: 

  • Алгоритм дій. Тут викладено інформацію, яку необхідно знати перед від’їздом в Україну. Наприклад, що про ваші наміри повернутися слід повідомити уповноважені органи приймаючої країни. Також про те, який маршрут, транспорт обрати тощо. 
  • Можливості. У цьому розділі можна дізнатися про можливі варіанти підтримки — як з боку неурядових організацій, так і з боку держави. Зокрема, розміщено інформацію про те, як зареєструвати статус ВПО, де отримати юридичну, психологічну, гуманітарну допомогу тощо. Крім того, опубліковані матеріали про урядові програми підтримки щодо житла, підприємництва і працевлаштування.
  • Контакти. Тут розміщені контакти уповноважених органів влади, різних організацій, а також державних онлайн-сервісів і послуг.

Докладніше ознайомитись із платформою можна через телеграм-бот.

Українці в Німеччині

22 листопада у Німеччині продовжили тимчасовий захист для біженців з України. Тепер він діє до 4 березня 2026 року.

Як свідчать опитування, понад 65% громадян України, які покинули країну через російське вторгнення та осіли у Німеччині, не планують повертатися додому після того, як війна завершиться. Вони планують залишитися в Німеччині, зокрема у Берліні. 

Німеччина продовжує бути лідером з кількості українців, які перебувають там, як біженці: за деякими підрахунками, там зараз до 1,1 млн громадян нашої країни. Зокрема у Берліні, за різними даними, перебуває до 60 тисяч біженців з України, до 3000 з них розміщено у Тегелі. Багато українців винаймають приватне житло, або знайшли прихисток у місцевих мешканців.

Нагадаємо, нещодавно Інформатор повідомляв за яких умов українські біженці готові повернутися на Батьківщину. Найголовнішим критерієм для українців за кордоном є безпека. Також важливими є вступ до НАТО і ЄС та високі зарплати. Серед вимог є й подолання корупції в державі та реформи, зокрема, у сфері охорони здоров'я та освіти. Причому повернутися буде складніше тим українцям, які мають дітей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube