Угорська меншина й шантаж Орбана: чому масове заселення Закарпаття східняками не допоможуть вступити до ЄС

Будапешт використовує українських угорців, аби виправдати прокремлівську політику уряду

Український та угорський паспорт
Український паспорт не робить власника громадянином Європи й Орбан хоче зберегти цей стан речей

Будапешт часто звинувачує Україну в переслідуванні угорської національної меншини й це є виправданням до багатьох антиукраїнських кроків. Це стало приводом для заяв про готовність блокувати вступ України до ЄС, що викликало бурхливу реакцію в суспільстві. У Європі проблема нацменшин далеко не розв’язана, але в Україні ситуація із цим точно не найгірша. Правляча партія «Фідес» використовує питання меншин у своїх політичних цілях, і це не має стосунку до «вето» на євроінтеграцію.

Проблема угорської меншини

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відомий своєю прихильністю до вождя росіян володимира путіна. Іноді складається враження, що він у нього на зарплаті, оскільки Угорщина не минає можливості, аби якось дошкулити Україні. 26 червня, Будапешт заявив, що блокуватиме переговори про вступ України до ЄС. А щоб усе виглядало не так ганебно, Угорщина пропонує прив’язати вступ України в ЄС до членства Грузії. Але вона, поки що, навіть, плану для набуття членства не отримала — лише «перспективу». І, зважаючи на те, що в Сакартвело влада належить проросійській політичній групі, яка, намагається придушити свободу слова та відновила пряме авіасполучення з росією, це відбудеться не скоро.

Віктор Орбан
Віктор Орбан хоче заблокувати Україні вступ до ЄС. Фото: Euronews

Своє рішення Угорщина, аргументує, нібито, «обмеженнями» угорської національної меншини на Закарпатті. На думку Будапешта, понад 100 000 етнічних угорців, які компактно проживають на Закарпатті, зокрема в Берегівському районі, страждають від переслідувань. Особливо багато нарікань викликає закон 2017 року, який забезпечує обов’язкове викладання української мови в школах у тих місцевостях, де, нерідко, не користуються ніякою іншою мовою, крім угорської.

Український блогер Денис Казанський запропонував своє розв’язання проблеми — заселяти Закарпаття біженцями зі східних областей. На його думку, це розбавить концентрацію угорського населення, при тому юридично нічиї права не будуть порушені. Адже жодного порушення в тому, щоби будувати житло для своїх громадян, які постраждали від війни, немає.

«Рішення насправді очевидне — на Закарпатті необхідно розгорнути будівництво житла для військових та для переселенців, які втратили будинки у зв’язку з війною та окупацією… Не всі захочуть переїжджати на Закарпаття, але всім і не треба. Ось у Берегові зараз мешкає 25 тисяч людей, Лише 10–15 тисяч переселенців змінять місто», — пише блогер.

Відбудова України
Денис Казанський пропонує переселяти людей зі зруйнованих регіонів на Закарпаття. Фото: RTL

Можливо, ця схема і спрацювала б, однак навряд вона наблизить нас до ЄС. Це нагадує практику тоталітарних урядів СРСР: після Голодомору вони заселяли Донбас, а після депортації татар — Крим. Хоч і є суттєва відмінність, адже мова йде про «дозаселення», а не про геноцид чи депортації. Але якби таке наважилися реалізувати, це точно викликало б протест у Будапешті, адже законодавство ЄС захищає нацменшини від асиміляції.

Нацменшини в Європі

У ЄС діє низка правових норм, відображених у Рамковій конвенції про захист національних меншин та Європейські хартії регіональних мов або мов нацменшин. Ці норми представники «Фідес» критикують за те, що вони не є загальнообов’язковими та не мають дієвого механізму контролю. Але вони хоч якось допомагають, впоратися з проблемами, адже кордони Європейських країн формувалися ще до того, як виникло саме поняття «нація» в його сучасному розумінні. Більшість країн ЄС має впливові національні меншини. Часто їхнє співіснування з титульною нацією далеко не безхмарне. Проблеми є з ромами, шотландцями, каталонцями та саамами. Але найбільш помітним прикладом є баски — народ на північному сході Іспанії та південній Франції.

 Баски вимагають власну країну, і для цього їм потрібні регіони Іспанії та Франції

Баски вважаються автохтонним населенням Піренеїв, яке, ймовірно, там проживало із часів кам’яного віку. До прикладу, слово «Aitzur» («мотика») у них буквально перекладається як «палиця з каменем», адже походить від поєднання слів «(h)aitz» — «камінь» і «zur» — «дерево». Але своєї держави вони не мають. Баски віддавна борються з урядами Франції та Іспанії, до складу яких входять, за ширші автономні права та визнання своєї культурної та політичної ідентичності. Багато басків виступає за створення незалежної держави. І часто це переростає в насильство та терор. Бойовики націоналістичної організації ЕТА за 40 років боротьби вбили понад 850 людей і лише у 2017 році саморозпустилися. На щастя, у нас таких проблем нема, незалежна Угорщина існує.

 Косівські серби не визнають владу Приштини

Іншим проблемним регіоном є Балкани. Сербська меншина в Косово, вимагає автономії та не хоче підкорятися центральному уряду. Через це північ країни постійно роздирають заворушення. Навесні цього року серби відмовилися визнавати результати голосування на муніципальних виборів у Косово та підняли протести, у результаті яких загинули люди. Це загрожувало перерости у війну із Сербією. Зрештою, влада вирішила провести повторне голосування. Але українські угорці мають широке представництво в місцевих радах. Вони, навіть, мають загальнодержавну національну партію, яка з огляду на їх нечисленність, гарно конкурує з іншими в Закарпатській області, але не так добре в Україні. На тлі цих проблем ситуація з українськими угорцями виглядає не так уже і критично.

Українці в Угорщині

Якщо вже мова про національні меншини, то логічно запитати, а як там поживають українці в Угорщині? У нас на Закарпатті є регіони, у яких етнічні угорці складають чверть, третину, і, навіть, 75 % населення. У Берегівському районі діє 108 шкіл, де, до речі, не завжди дотримуються українського мовного законодавства.

Угорська школа на Закарпатті
За даними перепису, лише половина українських угорців розуміють українську. Фото: Kiszo

Можна очікувати, що дзеркальна картина й по той бік кордону. Але виявляється, що на всю дев’ятимільйонну країну є лише близько 3000 українців. Вони залишилися по селах на берегах Тиси. Щоправда, є ще понад 3300 «русинів», яких угорці виокремлюють в окрему націю. Вони, навіть, мали одну початкову школу, на яку держава виділяла дотації, але її зачинили у 2020 році.

Частково такий стан української меншини в Угорщині пояснюється тим, що наприкінці ХІХ - на початку ХХ століть відбувалася агресивна «мадяризація». Крім того, в 1945 році Союз забрав до складу України регіони, де була переважна частка українців. Невідомо, скільки зараз в Угорщині  нащадків асимільованих українців. Однак 268 тисяч громадян (2,6% населення) у переважно католицькій країні заявили, що сповідують греко-католицьку віру, хоч богослужіння проводиться угорською мовою. Знаково також, що аж 14 % угорців не захотіли назвати свою національність.

"Русини" в Угорщині
В Угорщині проживає трохи більше, як 3 тисячі "русинів", а 14% населення взагалі не каже, хто вони. Фото: rusyn.hu

Хай там як, але це не Київ, а угорський уряд має право «вето». Тож «угорське питання» може дійсно стати серйозною перепоною до вступу в ЄС.

Справжня причина «вето»

Якби хтось надумав втілити ідею Казанського в життя і заселити Закарпаття вихідцями зі зруйнованих регіонів, навряд це б допомогло змінити думку Орбана щодо вступу України в ЄС. Причина ймовірного «вето» Будапешту полягає не в тому, що Київ якось особливо погано ставиться до етнічних угорців: ті ж румуни, поляки, кримські татари й інші меншини живуть за цими ж законами. Як і не в тому, що партія Орбана «Фідес» піклується про угорців більше, ніж інші уряди про свої меншини.

Каталіна Новак, президентка Угорщини, відмовляється визнавати Федора Шандора, етнічного угорця, воїна-добровольця і героя війни послом у її країні. У «Фідес» не люблять тих угорців, які воюють за свою державу, Україну, а потім стають впливовими дипломатами. Це руйнує всю історію про пригноблену угорську меншину в Україні. А Будапешт використовує мотиви боротьби за національні права для підсилення свого політичного впливу. Часто-густо це шкодить інтересам самих угорців.

«Багато років у школах із мовою навчання, що належить до мов національних меншин, усі предмети вивчаються мовою меншини, у той час як на вивчення державної відводиться лише дві години на тиждень, і вона вивчається як предмет… Такий стан справ серйозно шкодить освіті дітей. Наприклад, 55 відсотків школярів із румунської національної меншини та 62 відсотки з угорської не змогли подолати поріг склав/не склав на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови у 2017 році», — писала про закон 2017 року, якого так критикує Орбан, тодішня міністерка освіти Лілія Гриневич.

Кандидат на посла
Такий посол Будапешту не подобається, адже він угорець. Фото: Nepszava

Дії Будапешту нагадують путінську стратегію «захисту російськомовних». За двадцять років керівництва Орбана Угорщина стала найкорумпованішою державою Європи. Більшість ЗМІ належить провладним олігархам, про кумівство й корупцію Будапешту говорять у Європарламенті, верховенство суду порушено. Влада має все це якось виправдовувати. Тож робить це, копіюючи росію: «іноагенти» — це «соросята»; Євросоюз нас засуджує, не тому, що крадемо, а тому, що ми за «традиційні цінності»; ми не продаємося путіну, а відстоюємо національні інтереси; і, зрештою, ми захищаємо угорців від фашистської хунти в Києві. Навіть, погано завуальовані територіальні претензії присутні.

Будапешт не зацікавлений у тому, щоб українські угорці більше інтегрувалися в українське суспільство. Ситуація, коли лише половина угорської меншини знає українську мову, для уряду Орбана бажана. Він роздає українським угорцям паспорти своєї країни, приманюючи активне населення громадянством Євросоюзу. І це дає можливість загравати з ідеєю територіальної експансії, яку, поки що, важко уявити, але яка подобається ультраправим і на яку натякав Орбан, прогулюючись із фанатським шаликом із «Великою Угорщиною».

Віктор Орбан
Орбан натякає, що "Велика Угорщина" є для нього близькою темою. Фото: HVG

На цьому тлі контрастом виглядають дії румунського уряду: Бухарест вважає молдован румунами, але наміру об’єднуватись не має. Натомість сприяє Кишиневу у вступі до ЄС, адже в такий спосіб фактично, буде стерто кордони між державами й нація об’єднається. Через позицію Орбана в Молдови більше шансів на швидкий вступ до ЄС, ніж у нас. Тож молдавани безперешкодно їздитимуть у гості до румунських родичів, поки українські угорці стоятимуть на кордоні з Угорщиною.

Раніше ми розповідали про те, що Угорщина перед 24 лютого 2022 року перекидав війська на кордон з Україною. Ми також пояснювали, чому Сполучені Штати вирішили застосовувати проти уряду Орбана санкції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube