Поведінка угорського політика дає сигнал, що єдності в Євросоюзі немає, вважає Подоляк
Поїздка премʼєр-міністра Угорщини Віктора Орбана до російського диктатора Володимира Путіна підриває авторитет Євросоюзу. Російська пропаганда використала цю поїздку, створюючи помилкове враження, що ЄС веде діалог із країною-окупантом. В Україні вважають, що ЄС має відреагувати та якось покарати Орбана.
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі телемарафону назвав зустріч Орбана і Путіна "технологічно продуманою операцією", покликаною закріпити пропозиції Путіна щодо його власних пропозицій стосовно завершення війни.
"Тобто, дочекалися поки Орбан буде головувати в Раді ЄС, після цього він заїжджає в Україну, де було обговорено двосторонні стосунки тощо і це непогано. Але далі він швидко, не витрачаючи час, не отримуючи мандата, - це дуже важливо, - їде до Москви. І вони розробляють технологію, мовляв, дивіться, є в Європі країна, яка головує в ЄС, а це виглядає дуже потужно для Росії", - заявив він.
З його слів, європейські лідери мають для себе ухвалити певні політичні та юридичні рішення, а також провести внутрішню дискусію. Адже, наголосив Подоляк, Орбан позиціював себе не як прем’єра Угорщини, а - в статусі головування в Раді ЄС.
"Путін, до речі, одразу наголосив, що приїхав не прем'єр-міністр Угорщини, приїхав голова Ради ЄС. І російська пропаганда представляла Орбана не як прем’єр-міністра, саме як того, хто головує в ЄС. Це, я вважаю, прямий удар по репутації Європейського Союзу. Якщо ваша країна, яка є невід’ємною частиною ЄС, головує в ЄС, і без згоди відповідних органів їде до Москви, що створює хибні передумови якісь, то, звісно, це потребує належної реакції. Вони сьогодні повинні, відповідно, продумати і юридично поставити крапки над "і" - чи є Орбан членом європейської спільноти", - висловився Подоляк.
Представник ОП наголосив: така поведінка угорського політика дає сигнал, що єдності в Євросоюзі немає. Зі слів Подоляка, це поганий сигнал для ЄС і репутаційно, і в юридичному аспекті. При цьому, він зазначив, що Україна не є членом ЄС і не може вимагати щось сьогодні від Європейського Союзу.
Подоляк також сказав, що "в Офісі президента не знали про те, що після свого візиту 2 липня до Києва Орбан поїде до Москви".
"Цього не тільки Офіс президента не знав, це навіть його європейські партнери не знали", - сказав Подоляк.
Орбан 5 липня після перемовин з президентом РФ Володимиром Путіним у Москві заявив, що хотів дізнатись від диктатора, який шлях завершення війни в Україні є "найкоротшим". Також він спитав очільника Кремля, що той думає про наявні мирні ініціативи. Премʼєр-міністр Угорщини констатував, що "позиції Москви та Києва дуже далекі одна від одної".
Орбан тримав у секреті свою поїздку до Путіна. Про неї офіційно заявили вже після прибиття угорського прем'єра до Москви. Однак європейська преса повідомила про поїздку заздалегідь і в ЄС відреагували. Зокрема президент Європейської ради Шарль Мішель попередив, що Орбан не має права представляти Євросоюз під час візиту до Москви.
"Країна, яка зараз головує в ЄС, не має мандата на взаємодію з Росією від імені ЄС. Позиція Європейської ради зрозуміла: Росія – агресор, Україна – жертва. Жодні дискусії про Україну не можуть відбуватися без України", – написав Мішель.
Орбан поінформував керівництво НАТО про свій візит до Путіна. Але політик не представляє НАТО на зустрічах у Москві, лише Угорщину, наголосив генсек Альянсу Єнс Столтенберг.
Жодне умиротворення не здатне зупинити агресивну війну Путіна проти України. Зупинити агресора можливо лише спільними зусиллями за умови єдності всіх держав, зазначила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, коментуючи поїздку Орбана до Путіна.
Візит Орбана в Москву 5 липня є образою для українського народу, заявив прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон. За його словами, "безвідповідально і нелояльно" з боку Орбана використати головування Угорщини в ЄС для візиту до нелегітимного російського диктатора, бо це надсилає неправильний сигнал світу.
"Він не говорить від імені Європейського союзу і не говорить від імені інших глав держав й урядів ЄС", – наголосив Крістерссон.
У четвер Орбан вперше з 2015 року приїхав до Києва. Він закликав президента України Володимира Зеленського рухатися до встановлення миру шляхом припинення вогню. У свою чергу Зеленський заявив що для припинення вогню необхідний "дуже чіткий план", щоб Росія не змогла використати цей час для нового наступу. Президент також зазначив, що Україна та світ роками намагалися домовитися з Росією про мир, але Росія постійно порушувала ці домовленості.
У Міністерстві закордонних справ України 5 липня відреагували на візит прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Росії. Дипломати наголосили, що угорська сторона не координувала цю поїздку з Києвом, а жодні угоди про Україну без її участі неможливі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.