Російський диктатор у своїх промовах суперечить сам собі, але піддані мають повірити, що він має "чітку позицію"
Російський диктатор Володимир Путін намагається своїми "мирними пропозиціями", які, по суті, є ультиматумом для України, перехопити ініціативу та "розмити" українську формулу світу. Але росіяни, мабуть, мало звертають уваги на його останні виступи. Тож у Кремлі вирішили підключити пропаганду.
У розпорядженні «Медузи» опинилася методичка, яку за підсумками виступу Путіна на саміті ШОС (Шанхайської організації співробітництва) у Астані підготувала адміністрація президента (АП) РФ для провладних та державних видань. У ній зазначено, як саме пропагандисти мають висвітлювати «мирні ініціативи» Путіна.
Саму війну укладачі документа називають «українським конфліктом». Співробітникам провладних медіа вони рекомендують наголошувати, що «Росія не відмовляється від діалогу», але начебто «Україна та Захід розмовляють мовою ультиматумів». При цьому зовсім недавно, у середині червня, із черговим ультиматумом виступив саме Путін. Він заявив, що Росія готова зупинити військові дії, якщо Україна віддасть всю територію Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей (зокрема неокуповану частину) і відмовиться від планів вступу до НАТО, а Захід зніме всі санкції.
Водночас, на саміті ШОС Путін заявив, що основою для переговорів можуть стати стамбульські домовленості (які передбачали зовсім інші умови припинення вогню, ніж диктатор із РФ виставляє зараз). Як саме співвідноситься «мирна пропозиція», представлена у червні 2024-го, з ідеєю розробити новий договір на основі стамбульських угод, Путін не пояснив. Проте у Кремлі пропагандистам рекомендували характеризувати слова російського диктатора як «чітку позицію», яка начебто «позбавляє Київ та Захід можливостей для хитрощів та обману».
«Мирна ініціатива Росії може у найкоротші терміни завершити конфлікт в Україні. Запропонований Росією план при готовності Києва та Заходу дозволить негайно припинити бойові дії та розпочати переговори», - йдеться у методичці.
Крім цього, пропаганда хоче зняти відповідальність з РФ, яка неодноразово порушувала міжнародне право, домовленості між країнами та неформальні домовленості. Нехтування договорами, характерне для РФ, окупанти хочуть перекласти на Україну. Пропаганда, згідно з методичкою, має брехати росіянам, що це нібито Київ "повністю дискредитував себе і може легко зрадити будь-які домовленості". У Росії лицемірно стверджують, що це не РФ, а нібито Україна може скористатися припиненням вогню з мілітаристською метою, і "цього не можна допустити".
Пропагандистам також запропоновано оголосити, що «багатополярний світоустрій», який постійно пропагує голова Кремля, начебто вже «став реальністю», а Путін «вніс особистий та вирішальний внесок» у його формування. ШОС, а також БРІКС, пропаганда має оголосити "найвпливовішими організаціями, що затьмарили західні структури", а саму Росію - "найважливішим архітектором багатополярного світоустрою на просторі Євразії".
4 липня Путін виступив під час засідання Шанхайської організації співпраці, яку ще називають "Саміт друзів Путіна". Під час свого виступу він знову спробував навʼязати власне бачення мирного процесу, згадавши Стамбульські домовленості. За словами російського диктатора, саме ці домовленості раніше "влаштовували Україну і тепер можуть лягти в основу переговорного процесу". Він також стверджує, що Україна відмовилася від перемовин за вказівкою Лондона і Вашингтона. І бреше про те, що Росія нібито завжди була готова до мирних переговорів.
Після численних заяв про нібито "готовність Росії до мирних переговорів" 14 червня Путін оголосив умови, виконання яких, як вважають багато аналітиків, є нереальними. Зокрема, він наполягає на повному виведенні українських військ з територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей і відмові України від вступу до НАТО. І це може свідчити про те, що насправді жодних мирних переговорів Путін не хоче, а справжній його план воювати вдовгу.
Нагадаємо, що Путін погрожує змінити ядерну доктрину РФ, що є прямою погрозою застосування ядерної зброї, якщо Захід дозволить Україні перемогти у війні. Проте малоймовірно, що ця погроза призведе до фактичної ядерної ескалації. Слова Путіна є частиною триваючої кампанії ядерного шантажу Кремля.
Путін озвучує свої так звані "мирні пропозиції" тільки заради однієї мети - намагаючись легітимізувати вторгнення до України та захоплення частини її територій. Диктатор не хоче відповідати за порушення міжнародних норм та вторгнення, заявили представники Європейського Союзу. У ЄС вважають, що "мирні пропозиції" російського диктатора є неприпустимими.
Жодне умиротворення не здатне зупинити агресивну війну Путіна проти України. Зупинити агресора можливо лише спільними зусиллями за умови єдності всіх держав, додала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Схвально висловилися про позицію Путіна та його нібито прагнення до припинення вогню в Україні угорський прем'єр Віктор Орбан та президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган.
Путін фактично вимагає від України односторонньої зупинки бойових дій, при цьому впевнений, що зможе здобути перемогу, продовжуючи свій "повзучий наступ", каже американський Інститут вивчення війни (ISW). Аналітики ISW зазначили, що Путін раніше позиціонував Захід як потенційного учасника переговорів щодо мирного врегулювання і закликав до компромісу щодо окупованих територій України, але тепер він виключив усі сторони як можливих посередників у мирній угоді між Україною і Росією.
За словами українського журналіста Дмитра Гордона, проєкт мирного договору у Вашингтон привіз міністр внутрішніх справ РФ Володимир Колокольцев, який прилітав на саміт глав правоохоронних органів. Щоправда, востаннє такий захід відбувався у Нью-Йорку 26-27 червня. Ключові положення, озвучені журналістом, наступні:
Гордон каже, що отримав дані від інсайдерів у розвідувальних органах, а сам виступає проти подібних угод. Перевірити його заяви ми не можемо, але такий план дійсно схожий на правду.
Якщо ЗАЕС перейде під контроль України, то разом з іншими станціями вироблятиме електроенергію, яка дозволить знову забути про відключення світла, а надлишок продавати в Європу. І це виглядає як приманка – як і спільний контроль над Кримом, оскільки в цілому цей план невигідний для нас і може призвести до катастрофи – нового удару з боку Росії, коли ми можемо стати слабшими.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут