Автор закону вимагає, щоб до втікачів та організаторів переправи через кордонне могли застосовувати покарання з випробуванням
До Верховної Ради внесли законопроєкт, який пропонує заборонити судам призначати більш м’яке покарання чи покарання з іспитовим строком для ухилянтів. Також це стосується осіб, які організували незаконний перетин кордону. Документ передбачає від 7 до 9 років тюрми за такі дії замість 3-5 років.
Законопроєкт №13014-1 зареєстрували на сайті ВР 26 лютого. Його автор - нардеп від "слуг" та член Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності Максим Павлюк, який також є військовим прокурором.
Своїм законопроєктом депутат пропонує у статті 69 КК, яка нині дозволяє судам призначити більш м'яке покарання, ніж передбачено законом, встановити, що суд не може за наявності кількох обставин, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого, з урахуванням особи винного, призначити основне покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції, або перейти до іншого, більш м'якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції, якщо йдеться про статті 332 КК (незаконне переправлення осіб через державний кордон) та 336 КК (ухилення від призову під час мобілізації). Таким чином, суди не зможуть з урахуванням обставин призначати ухилянтам та організаторам переправи, більш м’яке покарання.
Аналогічні доповнення пропонується внести до статті 75 Кримінального кодексу. Вона регулює можливість звільнення від відбування покарання з випробуванням.
Наразі суд, якщо дійде висновку про можливість виправлення засудженого без відбування покарання, може прийняти рішення про його звільнення від відбування покарання з випробуванням. Законопроєкт №13014-1 пропонує, щоб покарання з випробуванням не могли застосовувати до ухилянтів та організаторів переправи через кордон.
Крім того, пропонується посилити відповідальність за статтею 332 КК. Зараз за ч. 1 статті 332 КК незаконне переправлення осіб через державний кордон, організація незаконного переправлення осіб через державний кордон, керівництво такими діями або сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод, караються позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.
Максим Павлюк пропонує, щоб такі дії, вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану, каралися позбавленням волі на строк від 7 до 9 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна. При цьому нардеп уточнює, що під незаконним переправленням через державний кордон України слід розуміти переправлення осіб через державний кордон:
А під перетинанням державного кордону поза пунктами пропуску через державний кордон слід розуміти перетин особою державного кордону:
У Чернівецькій області днями прикордонники затримали групу ухилянтів від мобілізації, які намагалися втекти за кордон. Їх супроводжували підлітки, які й були організаторами схеми.
На Закарпатті прикордонники затримали цілу групу для втечі ухилянтів за кордон. Це були сам переправник, його “стажер” та їхній “клієнт” - сам ухилянт. Вони прямували у бік Словаччини.
На Одещині затримали військовослужбовця ТЦК, який допомагав ухилянтам. Він незаконно переправляв чоловіків призовного віку за кордон і брав за це до 8000 доларів. А шлях у них був лише один - у невизнане Придністров’я.