Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроект про створення військової поліції. За словами депутата Олександра Бакумова, цей орган відповідатиме за правопорядок у війську та матиме розширені повноваження
Народний депутат від "Слуги народу" з Харкова Олександр Бакумов розповів про створення військової поліції, яка зможе заходити в оселі ухилянтів. За його словами, парламент продовжить роботу над створенням військової юстиції, зокрема, військової поліції. Наразі Верховна Рада працює над трьома формуваннями - військовою поліцією, спеціалізованою прокуратурою та військовими судами.
Про це член Комітету з питань правоохоронної діяльності Олександр Бакумов розповів в ефірі телемарафону.
"Ці органи забезпечать правопорядок в армії, захист військових і цивільних, а також підвищать якість розслідувань", – зазначив він.
Бакумов нагадав, що 19 червня парламент ухвалив у першому читанні законопроект №6569-д про Військову поліцію. Крім того, 9 січня Верховна Рада прийняла за основу законопроект №10301, який передбачає запровадження спеціалізації суддів у розгляді військових злочинів, таких як дезертирство, самовільне залишення місця служби та воєнні злочини.
Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності 30 травня рекомендував ухвалити законопроект 6569-д та супровідний 6570-д, який передбачає внесення змін до КУпАП, КК та КПК.
Згідно з законопроектами, військова поліція під час затримання осіб, які підозрюються у вчиненні злочинів, або за обставин, що загрожують життю та здоров'ю громадян, матиме право тимчасово обмежувати рух транспорту і пішоходів, проводити поверхневу перевірку транспортних засобів і документів водіїв.
Також у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей, захистом майна чи переслідуванням осіб, підозрюваних у злочинах, Військова поліція зможе проникати в житло чи інше володіння особи з обов’язковим повідомленням органів досудового розслідування та прокуратури. Військова поліція матиме право на оперативно-розшукову діяльність, а її чисельність становитиме до 1,5% від загальної кількості ЗСУ.
За невиконання законних вимог посадових осіб Військової поліції передбачені штрафи до 17 000 грн. Відповідні норми містяться у законопроекті 6570-д, який вносить зміни до КУпАП, Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексу. Фінансування Військової поліції здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету в межах передбачених призначень для Міністерства оборони, а також з інших джерел, визначених міжнародними договорами України або проектами міжнародної технічної допомоги.
У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що це - військове формування з правоохоронними функціями, яке входить до складу сектору безпеки і оборони. Основним своїм завданням військова поліція має забезпечення правопорядку і військової дисципліни.
Тим часом у Міністерстві оборони України закликали народних депутатів визначити пріоритетним законопроект № 6569-д про створення Військової поліції на базі Військової служби правопорядку ЗСУ. Міністерство наголошувало на необхідності слідчих повноважень для Військової поліції та планує співпрацювати з депутатами для вдосконалення законопроекту.
Нагадаємо, інформація про те, що в Україні хочуть створити військову поліцію, з'явилася ще у серпні 2023 року. Раніше повідомлялося, що такий орган мав підтримати військову дисципліну серед бійців ЗСУ, Міноборони та Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ). До нього мали перейти окремі повноваження щодо оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування військових злочинів (в зонах бойових дій).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.