США торгуються з Росією, а Зеленський зі США - за найкращі умови; Трамп не може кинути Україну напризволяще, а Путін не в силах відчепитися від Китаю
Політики та медіа останніми днями роблять суперечливі заяви щодо мирних переговорів. Кажуть, що США можуть взагалі вийти з переговорів або ж Росія висуває неможливі вимоги. Або що Україні мирний план не потрібний, будемо йти до кінця. За фактом, переговори вийшли на новий рівень. Вони відбуваються у повній тиші. Інформатор постарався розібратися із ключовими моментами.
Спецпредставник Трампа Віткофф вже чотири рази зустрічався з Путіним. Останні дві зустрічі відбулися 11 та 25 квітня, причому зустріч 25 квітня зустріч була помітно коротша за часом.
Джерело Інформатора повідомляє, що 11 квітня Віткофф та Путін домовилися фактично про ті речі, які лягли в основу мирного плану Трампа:
Це був непоганий варіант для України, якщо брати до уваги настрій Трампа, який бажає якнайшвидшого припинення вогню.
А чому Трамп його бажає, також відомо. Трамп хоче виманити Росію із поля впливу Китаю, з яким США готуються воювати.
Виманити він хоче поступово – шляхом вигідних для РФ спільних проектів. У тому числі в Арктиці.
Китай негайно відреагував: заявив про те, що зруйнувати "вічну дружбу" з РФ нікому не вдасться. І водночас різко скоротив закупівлю російської нафти. Це сталося якраз між двома зустрічами Путіна з Віткоффом - приблизно 22 квітня.
Як наслідок, на зустрічі Віткоффа з Путіним 25 квітня спецпредставник Трампа почув від правителя РФ уже нові умови мирної угоди. Вони зокрема передбачали прямі переговори РФ з Україною, без США.
Україні це невигідно, бо без США Росія обов'язково повернеться до Стамбульських угод, за якими Україна залишиться без армії та права залучати іноземні війська як гаранти миру.
І тут звичайно можна припустити, що мирні переговори зірвалися. Але це не зовсім так. Росія очевидно хоче завершення війни, з економічних причин.
Економіку Росії ледь утримують від зриву. Вічно так продовжуватися не може. До того ж Путін не у захваті від того, що він все більше залежить від Китаю.
Якраз, як у квітні: після окрику з Пекіна йому довелося заново розпочати обговорення з Віткоффом. Навряд чи на це він розраховував.
Але у військовому відношенні в Росії сьогодні багато сильних карт - якщо говорити мовою Трампа. І Путін намагається використати ці карти, вибиваючи собі результати по максимуму.
Сильні карти Путіна ті ж, що й 300 років тому – величезний мобілізаційний ресурс. Останні місяці Росія витратила на залучення великої кількості контрактників на війну з Україною.
Але цього мало: Путін також звернувся до Північної Кореї із проханням підкинути йому "м'яса". І вони домовились, "м'ясо" буде! Кім Чен Ин зробив про це спеціальну заяву.
Ця ситуація насправді є для України дуже загрозливою. З урахуванням корейців Путін може зібрати ударний кулак у 100 – 150 тис. людей, з якими цілком реально прорвати фронт на одній із ділянок в Україні: або в Сумах, або на Дніпропетровщині, але швидше за все - на півдні. Захопити Одесу – нав'язлива ідея кремлівських діячів.
Але за фактом припинення війни зараз Путіну дуже на руку. Він може трактувати це як перемогу. Адже він окупував низку територій, і за це йому нічого не було. Санкції поступово знімуть.
По суті Путін пропонує альтернативу: або мирні переговори, або розпочнеться великий наступ. Головком Сирський говорить про те, що ворог уже активізувався на Покровському напрямку. Але це ймовірно ще не той великий наступ. Це просто наступ. Кажуть, війська РФ мають завдання - закріпитися на кордонах Донецької області до дати перемоги 9 травня.
Як ми зазначали, план Трампа за всіх мінусів має ряд сильних сторін. Ось вони:
Зеленський це чудово розуміє. Чому тоді він розкритикував мирний план Трампа?
Він торгується про найкращі умови. Зрозуміло, не йдеться про вступ до НАТО - Росія буде категорично проти.
Швидше за все, найкращою на даному етапі була б умова, за якою як гаранти безпеки в Україні з'явилися б військові США (та їхні бази). Трамп це міг би зробити. Але у його мирному плані такого немає.
Саме незгода Зеленського не та добре, що для нього вибив Трамп, викликає таке роздратування у американського президента. Дізнавшись, що Зеленський не хоче негайно ухвалити його план, Трамп розлютився і заявив, що готовий вийти з переговорів повністю.
Але зробити цього Трамп насправді не може. Це категорично проти інтересів США.
Є багато геополітичних аргументів. Але головний (і найзрозуміліший) у тому, що це стане проявом слабкості Америки.
Відчувши цю слабкість, у всьому світі розпочнеться наступ на інтереси США. А економіка США влаштована таким чином, що вона неминуче впаде, якщо Америка не збереже світового лідерства.
Раніше Інформатор докладно розбирав нюанси американської геополітичної стратегії. Якщо коротко: США та їхні найближчі союзники, такі як Велика Британія, контролюють світову торгівлю. Ця торгівля відбувається за їхніми правилами та в їхніх інтересах, навіть без будь-яких тарифних воєн.
Досить велика кількість країн (Далекий Схід, Африка, Латинська Америка) не в захваті від цього американського домінування, але не хочуть зв'язуватися. Зрозуміло, поки Америка десь не облажалася.
Саме це має на увазі Трамп, коли каже, що марно Байден втрутився у війну України проти РФ. Але вже втрутилися, вийти з цієї війни - означає обрушити всю систему. Це друга причина, через яку Трампу дуже потрібен мир (перша - він хоче вирвати Росію із залежності Китаю).
США, Росія і, звичайно, Україна зацікавлені у мирі. Європейські друзі України теж зацікавлені у мирі, хоча вони продовжують стверджувати, що в будь-якому разі надаватимуть Україні всіляку підтримку. І за це Кремль їх уже затаврував розпалювачами війни.
Теорію про те, що Україна могла б продовжувати опір із підтримкою Європи, навряд чи можна розглядати всерйоз. Європейські чиновники не раз казали, що їм уже немає чого передавати Україні зі зброї. А спрямовувати миротворців вони теж не можуть, бо їхні збройні сили недоукомплектовані.
Але Європа зацікавлена у збереженні України, як у буфері між собою та похмурою Росією. Фактично, Європа найбільше зацікавлена у встановленні миру.
Торги у повній тиші тривають. І вони не можуть тягтися нескінченно: найближчими днями варто чекати на важливі новини.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.