Трамп пообіцяв Путіну щось цікавіше за Україну, хазяїн Кремля це підтвердив

Трамп може вважати, що дружба з ним допоможе Путіну досягти своїх цілей: убезпечити Росію від Заходу; втім, глава Кремля може розцінювати такі відносини зовсім інакше

Переговори Трампа і Путіна
Що Трамп міг запропонувати Путіну замість України. Колаж: Інформатор

Перспектива встановлення миру в Україні, яку в Білому домі вважають цілком реальною у найближчий час, певно, ґрунтується на особистих обіцянках президента США Трампа, які він надав Путіну. Мабуть, Трамп пообіцяв Путіну щось цікавіше за Україну. Це видно з логіки останніх подій: після заяви держсекретаря США Марко Рубіо, що терпіння США не безмежне, Путін проголосив Пасхальне перемирʼя на 30 годин. Головне пояснення: правитель РФ не хоче припинення діалогу із США.

Неочікуване пасхальне перемирʼя Путін проголосив за добу після того, як американські посадовці заговорили про свій намір відсторонитися від війни України та РФ. Українські експерти одразу прокоментували це, як попередження Зеленському.

Це виглядало дивним, тому що Зеленського немає про що попереджати. Не від нього залежить припинення вогню. Як казали самі американці, мʼяч зараз на боці Росії.

Україна виконала свої обовʼязки. Вона погодилася на перемирʼя, переговори про мир. Вона навіть не відмовилася підписувати невигідну для себе угоду про копалини із США.

Путіну невігідно зупиняти війну зараз, але він не хоче втрачат діалог зі США

Проте в останні тижні, попри так зване енергетичне перемирʼя, Росія наносила жахливі удари по великих українських містах. Унаслідок цих ударів гинули українські громадяни, цивільні люди.

Але реакція Путіна на заяви Трампа, Рубіо та спецпредставника США Кіта Келлога про намір США вийти з переговорів та йти власним шляхом вказують на дві важливі речі:

  1. Росія має велику зацікавленість у взаємодії із США та не хоче припиняти діалог.
  2. Напевно, ця зацікавленість стосується не України, принаймні не тільки України.

Тобто Путіну невигідно зупиняти війну просто зараз, тому що він сподівається ще розширити кількість окупованих територій. Якраз зараз Росія має намір вивести на фронт додаткові сили, які готувала заздалегідь. Тому намір правителя РФ залишається той самий – затягувати час та нарощувати наступальні дії.

Але при цьому Путін намагається не переривати діалог із США через інтерес, який в нього викликали пропозиції Трампа. Він розуміє, що рано чи пізно буде вимушений укласти мирну угоду з Україною, причому не на найгірших для України вимогах. А саме:

  1. Україна https://informator.ua/uk/ssha-proponuyut-ukrajini-viznati-okupovaniy-krim-rosiyskim-ta-vidmovitisya-vid-vstupu-v-nato-wsj на окуповані території, хоча де-факто таке визнання, певно, відбудеться.
  2. Україна залишить за собою право вступити в ЄС.
  3. Європейський контингент, який буде введено в Україну, певно, стане однією з гарантій безпеки, на яких наполягає Зеленський.

Всі ці моменти протирічать намірам, які декларував Кремль раніше. Проте напередодні переговорів у Лондоні, які мають відбутися між Україною, Францією, Британією та США щодо встановлення миру 23 квітня, джерела в американській адміністрації подають ці моменти нібито як вирішені. Тобто, вони не мають викликати протиріччя з боку РФ.

Захід хотів розділити РФ, але Трамп пропонує протилежне

Впевненість американців вказує: Путін зацікавлений у встановленні миру через перспективу співпраці із США. Як відомо, співпраця Америки з РФ, так само, як запропонована Трампом співпраця з Україною у післявоєнний час може бути повʼязана з розробкою родовищ та видобутком корисних копалин, зокрема, рідкоземельних металів.

Можна припустити, що Трамп запропонував Росії аналог української угоди про копалини. Проте цю угоду, на відміну від української, Путін сприймає вкрай корисною для себе.

В усьому цьому є здоровий глузд. Як Інформатор повідомляв раніше, Америці для потреб оборони необхідні рідкоземельні метали. Ринок цих металів наразі є китайською монополією. Тобто без поставок з Китаю США будуть нездатні будувати деякі види свого озброєння, наприклад, літаки нового покоління.

Тому Америка дійсно готова фінансувати розробки нових копалин в усьому світі, у тому числі в Росії, де є великі поклади рідкоземельних металів. Без експертних оцінок важко уявити обсяги можливих угод. Але зрозуміло, що у великих обсягах це може зацікавити Путіна, оскільки вписується в його концепцію російського майбутнього.

Ще у нульові роки так звані "кремлівські футурологи" - група маловідомих російських експертів на замовлення Кремля - змоделювали перспективи геополітики у XXI столітті. Згідно з цими моделями у двадцяті роки через виснаження надр в усьому світі великі країни проявлятимуть великий інтерес до російських запасів корисних копалин.

За найімовірнішим сценарієм, великі держави намагатимуться захопити владу в Росії, знесилити та, за можливості, розчленувати її, щоб отримати контроль над надрами. Саме через те російська влада почала готуватися до війн з усім світом, у першу чергу - з Європою у "нульові" роки.

Фактично Трамп пропонує протилежний сценарій, де Америка виступає партнером РФ у розробці копалин. Тобто США гарантуватимуть безпеку РФ через спільні промислові проєкти, так само як США намагаються переконати Україну в тому, що спільний видобуток копалин з Америкою є найкращою гарантією безпеки для України.

Дружба з Трампом допомогла Путіну досягти планів - але чи дійсно це так?

В теорії для Путіна це може означати, що він домігся максимуму у власній геополітичній стратегії. А саме – убезпечив Росію від можливих зазіхань з боку іноземних країн, залучивши у партнери таку супердержаву, як США. На цьому тлі наявність незалежної України, яку Путін не зміг здолати, вже не грає суттєвого значення.

Саме про такий сценарій Путін міг говорити із спецпредставником Трампа Віткоффом чотири години поспіль. Це надто великий час, щоб просто торгуватися щодо умов мирної угоди.

Водночас радник Трампа з національної безпеки у 2018-2019 роках Джон Болтон казав, що глава Кремля бачить у президенті США вразливого партнера для переговорів і намагається скористатися цим для досягнення своїх цілей. Путіну байдуже на дружбу і він лише маніпулює ним.

"Трамп вважає себе чудовим перемовником. Але, як ви правильно зазначили, він здав чимало позицій — без жодних переговорів. Путін, колишній агент КДБ, знає, як маніпулювати Трампом. І він робить це вже кілька місяців. А Трамп цього навіть не розуміє. Саме тому Путіну немає сенсу поспішати з припиненням вогню чи серйозними переговорами — якщо він може говорити прямо з Трампом чи з Віткоффом, які легко піддаються його маніпуляціям. Це — його шлях до досягнення бажаного", - сказав він.

З словами Болтон, все це пояснює відсутність бажання у Кремля завершити війну дипломатичним шляхом. Адже Путін розраховує домовлятись напряму або з самим Трампом, або з його довіреними представниками - наприклад, Стівом Віткоффом, яких легко вивести на вигідні для Росії позиції. Втім, Болтон переконаний, що поточна ситуація не є постійною тенденцією в політиці США.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube