Вашингтон представив українській делегації односторінковий проєкт миру, який передбачає фактичну капітуляцію перед Москвою. Крим - російський, НАТО - заборонено, санкції з РФ - знято. Що з цим робити Києву - питання без простої відповіді
За даними Axios, американські переговорники у Парижі показали українській делегації свій мирний план, який займає лише один аркуш. Згідно цьому плану США визнають Крим російським де-юре, Україна відмовляється від окупованих територій, а ЗАЕС переходить до США. До того ж, з Росії знімають майже всі санкції, накладені з 2014 року.
Питання, що з цим робити Зеленському. Інформатор намагався розібратися, проте відповідь доволі складна.
Видання Axios наводить цікаві деталі: ніби правитель РФ Путін запропонував заморзити бойові дії по лінії фронту, якщо план буде схвалено. Українська сторона розкритикувала план за те, що там чітко прописані речі, що є корисними для Росії. Проте немає конкретики щодо гарантій безпеки.
У середу, 23 квітня у Лондоні має відбутися зустріч представників України, Франції, Великобританії та США. Там певно обговорюватиметься мирний план. За кілька годин до початку зустрічі стало відомо, що Стів Віткофф та держсекретар Марко Рубіо не братимуть участь. Це при тому, що мирний план побудований за підсумками чотирьохгодинного обговорення, що відбулося між Віткоффом та Путіним у Москві.
Мотиви, через які Віткофф та Рубіо будуть відсутні, у тому, що Україна нібито намагається сфокусуватися на обговоренні безумовного припинення вогню, а не на підтримці мирного плану. Саме таку думку Зеленський висловив 22 квітня під час брифінгу для журналістів, як повідомляв Інформатор. Зеленський заявив:
"Щодо переговорів у Лондоні, то наша команда має мандат на те, на що має мандат", - додав Володимир Зеленський, наголосивши на тому, що мандат українських переговорників не розповсюджується на обговорення статусу Криму чи інших таких питань, а лише на безумовне припинення вогню.
При цьому американці посилили погрози остаточно вийти з переговорів у разі, якщо українська сторона буде зволікати з підтримкою мирного плану. Виглядає нібито зараз саме така ситуація: Рубіо та Віткофф не їдуть до Лондона, тому що Україна заявила, що готова обговорювати лише припинення вогню, але не мирний план Трампа.
У будь-якому разі Зеленському буде потрібно зробити важкий вибір. Або відхилити цей мирний план, бо він безумовно не є справедливим. Або підтримати та пояснити українському суспільству, чому це було зробити необхідно.
Завдання не надто легке. Найогиднішим у плані є те, що у разі підтримки мирного плану Росія матиме перспективу позбавитися майже усіх санкцій, накладених з 2014 року. Тобто вона збереже контроль над територіями і в одночас підсилить свій економічний потенціал.
Але, на думку Інформатора, план Трампа все ж таки не можна вважати поразкою України та капітуляцією через низку причин:
Всі ці аргументи доволі сильні. Проте зрозуміло, що значна частина суспільства обуриться на Зеленського у разі підписання такої угоди.
Та є й план Б. Відмовитися від допомоги Америки та продовжити війну проти РФ аж до встановлення справедливого миру. Скористатися можна підтримкою європейських партнерів.
Але є багато але.
Мінуси плану, за якого Україна воюватиме з Росією надалі, без підтримки США, цілком зрозумілі:
Проте звісно у плану Б є сильні сторони. Відомо, що економіка Росії наразі виснажена, тримається з останніх сил.
Навіть, якщо Америка скасує свої санкції, європейські санкції проти РФ залишаться. У разі відсутності мирної угоди це майже на сто відсотків гарантовано. Саме від європейських, а не американських санкцій економіка РФ страждає найбільше, бо Європа поруч, а США - ні.
У перспективі один - два роки через погіршення економічної ситуації режим Путіна почне розвалюватися. При певному збігу обставин це може призвести до того, що Україна поверне окуповані території без великих зусиль.
За даними соціологів українці готові терпіти негаразди воєнного часу заради встановлення справедливості. Тож вони схвалять дії Зеленського, якщо він відмовиться від допомоги США чи їхнього посередництва під час переговорів.
Проте ризики такого плану очевидні та занадто великі. Криза в Росії може трапитися не за рік, а набагато пізніше.
Праві у Європі, які налаштовані проти України, вже зараз мають великі рейтинги. А через провал мирних переговорів можуть ще більш посилитися, отримати більшість у владі та загальмувати європейську допомогу Україні. Навіть зараз отримання цієї допомоги ускладнено через дії Угорщини, Словаччини та деяких інших країн.
Китай може посилити допомогу Путіну на тлі протистояння із США, чи навпаки, на тлі того самого протистояння Європа може перейти до прямих домовленностей з Китаєм. Є ще низка факторів, які можуть звести нанівець зусилля України. Більш за те, можна припустити, що ймовірність перемоги у протистоянні з Росією без допомоги США нижча, за перспективу великої поразки.
Тож вибір, який має зробити Зеленський, занадто важкий. Політика не є азартною грою, де можна піти ва-банк, все програти, а потім просто вибачитися. Але справедливість, як відомо, має велику ціну.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.