Ми хотіли дізнатися, як розподілять 1,1 млрд грн, виділені Урядом у 2025 році на проєкт з облаштування безбар'єрних маршрутів у деяких містах і селищах України. У Мінінфраструктури не змогли відповісти (хоча ця інформація опублікована) і звинуватили у цьому міністра фінансів Сергія Марченка
Інформатор хотів дізнатися в Кабміні, які громади включили до проєкту "Рух без бар'єрів" та скільки грошей вони отримають. Ця інформація є на сайті Уряду. Натомість у Міністерстві розвитку громад та територій не змогли відповісти Інформатору по суті, а через тиждень 4 рази поспіль продублювали свою попередню відписку (щоб її точно отримали!), ще й зробили крайнім міністра фінансів.
11 червня 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про виділення понад 1,1 мільярда гривень 11 обласним військовим адміністраціям. Кошти спрямують на ремонт, реконструкцію та реставрацію об'єктів інфраструктури, житлового та громадського призначення у пілотних містах проєкту Міністерстві розвитку громад та територій (скорочено - Мінрозвитку / Мінінфраструктури) "Рух без бар’єрів". Громади проведуть модернізацію об'єктів відповідно до вимог доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
11 червня Інформатор відправив запит до Секретаріату Кабміну, щоб дізнатися, які громади потрапили у проєкт та скільки грошей отримала кожна з них. 18 червня нам повідомили, що переадресували запит до Мінрозвитку.
1 липня відповіді ще не було (хоча на це потрібно, згідно з законом, до 5 робочих днів). На диво, наступного дня Секретаріат Кабміну надіслав відповідь від Мінінфраструктури. Її надав директор Департаменту просторового планування територій та архітектури Мінінфраструктури Євген Плащенко. Тож на те, щоб написати відписку на наш запит без жодної інформації, знадобилося 2 тижні (хоча мали відповісти за 5 робочих днів).
"На засіданні Уряду 11.06.2025 вирішено прийняти постанову Кабінету Міністрів України "Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" (далі – постанова), доручивши Мінекономіки разом з Мінрозвитку доопрацювати її з урахуванням пропозицій Міністра фінансів Марченка С. М. Отже, інформація щодо змісту постанови буде доступною після її доопрацювання та оприлюднення", - зазначив пан Плащенко.
Але цього у Мінрозвитку виявилося замало. 9 липня співробітниця міністерства Любов Канішина аж 4 рази за день переслала нам ту ж саму відповідь, яку ми отримали від міністерства 2 липня (щоб цього разу точно отримали відписку міністерства!). Разом з тим Євген Плащенко у "новій" відповіді зазначав, що отримав наше звернення від 1 липня, про те, що ми не отримали відповіді (після того, як він її надсилав вже)...
Найцікавіше, що ще з 11 червня вся ця інформація була опублікована на сайті Кабміну, сайті міністерства та сайтах обласних адміністрацій, які беруть участь у проєкті. І ця інформація також є у ЗМІ (але без правок міністра фінансів Сергія Марченка).
Також не можна оминути увагою інший наш запит до Мінрозвитку, направлений ще 3 червня. Ми просили надати текст проєкту постанови Кабміну "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 502", якою регламентується підняття тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.
2 липня, не отримавши жодної реакції, ми нагадали про цей документ. Ми пригрозили міністерству звернутися до омбудсмена - Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця (який може штрафувати чиновників за несвоєчасне надання / ненадання відповідей на запити).
У цей же день міністерство у відповідь написало номер документа-відповіді, але забуло нам надіслати сам документ. Ми на це вказали у ще одному зверненні. Але на календарі вже 11 липня, та відповідь досі не спромоглися надіслати (хоча законом передбачено строк у 5 робочих днів). Вже минуло 38 днів...
За офіційною інформацією, "Рух без бар’єрів" - флагманський проєкт Міністерства розвитку громад та територій втілюється в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської "Без бар’єрів" та охоплює 15 пілотних громад, де створюються безбар’єрні маршрути. На це з резервного фонду державного бюджету у 2025 році вирішили виділити 1,1 млрд грн. Гроші розподілять так:
Скільки планується виділити на Київ і Бородянку - не уточнюється. За цією арифметикою лишається 2 млн грн. Можливо, це питання хотів вирішити міністр фінансів, через якого не опублікували постанову. Реалізація першої черги безбар’єрних маршрутів у пілотних містах відбувається за принципом фінансування, де 40% — кошти держбюджету, 30% — кошти місцевого бюджету та 30% — кошти обласного бюджету.
Сьогодні близько 30% населення України належать до маломобільних груп. Людей з інвалідністю — 3,2 мільйона, що становить 8,5% населення. За результатами моніторингу 2024 року, бар’єрними залишаються понад 44 тисячі об’єктів, тобто майже 47% усіх перевірених об’єктів.
До слова, у Дніпрі за ці гроші облаштовують безбар'єрний маршрут від Соборної площі через проспект Дмитра Яворницького до залізничного вокзалу. Переобладнують зупинки громадського транспорту, прокладають тактильну плитку, роблять знижені тротуари тощо. Яка ситуація на цьому маршруті для людей з обмеженими руховими можливостями - дивіться у репортажі Суспільного: