У Києві та інших великих містах майже не будують нове житло: експерт назвав головні причини

За словами експерта, навіть правильно законсервоване, заморожене будівництво – це теж не безкоштовно

Будівництво
У містах України не будують житло

У Києві, Одесі, Дніпрі, Запоріжжі житло майже не будується. Цей процес відбувається лише у Західній Україні. В першу чергу це пов'язано з розташуванням. Однак є ряд причин, які погіршують ситуацію. Серед них - ракетні обстріли, виведення забудовниками грошей з країни, руйнація металургійних підприємств. 

Як пише у своєму блозі для LIGA.net керівник фінансової компанії "Житло-Капітал" Дмитро Гонтар, західні регіони України знаходяться ближче до кордону з Європою і відповідно там спокійніше. Попит на житло не такий як до початку війни, але усе ще існує, на відміну від інших регіонів.

Київське будівництво стагнує 

Починаючи з 2010 року багато київських забудовників перейшли від формату двох-трьох під’їзного дому на багатосекційні будинки, які нагадують Велику китайську стіну. Хоча столиця є найбільш захищеним містом у країні, на вулицях постійно натовпи, а на дорогах затори, будівництво стагнує.

"Собівартість, місткість та потреби будівництва суттєво здорожчали та суттєво перевищили ці показники у мало секційних і малоповерхових обʼєктах. Забудовники, і "маленькі", і "великі" заморозили будівництво в столиці, тому що продаж однієї квартири на місяць, який не завжди відбувається, нічого не вирішує з точки зору витратності та окупності проєкту. Вони перетікають та перенаправляються на малоквартирні будинки за межу міста. Таким чином, певне хоча й мляве відродження будівництва є, але замість великих проєктів в столиці, будуються невеликі будинки в області. Зазначу, що навіть це пожвавлення будівництва значно відстає від показників навіть далекого 2002 року", - розповів Гонтар.

Причини, які погіршують ситуацію з будівництвом

  • Ракетні обстріли інфраструктури. Не секрет, що наша енергосистема змушена знов повертатися до планових відключень. Тобто, зима наступає, українців можуть очікувати чергові блекаути.
  • Багато забудовників вивели гроші з країни. З високою ймовірністю вони вже повʼязали їх з бізнесом або активами за кордоном. Навіть якщо завтра закінчиться війна, швидко повернути ці активи буде складно, а це призведе до трансакційних витрат. Додатково стримує відновлення будівництва і стрімке збільшення його собівартості
  • З початком повномасштабного вторгнення рф деякі будівельні майданчики залишили без консервації. А це знов таки - збільшення витрат. Десь - буде зсув ґрунту, десь – виникне потреба замінити гнилу інженерію, а у когось не було охорони та будматеріали кудись зникли.
  • Найбільші металургійні підприємства країни зруйновані. Тобто арматура, швелера, метал стануть імпортними. Поки активного будівництва в країні немає, металобази ще повні, але це тимчасові залишки.
  • Демографія і робоча сила. Серед воїнів, які захищають країну, чимало будівельників. А настане мирний час і скасують заборону на виїзд чоловіків. Почнеться відбудова інфраструктури країни й виникне потреба в робочих руках. На практиці це означає, що забудовники будуть конкурувати за робочі руки з інфраструктурними, що призведе до зростання вартості праці.

"Навіть правильно законсервоване, заморожене будівництво – це теж не безкоштовно. Є оренда землі, комунікацій, є охорона території, є утримання офісу, оренда кранів. Додаємо до цього зростання курсу долара, бо так чи інакше вартість квадратного метра орієнтується на валюту. Завдяки законодавчим ініціативам, додаткові витрати при оформленні угод торкнуться як забудовника, так і інвестора. Але ж ми розуміємо, що всі свої затрати забудовник урешті перенесе на вартість квадратного метра. На мою думку, за оптимістичним сценарієм собівартість збільшиться щонайменше на 30%" - вважає Гонтар. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube