Забудовники очікують послаблення гривні: скільки буде коштувати житло наступного року

Помітне збільшення попиту можливе лише на готові квартири в добудованих будинках

Керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов
Керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов

Більшість девелоперів вирішили вжити заходів на випадок дестабілізації валютного курсу та інфляційного "стрибка". Для цього вони зафіксували на первинному ринку житла курс у 40-42 гривні за долар за метр квадратний. Загалом з початку повномасштабної війни ціни на "первинці" зросли на 40-45%. 

Як зазначає співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов, ціноутворення на первинному ринку завжди базувалося на двох факторах: міцній прив’язці до курсу долара та потенційному зростанні вартості будівельних матеріалів та будівельно-монтажних робіт. В умовах війни ця "прив’язка" лише посилилася. 

"Фактично валютний курс на первинному ринку на 7-10% більший за готівковий. І це разом із реальним здорожчанням собівартості будівництва є однією з вагомих причин того, чому з початку повномасштабного російського вторгнення ціни на "первинці" зросли в середньому на 40-45%", - наголосив Семенцов.

На його думку, у другій половині вересня та у жовтні ситуація на ринку майже не зміниться, бо потенційний попит є досить незначним, а способів для його збільшення фактично не існує. Проте можливе збільшення попиту на готові квартири в добудованих будинках, хоча тренду це і не змінить, адже частка таких всього 3%.

"Завдяки резапуску державної програми пільгового кредитування "єОселя" продажі готових квартир можуть зрости на 15-20%. Однак в об’єктах на стадії зведення навряд чи варто очікувати суттєве пожвавлення: "єОселя" передбачає, що девелопери залучатимуть кошти переважно через фонди фінансування будівництва, через купівлю-продаж майнових прав на недобудовані квартири або через облігації", - зазначив Семенцов.

Наразі частка девелоперів, готових до таких змін у схемах фінансування об’єктів, будівництво яких почалося ще до ухвалення 15 серпня 2022 року Закону України №2518 "Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому", занадто мала та наявний певний скепсис щодо обсягів та безперервності фінансування державної програми пільгового кредитування. На погляд Семенцова, амплітуда цінових коливань не перевищить в середньому 1-2%, що є ознакою стабільності.

"Економічна ситуація в країні є досить стабільною, а попит на дві третини менший за пропозицію, відтак відсутні економічні підстави для глобального перегляду цін. А якщо додати побоювання потенційних покупців напередодні опалювального сезону, пов’язану з можливими новими терористичними атаками ворога на об’єкти енергетичної інфраструктури, то можна сказати, що на первинному ринку житла навряд чи можливі глобальні трендові зміни, як то, наприклад, зростання попиту", - резюмував Семенцов.

Яким буде курс долара у 2024 році

Міністерство фінансів України та представники бізнесу очікують на ослаблення курсу у 2024 році. Так, згідно з озвученими прогнозами, гривня перетне позначку 41 гривню за долар. Зокрема, в уряді передбачають на наступний рік курс 41,4 гривні за долар.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube