Три популярні брехні про гладіаторів. Вчених дістав Голлівуд, і вони виступили зі спростуванням

Читать на русском

Гладіатори неодмінно вбивали один одного - це міф.

Читать на русском
Історія, наука, вчені
Масова культура обросла силою силенною міфів!

Гладіатори неодмінно вбивали один одного - це міф.

Голлівудські стрічки часто-густо культивують у глядача переконання в тому, що бої гладіаторів були відверто наджорстокими й тривали до смерті одного з учасників. Експерт з історії, який вивчав звичаї гладіаторських боїв пояснив, як все відбувалося насправді. Масова культура, як виявилось, обросла силою силенною міфів. 

Історія, яку ми бачимо на екранах блокбастерів чи у видовищних шоу, дуже відрізняється від історії, якою вона була. Відрізнити римську історію від римського міфуІнформатору допоміг Олександр Маріотті, який був консультантом "Риму" від HBO, стрічок "Спартак: Кров і пісок" від Starz і "Геркулес" від Paramount Pictures. Зараз він консультує нові фільми "Гладіатор" (2024) та "Колізей" на каналі History, пише Bigthink. 

Міф перший. Гладіатори неодмінно вбивали один одного

Один із найпоширеніших міфів про гладіаторів полягає в тому, що це був смертельний матч. Увійде двоє, а вийде тільки один. В культовому фільмі "Гладіатор" з Расселом Кроу одразу після того, як він вбиває своїх супротивників, постає моторошна тиша. Це  повідомляє глядачеві - гладіатори гинуть (міф №1). 

Насправді ж гладіатори рідко гинули в боях, оскільки гладіаторські бої були більше спрямовані на демонстрацію бойової майстерності римлян. Гладіаторські бої мали правила, в тому числі бої в турах. На них були присутні судді, аби забезпечити дотримання правил, попереджати про фоли та розглядати апеляції.

Гладіаторські бої рідко велися аж до смерті. Або ж це могло статися випадково. На це є дві причини. По-перше, гладіаторські бої передусім полягали в демонстрації того, що римляни називали virtus, тобто фізичної та розумової витривалості, а також бойових навичок. Люди були присутніми на змаганнях, спостерігаючи хід тренування, талант і атлетизм римських воїнів. Вбивство в цьому контексті не канонізувалось. 

По-друге, гладіатори були дорогими. Вони отримували місяці навчань та найкращу медичну допомогу від найкращих лікарів того часу. Римський лікар Гален, який визначив європейську медицину протягом 1500 років, навчався своєму ремеслу як лікар гладіаторів. Враховуючи величезні витрати на навчання та утримання хорошого та популярного гладіатора, цілком зрозуміло, що ніхто не був зацікавлений в його смерті. 

Гладіатори навіть покривалися велитенськими страховими полісами. Для наглядності експерт наголосив, що бокс, який включає бої до втрати свідомості, здатний вбити більше людей, ніж бої зі зброєю.

Міф другий: всі "шоу" гладіаторів були однаковими

Гладіаторські бої були видом спорту, котрий нагадує сучасний ММА. Йшлося про те, щоб довести, хто має найбільшу силу. Також йшлося про найкращий стиль бою. Тому все було набагато складніше та різноманітніше, ніж ми думаємо. 

Виявляється, існувало від 20 до 30 різних стилів гладіаторських боїв. Стиль, який обирали гладіатори, зазвичай залежав від їхньої статури, атлетизму та рекомендацій "тренера".

"Одним із найвідоміших був швидкісний майже рукопашний реціарій, за якого гладіатори мали лише легкі нарукавники та наплічники", - розповів експерт. На іншому кінці спектру, за його словами, був системно-тактичний мурмілло, де бійці носили важку сегментовану броню, чохли для ніг та щити.

Міф третій: жодних правил не було 

В реальності Колізей - це такий собі історичний боксерський або ММА-ринг, де гладіаторські бої мали свої правила.

"Безумовно, були правила. Були раунди, бо проста відповідь полягає в тому, що фізично ми не в змозі підтримувати анаеробний рівень інтенсивності більше ніж пару хвилин. Тепер додайте трохи броні, великі шоломи та зброю, і ваше фізичне виснаження стане десятикратним. Звичайно, гладіатори не билися годинами - вони билися раундами. Ми ж маємо тенденцію перетворювати людей на міфологічних персонажів", - говорить Маріотті.

Інше велике упущення, яке зазвичай робить Голлівуд - це спрощення гладіаторських боїв до двох учасників. Насправді ж на полі також знаходились двоє суддів - один посередині, а інший збоку, як і в будь-якому сучасному спорті.

"Були і фоли, й попередження, й апеляції", - пояснює екперт.

"Ми дарма думаємо, що зовсім не схожі на римлян"

Експерт переконаний, що римський народ не був жорстоким, кровожерливим чудовиськом. Він не збирався десятками тисяч дивитися на тортури і смерть, натомість люди збиралися подивитися спорт.

"Концепція того, як двоє чоловіків демонструють фізичну доблесть, майстерність і хоробрість, відображає вкорінене людське бажання спостерігати за цим. Саме тому Колізей існує сьогодні й існуватиме завжди. Ось чому я не здивований, що ММА є спортом, який розвивається найшвидше. Мабуть, найбільше хибне уявлення, яке ми маємо, полягає в тому, що ми зовсім не схожі на римлян", - резюмував історик.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.