Вчені з'ясували, що насправді вбило динозаврів

Астероїд не міг одразу знищити всіх динозаврів на планеті. Все сталося не так

Динозаври та пил
Вчені змоделювали стародавній клімат

Астероїд, що впав на Землю 66 мільйонів років тому, підняв хвилю пилу і занурив Землю в жорстоку зиму, що призвела до загибелі близько 75% всього живого на планеті. Цей пил заблокував сонячне світло, охолодив Землю, зупинив фотосинтез і зруйнував харчовий ланцюжок.

Дослідження, опубліковане в журналі Nature Geoscience, показало, що величезна кількість дрібного силікатного пилу, що утворився з подрібненої породи після зіткнення з астероїдом, могло зіграти більшу роль у їхньому зникненні, ніж передбачалося.

"Дрібний силікатний пил із подрібненої породи, що утворився в результаті удару Чиксулуб, швидше за все, став причиною останнього масового вимирання через порушення фотосинтетичної активності на суші та в океані", - розповів Джем Берк Сенель, провідний автор дослідження з Королівської обсерваторії Бельгії.

Згідно з результатами моделювання, пил міг залишатися в атмосфері протягом 15 років після того, як був викинутий у небо, сприяючи охолодженню Землі на 15°С. Пил, діаметр якого був від 0,8 до 8,0 мікрометрів, також міг вплинути на сонячне випромінювання, що, своєю чергою, призвело б до зупинки фотосинтезу на два роки після удару.

"Ми вперше створюємо модель палеоклімату, яка враховує реальні вимірювання розміру пилу, отриманого в Північній Дакоті", - сказав Філіп Клейс, геолог, планетологія та геохімік, професор Вільного університету Брюсселя.

За його словами, дуже дрібні частинки, які вони виявили, мають дуже тривалий час перебування в атмосфері до 15 років, що насправді довше, ніж у сірчаних компонентів. Таким чином, дрібна пилоподібна, багата силікатами пил, що утворюється з глибших шарів породи, також відіграла важливу роль в охолодженні клімату та зупинці фотосинтезу, що призвело до вимирання нептахових динозаврів.

Об'єм пилу, викинутий після удару Чіксулуба, був "величезним": розміром до 2000 валової тоннажності. Силікатний пил є найефективнішим блокатором фотосинтезу. Він робить атмосферу непрозорою для сонячного світла, перешкоджаючи процесу фотосинтезу рослин.

"Тому більше немає їжі для травоїдних та м'ясоїдних... Наша модель показує, що для відновлення фотосинтезу потрібно два роки", - зазначив Клейс.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube